Connect with us

Sağlık

Sağlık Bakanı Koca’dan yeni açıklama

Published

on

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları :

“Salgın yönetiminde yeni dönemin adı yerinde karar dönemidir. Salgının bizi daha fazla yıpratmasına izin vermeyeceğiz. Esnaf, öğretmen, sağlık çalışanımızın önünü göreceği geleceğe adım adım ilerliyoruz. Tedbirlerle birlikte uymalıyız. Bazılarımız uyarak başarımızı sürdürmemiz mümkün değil. Ülkemizin salgın yönetimindeki en büyük gücü vatandaşlarımızın uyumudur. Hep birlikte mücadele devam edecek ve aydınlık geleceğimize en kısa sürede kavuşacağız.

“Sizlere öngörülebilir bir program sunabilmek için aşı programını ele alıyoruz. Çok yakında hayatımızı planlamamız mümkün olacak. İşyerimiz ne zaman açılabileceklerini, öğrencilerimiz okullarına hangi şartlar altında kavuşacaklarını öğrenebileceklerdir. Pazartesi gününden itibaren il bazında 7 günlük vaka sayılarının ortalaması canlı olarak yayınlanacak. Böylelikle gerektiğinde il hıfzıssıhha kurullarımız bölgesel olarak karar alabilecekler.

“28 gün önce Cumhurbaşkanımızın başlattığı aşı programımızda bugün itibariyle 2 milyon 800 bin vatandaşımızın ilk doz aşılaması tamamlandı. Yarından itibaren ikinci doz aşılarına başlıyoruz. Amacımız hedef nüfusumuzun en az yüzde 60’ının aşılanmasını sağlamaktır. Bütün alternatifleri zorladığımızdan emin olun. Nüfusumuzun yüzde 3,5’ini aşılamış olmamış birçoğunuza az gelebilir ama Almanya’da bu oranın yüzde 3,7 olduğunu göz önünde bulundurursak aşı konusunda ülkemizin başarısı daha iyi anlaşılacaktır.

“Vicdan sahibi gönüller, verdiğimiz mücadelede ne büyük başarılara imza atıldığını kabul edecektir. Bizim milletimizin sağlığı ve huzurundan başka hiçbir gayemiz de gayretimiz de yoktur.

“Yarından itibaren 70 yaş ve üzeri ve cuma gününden itibaren 65 yaş ve üzeri vatandaşlar aşı olmak için sisteme tanımlanacak. Kritik kamu hizmetlerinin aksamadan sürdürülebilmesini sağlamak ve toplumsal mobilizasyonu teşvik etmek amacıyla hafta sonunda itibaren kabine üyelerimiz ve devlet üst yöneticilerini aşılanmaya davet ediyorum.

“Biz tercihimizi özellikle inaktif aşıdan yana kullandık. Bunun düşük riskli ve etkili olduğunu açıklamıştım. Süreç bir kere daha haklı olduğumuzu gösterdi.Başta AB olmak üzere birçok ülke inaktif aşıya yönelmiş durumda. DSÖ Genel Direktörü birkaç gün önce yaptığı açıklamada toplam nüfusu 2,5 milyara ulaşan 130 ülkenin Covid-19 aşısı temin edemediğini duyurdu. Ülkemiz işe yaklaşık 15 milyon doz aşıyı temin etti. Toplamda 100 milyon dozdan fazla aşı için anlaşmalarını tamamladı. Yerli aşı projelerini takip ederek hayata geçmesi için gayret sarf ettik. En önde giden aşı adayımız için Faz-2 insan deneyi için gönüllüler aşılanmaya başlandı. Tüm dünyada aşıların devreye girişi Covid-19 mücadelesinde yeni bir ümit doğmasına yol açtı.https://ecdn.firstimpression.io/static/html/obd_banner.html

“Dünyanın 3 ülkesinde görülen önemli mutasyonları ve etkilerini yakından takip ediyoruz. Klinik seyir bakımından farklılık göstermediğini düşündüğümüz çok sayıda mutasyon ülkemizde de görülmektedir. Bugüne kadar mutasyon tespit edilen 416’sının tüm genom sekansı incelenmiştir.

“Virüs mutasyona uğramış olsa da virüs aynı virüs, tedbirler aynı, korunma yolları da aynı. Bulaştırıcılığın artmasından dolayı aynı tedbirlere daha dikkatli şekilde uymalıyız. İstediğimiz düşüşü yakalarsak tedbirlerin hafifletilmesi en önemli gündemimiz. Sizden artık sabretmenizi değil, kurallara daha sıkı sarılmanızı talep ediyorum. Önümüzdeki sınırlı günleri maske, mesafe ve temizlik kurallarının yanı sıra genel tedbirlere ve kısıtlamalara riayet ederek atlatmalıyız. Kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız. Birlikte davranmak zorundayız.