HABER AKIŞI

Türkiye'de başladılar! Şimdi dünyayı dolaşıyorlar

 Tarih: 03-10-2018 14:00:00
Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan TÜBİTAK’ın 4007 Bilim Şenlikleri destekleme programı ile desteklenen proje, İstanbul’da üçüncü kez gerçekleştirildi.

2015 yılında hayata geçirilen proje, ülke sınırlarını aşarak Uganda’dan Karadağ’a, Tanzanya’dan Tunus’a Dünyanın sekiz farklı ülkesinde bilim festivalleri düzenleyerek Türkiye’nin dışa açılan eğitim markalarından biri haline geldi.

Maltepe-Orhangazi Şehir Park’ında 27-29 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen projede İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, Zemin İstanbul ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü de proje ortağı olarak yer aldı. Üç (3) gün süren etkinlikleri binlerce katılımcı ziyaret etti. Etkinliği ziyaret eden ve keyifli vakit geçirdikleri gözlemlenen ailelerin yoğun katılımı dikkatlerden kaçmadı.  Albaraka Türk, Takas İstanbul, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım Bankası ve Teknopark İstanbul’un sponsor olarak destek verdiği projede TUGVA, TURKSAT, Turkish Technic ve T3 Vakfı da gerçekleştirdikleri etkinliklerle yer aldı. 

Bilim Seyyahları Klasikleri

Proje koordinatörü Ersin Ertürk, bilim festivallerinin birçok ülkede gençleri motive etmek ve tolumun temel bilimlere olan ilgisini arttırmak amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Gelişmiş ülkelerde bu alanda çok büyük organizasyonların düzenlendiğini ifade ederek bilim festivallerinin geleceğin inşası için günümüzde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Bilim Seyyahları projesinin sadece kendi ülkemizdeki öğrenciler için değil Balkanlar’daki hatta Afrika’daki kardeşlerimiz için de bir motivasyon kaynağı haline geldiğini görmekten mutlu olduğunu sözlerine ekleyen Ertürk, etkinlik içerikleri ile ilgili bilgi verdi. Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik Atölyelerinde yüzden fazla deney ve atölye çalışmasına ziyaretçilerin katılma şansı yakaladığını söyledi. Etkinlikte Arkeoloji ve Mimarlık gibi özel atölyelere yer verildiğini, Coğrafya, Tarih ve Edebiyat alanlarında uygulamalı eğitim modellerinin de bu projede denendiğini vurguladı. Katılımcıların dokunarak ve yaşayarak öğrenme imkânına kavuştuğu etkinliklerde, fizik deneyleri ile elektronik aletlerin arkasında yatan bilimsel gerçekleri, biyoloji atölyesinde ise hastalıklara sebep olan mikroorganizmaları gözlemleyebilme fırsatı sunuldu. Kimya Atölyesinde ilginç tepkimeleri tanıklık eden ziyaretçiler Matematik atölyesinde Bilim Seyyahları projesi kapsamında özel olarak üretilen akıl oyunları ile sınırları zorladılar. Canlandırma atölyesinde geçmişte bilim dünyasına katkı sağlamış önemli bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar teatral bir ortamda katılımcılarla buluştu. Canlandırma atölyesinin Bilim Seyyahları’nın klasiği haline geldiğini vurgulayan Ertürk, batılı bilim insanlarının yanı sıra Müslüman bilim insanlarının yaptıkları çalışmalarının da deneylerle katılımcılara aktarıldığını vurguladı. El Cezeri’den İbn Firnas’a, Mimar Sinan'dan El Biruni’ye kadar birçok bilim insanını katılımcıların tanıma şansı bulduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı.

Mikro Öykü

Sosyal bilimler alanlarında farklı çalışmaların yer aldığı etkinlikte özellikle Edebiyat atölyesinde gerçekleştirilen ‘Mikro Öykü’ etkinliği büyük beğeni topladı. Yazı yazmanın, hayal gücüyle bir şeyler üretmenin; yaşı, cinsiyeti, zamanı, mekânı yok! diyerek insanları yazmaya davet eden atölye lideri Ümit Yaşar Özkan, düzenledikleri atölyede zaman zaman duygusal anlar yaşadıklarını zaman zamanda çok eğlendiklerini dile getirdi. Tarih atölyesinde geçmişten bugüne fotoğraflarla İstanbul’u tanırken rehberler eşliğinde Haliç üzerinde sanal gezintiyle İstanbul’u öğrenebildiler. Festivalde öne çıkan etkinlikten bir tanesi de sinema atölyesi oldu. Yeşil ekran teknolojisi ile uygulamalara yer verilen atölyede katılımcılar gitme hayali kurdukları ülkelerin ünlü meydanlarında hatıra fotoğrafları çektirirken film endüstrisinde kullanılan teknoloji hakkında da bilgi edindiler.

Bilim Seyyahları Rotası Balkanlar

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür yardımcısı ve projenin dış ilişkiler koordinatörü Büşra Buluş, 3 kıtada 8 farklı ülkede Bilim Seyyahları projesini gerçekleştirmiş olduk, gittiğimiz ülkelerde gördüğümüz ilgiden çok mutluyuz. Bu projede de Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen 30 öğrencimizi ağırladık. Bir haftalık bilim eğitimi alan öğrenciler yoğun ve bir o kadar da keyifli öğrenmenin ardından ülkelerine geri döndü. Ekim 2018’de Bulgaristan ve Yunanistan’da gerçekleştireceğimiz Bilim Seyyahları projesinin ilk aşamasını böylece tamamlamış olduk dedi. Buluş Sözlerini Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen ‘Bilim Seyyahları Bulgaristan Yunanistan’ projesi ile on ülkeye ulaşmış olacağız ve yolculuğumuz farklı rotalarla devam edecek diyerek tamamladı.

