Connect with us

Siyaset

Fikri SAĞLAR’ın Başörtüsü çıkışı Türkiye’nin gündemine oturdu…

Published

on

Fikri Sağlar’ın katıldığı bir TV programında “Türbanlı bir hâkimin adaleti yerine getirebileceğimden kuşkum var” sözleri Türkiye’nin gündemine oturdu.


Sağların açıklamasına hem Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’ndan tepki geldi. CB Erdoğan Sağların sözlerine,””Faşist anlayış hala yaşamını sürdürüyor” diye tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu’da yaptığı açıklamada,”Ya çağın neresindeyiz biz ya? Kişi başörtüsü takar takmaz, o onun tercihidir. Adalet dağıttığı süre içinde hiçbir sorunum yok” dedi.

Gelen tepkiler üzerine, Sağlar, Twitter hesabından ‘Türkiye kamuoyuna’ notuyla bir açıklama paylaştı. Hakkında linç kampanyası yürütüldüğünü söyleyen Fikri Sağlar, “Bu kampanya, AKP’nin kendisi gibi düşünmeyen, yaşamayan insanlara ve toplum kesimlerine karşı kara propaganda ve nefret dilini bilinçli bir tercih olarak kullandığını bir kez daha göstermiştir” açıklamasını paylaştı.

“Ben ve benim gibi düşünen milyonlarca yurttaşımız… Başı örtülü-başı açık ayrımı yapılmadan tüm kadınların dilediği kıyafetle, dilediği yerde çalışabildiği, kadın ve erkeğin eşit kabul edildiği farklı etnik kimliklerin, inançların, yaşam tarzlarının ötekileştirilmediği, laik, demokratik, özgürlükçü, eşitlikçi, sosyal ve adil bir hukuk devleti istiyor… AKP demokrasiyi, özgürlükleri ve adaleti yok ederek, din kurallarıyla yönetilen şeriat devleti hedefine Türkiye’yi adım adım sürüklüyor” diyen Sağlar, açıklamasının sonunda “Kafasını kuma gömenlerden, ekseni kayanlardan, sağa-sola şiirin görünmeye çalışanlardan olmadan bu gerçeği anlatmaya ve siyasal İslamcı ideolojinin laik demokratik Cumhuriyeti yıkma hedefine milyonlarca yurttaşımızla birlikte karşı çıkmaya sonuna kadar devam edeceğim” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İşte açıklamanın tamamı: