HABER AKIŞI

TV yayıncılığının geleceği ile ilgili kritik uyarı

 Tarih: 18-06-2018 14:00:00
Kanal7 Medya Grubu Planlama ve Teknik Daire Başkanı Muzaffer Şafak, Digital Yaşam Dergisi için bir makale kaleme alarak Türkiye'de televizyon yayıncılığının geleceği ile ilgili öngörülerini sıraladı.

İşte Muzaffer Şafak'ın televizyon yayıncılığının geleceği konusunda dikkat çektiği çarpıcı noktalar:

Televizyon ve Radyo yayıncılığı, 1992 yılından günümüze kadar Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de teknik, içerik ve sektördeki gelişmeler nedeniyle ivmesi artarak devam etmektedir.

 

 

Analog yayın tekniğinden digitale karasal analog yayından Sayısal Karasal’a, uydu tekniğine İptv, OTT ve güncel olarak 4.5G kadar gelişme göstermiştir. İzleyici ve dinleyicilerin tercihleri , kabulleri, sosyal medyanın her geçen gün farklılaşması ve
yeni seçenekler sunmasıyla klasik medya izleme alışkanlıklarının da değiştiğini görmekteyiz.

Teknolojideki hızlı gelişme, tüketim alışkanlıklarının değişmesi ve artması sonucunda yeni iletim ürün ve teknolojileri hızla hayatımızda yer almaya başlamıştır.

20 yıl öncesine kadar özellikle teknolojideki değişiklikler ve yenilenme 10 yılda bir olurken günümüzde bu sürenin 5 yıla ve hatta daha da kısaldığını görmekteyiz.

Yayınların başladığı tarihten son 5 yıla kadar her bir iletim tekniğinin ayrı ayrı değerlendirilmesine karşılık günümüzde yakınsama diye tanımlandığı şekliyle iletim teknikleri daha birleşik hal almaya başlamıştır. Özetle her türlü verinin digitale dönmesi ve/veya dönüştürülmesi sonucunda tüm verilerin daha az kapasite ile daha ekonomik iletilir hale getirilmesi için yeni ürünler, yeni teknikler oluşturulmaktadır.

Her bir teknik ve ürün piyasaya sürülmesiyle öncekinin işlevi son bulmaktadır. Hatırlayacak olursak sayısal karasal yayıncılık için ilk başlarda DVB-T /Mpeg2 kullanılarak yapılan yayınlar daha 5 yıl dolmadan teknik olarak daha çok kanal taşımaya izin verdiği için DVB-T2 / Mpeg4 formatına geçilmiştir. Bunun sonucunda son kullanıcılar set üstü kutularını değiştirmek zorunda kalmışlardır.

Aynı şekilde yayıncılar da verici networklerini bu teknolojiye uygun hale getirmek için yatırım yapmışlardır.

Takip eden yıllarda iletim tekniklerinin değişmesinin yanı sıra içerik çözünürlüklerinin artması daha kaliteli içeriklerin üretilmesi için stüdyo cihazlarının yüksek çözünürlüklü HD yayın haline getirilmesi için yapılan çalışmalar sonucunda ülkemizde de 2014 yılından itibaren HD yayınlar başlamıştır.

Bu durum sınırlı sayıdaki karasal frekanslarda sıkıntıya sebep olmuş, SD göre neredeyse 4 katı çözünürlüğün iletilmesi için yeni sıkıştırma tekniği olan HEVC ile sorun çözülmüş ancak çözülen sorun yayın iletiminde kullanılan verici ve mux. Yapısının tekrar değişmesine sebep olmuştur. Bunun sonucunda son kullanıcı yine set üstü kutularını değiştirmek zorunda kalmıştır.

Ülkemizde sayısal karasal yayına geçemeyişimiz nedeniyle bu yaşananlar Avrupa ile sınırlı kalmıştır. Bazen geç kalmak yukarıdaki örnekte olduğu gibi görece de olsa faydalı olabilmektedir.

2014 yılında BTK ’nın aldığı kararla Televizyon yayıncılığında karasal vericiler için kullandığı 5. Band 61-69 kanallar BTK kurumu tarafından GSM operatörlerine ihale edilerek uzun süreli kiralanmıştır. Ayrıca, 2016 yılında Cenevre’de İTU CH 49 ile CH 60 kanallarının da devredilebileceği tavsiye kararını almıştır.

Sonuç olarak TV yayıncılığı, kullanmakta olduğu frekansların bir bölümünü kaybetmiştir.
Bir taraftan karasal yayınlar için frekanslar azalırken diğer yandan görüntü teknolojilerindeki çözünürlüğün her geçen gün artması HD den 4 K’ ya geçilmesi ardından kısa süre sonra 8 K görüntü kalitesinin konuşulacağı ve bu kadar yüksek video verisinin son kullanıcıya nasıl iletileceği ciddi sorun olarak hem Dünya’da hem de ülkemizde gündeme gelecektir.

Kalite ve çözünürlük bu kadar önemli ise yayıncılar olarak içeriklerimizi nasıl ekonomik olarak izleyiciye ileteceğiz ve onlarda nasıl daha az ödeyerek bu yayınları izleyebilecek?

Cevaplanması gereken önemli sorunun bu olduğu düşünülmelidir. Avrupa’da olduğu gibi verici altyapısını değiştirmek ,son kullanıcıların set üstü kutularını her yeni teknoloji geldikçe kısa sürelerde değiştirmenin rasyonel ve ekonomik olmadığı açıktır.

Ne Yapılmalıdır?

EBU raporlarında ve diğer sunumlardan da gördüğümüz gibi Avrupa’da karasal ve kablo yayınlarında yüksek çözünürlükle birlikte ve çok sayıdaki TV yayınlarının iletiminde yaşanan kapasite sorunları nedeniyle hızlı olmamakla birlikte bu mecralarda penetrasyonun azaldığını görmekteyiz.

Birkaç örnek verecek olursak Avrupa genelinde penetrasyon oranları:

Karasal yayın Analog / DVB-T / T2 2006 da %45 2013 te % 33 ‘e , Kablo analog ve digital olarak 2006 da %31, 2013 te %26 ya gerilemiş, buna mukabil Uydu 2006 da % 23 , 2013 te ise %32 ulaşmıştır.

IPTV, OTT teknikleri ise son 5 yıl içinde yaygınlaşmaya başlamasına rağmen hızla penetrasyonu artmaktadır. Türkiye’de ise ; analog karasal yayın 2010 da %32 2014 te %3 , Kablo analog abone sayısı 1.248 K digital 692 K , Uydu 2010 da % 68 2104 % 96 olmuştur ayrıca büyük iki uydu platformunda abone sayıları hızla artmaktadır.

Bu verilerden Televizyon yayıncılığında karasal ve kablo iletiminin azaldığı uydu ve diğer internet tabanlı sistemlerle birlikte GSM üzerinden iletiminin de yaygınlaştığını görebiliriz.

Aynı şekilde Ülkemizde de sayısal karasal yayıncılığın başlamamış olması ve analog karasal yayınlar üzerinden HD yayınların iletilememesi nedeniyle uydu yayınlarının sayısı ve penetrasyon artmıştır.

Tahminlere göre uydudan yayın izleyenlerin oranı %95 geçmiştir.

İzleyiciler tercihlerini, uydu ve diğer iletim mecraları olan, broadband , internet ,OTT, IPTV teknikleri ile son yıllarda GSM üzerinden 4 G / 5 G ve üzeri teknikle her türlü verinin kesintisiz, yüksek çözünürlüklü ve yüksek hızlarda iletmenin mümkün olduğu ayrıca, iletim ve taşınabilirliğin yanı sıra interaktif erişimin sağladığı kolaylıkları seçmektedir.

Bireyselleşmenin, hızla yaygınlaştığı günümüzde bilgiye erişimin, izleme ve dinleme taleplerinin çoğalması ,Televizyon kanal sayılarının ve yüksek çözünürlük taleplerinin artması nedeniyle bu iletim tekniklerinin kullanılmasını zorunlu hale getirmektedir.

Ayrıca, Televizyon ve Radyo iletiminin sayısal karasal network ile yapılması, Televizyon yayın sayısı ve içerik çözünürlüklerinin artmasının yanı sıra yayıncı için işletme zorlukları ve maliyetlere ilave olarak izleyicinin satın alacağı set üstü kutularının fiyatları nedeniyle de ekonomik olmayacağı görülebilir.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER MEDYA HABERLERİ
  URFA HABERLERİ
Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Jandarm..
"Köyü kalkındırmadan ülkeyi kalkındıramayız" Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Tarımı gelişmemiş, kend..
Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi tarafından Pazartesi günü açılışı yapılacak olan Kitap Otağı..
Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde iki aile arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi..
  GÜNDEM HABERLERİ
Şehrin ortasında trafiğe 'sandalyeli' koruma Şehrin ortasında trafiğe 'sandalyeli' koruma İzmir'in Konak ilçesindeki Şair Eşref Bulvarı'nda altyapı çalışmaları nedeniyle ..
Çamaşır kurutma makinesi bomba gibi patladı! Çamaşır kurutma makinesi bomba gibi patladı! Kocaeli'nin Derince ilçesinde, 6 katlı binanın en üst katında bulunan evde, çama..
İki bakan İstiklal Caddesi'nde yürüyüş yaptı İki bakan İstiklal Caddesi'nde yürüyüş yaptı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank eşi Esra Varank ve Çalışma, Sosyal Hiz..
Manalı Mevlid Kandili Mesajları resimli 2018! Özel Mevlid Kandili sözleri Manalı Mevlid Kandili Mesajları resimli 2018! Özel Mevlid Kandili sözleri İslamiyeti gönülden bağlılıkla yaşayan Müslümanlar, Mevlid Kandili Mesajlarını m..
  SİYASET HABERLERİ
Lezgin Botan'dan alçak tweet! Cevabını aldı Lezgin Botan'dan alçak tweet! Cevabını aldı HDP'li eski vekil Lezgin Botan, terör ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar'ı fena kı..
Cumhurbaşkanı Erdoğan nikah şahitliği yaptı Cumhurbaşkanı Erdoğan nikah şahitliği yaptı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver'in kızını..
Yıldırım savunmada yerlilik oranını açıkladı Yıldırım savunmada yerlilik oranını açıkladı TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin (MAKÜ) 20..
İşte MHP'nin aday adaylarından isteği İşte MHP'nin aday adaylarından isteği MHP yönetimi, "üretken belediyecilik" vizyonu çerçevesinde yerel seçimde aday ol..
  SPOR HABERLERİ
İsviçre Belçika'yı parçaladı! 2-0'dan 5-2 İsviçre Belçika'yı parçaladı! 2-0'dan 5-2 İsviçre, UEFA Uluslar Ligi'nde Belçika karşısında 2-0 geriye düştüğü mücadeleyi ..
Galatasaray uzatmalarda yıkıldı Galatasaray uzatmalarda yıkıldı Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 7'nci hafta mücadelesinde Afyon Belediyespor, n..
Feghouli ve Benzia'lı Cezayir farklı kazandı Feghouli ve Benzia'lı Cezayir farklı kazandı Afrika Uluslar Kupası Elemeleri D Grubu 5'inci maçında deplasmanda Togo ile karş..
Aykut Kocaman izdihamı! Aykut Kocaman izdihamı! Atiker Konyaspor’la 2,5 yıllık anlaşmaya sağlayan Teknik Direktör Aykut Kocaman’..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.11.2018 20:30 Galatasaray - Atiker Konyaspor
24.11.2018 19:00 Ankaragücü - Beşiktaş
24.11.2018 16:00 Aytemiz Alanyaspor - Kayserispor
24.11.2018 13:30 Erzurum BB - Antalyaspor
25.11.2018 19:00 Trabzonspor - Fenerbahçe
25.11.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor - Ç.Rizespor
25.11.2018 16:00 Teleset M. Akhisarspor - Bursaspor
25.11.2018 19:00 Kasımpaşa - Evkur Yeni Malatyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
Yukarı