Bilim Seyyahları projesinin eğitimde incelenmesi gereken örnek bir çalışma olduğuna dikkat çeken Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mithat Tekçam, etkinliklerin hazırlanmasından uygulanma sürecine kadar her aşamasında Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin görev aldığını ve böylesine büyük bir organizasyonun öğrencilerinin özgüvenlerini ve öğrenme süreçlerini olumlu etkilediğini söyledi. Mithat Tekçam sözlerine söyle devam etti; hazırlık süreci kendi öğrencilerimiz açısından farklı bir öğrenme ortamı hazırlarken, etkinliği ziyaret eden öğrenciler için farklı branşlarda birçok konu ve kavramla ilgili bilgi edinme fırsatı yakalıyor. Şunu çok net söyleyebiliriz ki İstanbul’da üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Bilim Seyyahları etkinliğine katılan bir lise öğrencisi, eğitim hayatı boyunca okulda görmesi gereken temel bilimlerle ilgili deneylerin neredeyse tamamını burada görme şansına sahip. Buna ek olarak ziyaretçiler okulların programlarında olmayan, arkeoloji, mimarlık, bilim tarihi, mühendislik, uçak, sinema gibi farklı alanlarda bilgi edinme imkânına sahip oluyor. Aileler bu samimi ortamda bir yandan bilgilerini tazelerken diğer yandan bilimin eğlenceli dünyasında keyifli bir yolculuk fırsatı yakalamış oluyor. Tekçam bu çalışma ile sadece kendi ülkemizdeki öğrenciler için değil, artık dünyanın farklı ülkelerdeki insanlar için farklı bir eğitim modeli ortaya koyduklarını, Türkiye’ye öncü dünyaya örnek vizyonuyla farklı eğitim projelerini hayata geçirmeye devam edeceklerini söyleyerek sözlerini tamamladı.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
  URFA HABERLERİ
Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Jandarm..
"Köyü kalkındırmadan ülkeyi kalkındıramayız" Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Tarımı gelişmemiş, kend..
Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi tarafından Pazartesi günü açılışı yapılacak olan Kitap Otağı..
Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde iki aile arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi..
  GÜNDEM HABERLERİ
Balıkesir'de sağanak, hayatı olumsuz etkiledi Balıkesir'de sağanak, hayatı olumsuz etkiledi Balıkesir'in Altıeylül ilçesinde, yapımı devam eden köprülü kavşağı çalışmaları ..
Erdoğan, MİT Başkanı Fidan'ı kabul etti Erdoğan, MİT Başkanı Fidan'ı kabul etti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT Başkanı Hakan Fidan'ı kabul etti.
Talha Uğurluel hakkında karar verildi! Talha Uğurluel hakkında karar verildi! FETÖ soruşturması kapsamında İstanbul'da gözaltına alınan tarihçi ve yazar Talha..
Memur alımları KPSS tercihleri başlıyor! Ortaöğretim Önlisans tercih kılavuzu Memur alımları KPSS tercihleri başlıyor! Ortaöğretim Önlisans tercih kılavuzu 2018 yılı itibariyle memur olmak için sınava giren ortaöğretim ve önlisans mezun..
  SİYASET HABERLERİ
Başkan Yardımcısı Oktay'dan önemli açıklamalar Başkan Yardımcısı Oktay'dan önemli açıklamalar TBMM Genel Kurulunda, 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2017 Yı..
Erdoğan-Bahçeli zirvesinde önemli gelişme! Erdoğan-Bahçeli zirvesinde önemli gelişme! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli'nin yarın saat ..
Bakan Soylu, Suriyelilerin sayısını açıkladı Bakan Soylu, Suriyelilerin sayısını açıkladı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Türkiye’de bulunan Suriyelilerin sayısını açıklad..
HDP'li Buldan'dan akılalmaz Öcalan sözleri HDP'li Buldan'dan akılalmaz Öcalan sözleri HDP'nin genel başkanı Pervin Buldan bütçe görüşmelerinin ilk gününde Meclis'te s..
  SPOR HABERLERİ
Fenerbahçe Süper Lig'de 17. sıraya düştü Fenerbahçe Süper Lig'de 17. sıraya düştü Süper Lig'in 15. haftasında Kayserispor, deplasmanda Kasımpaşa'yı 3-0 mağlup et..
Lider Başakşehir kritik sınavda! Tek gol Lider Başakşehir kritik sınavda! Tek gol Spor Toto Süper Lig'in 15. haftasında lider Medipol Başakşehir, Afyonkarahisar'd..
Türkiye Kupası'nda 5. tur rövanş programı Türkiye Kupası'nda 5. tur rövanş programı Türkiye Futbol Federasyonu, Ziraat Türkiye Kupası'nda 5. eleme turu rövanş maçla..
Kasımpaşa'nın konuğu Kayserispor Kasımpaşa'nın konuğu Kayserispor Spor Toto Süper Lig'in 15. haftasındaki mücadelede Kasımpaşa, bugün Kayserispor'..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
07.12.2018 20:00 Aytemiz Alanyaspor 0 - 0 Beşiktaş
08.12.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor 2 - 0 Göztepe
08.12.2018 16:00 Trabzonspor 3 - 0 Atiker Konyaspor
08.12.2018 19:00 Galatasaray 2 - 2 Ç.Rizespor
09.12.2018 19:00 Teleset M. Akhisarspor 3 - 0 Fenerbahçe
09.12.2018 13:30 Erzurum BB 1 - 3 Evkur Yeni Malatyaspor
09.12.2018 16:05 Bursaspor 0 - 2 Antalyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
Yukarı