HABER AKIŞI

Türkiye'de başladılar! Şimdi dünyayı dolaşıyorlar

 Tarih: 03-10-2018 14:00:00
Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan TÜBİTAK’ın 4007 Bilim Şenlikleri destekleme programı ile desteklenen proje, İstanbul’da üçüncü kez gerçekleştirildi.

2015 yılında hayata geçirilen proje, ülke sınırlarını aşarak Uganda’dan Karadağ’a, Tanzanya’dan Tunus’a Dünyanın sekiz farklı ülkesinde bilim festivalleri düzenleyerek Türkiye’nin dışa açılan eğitim markalarından biri haline geldi.

Maltepe-Orhangazi Şehir Park’ında 27-29 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen projede İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, Zemin İstanbul ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü de proje ortağı olarak yer aldı. Üç (3) gün süren etkinlikleri binlerce katılımcı ziyaret etti. Etkinliği ziyaret eden ve keyifli vakit geçirdikleri gözlemlenen ailelerin yoğun katılımı dikkatlerden kaçmadı.  Albaraka Türk, Takas İstanbul, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım Bankası ve Teknopark İstanbul’un sponsor olarak destek verdiği projede TUGVA, TURKSAT, Turkish Technic ve T3 Vakfı da gerçekleştirdikleri etkinliklerle yer aldı. 

Bilim Seyyahları Klasikleri

Proje koordinatörü Ersin Ertürk, bilim festivallerinin birçok ülkede gençleri motive etmek ve tolumun temel bilimlere olan ilgisini arttırmak amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Gelişmiş ülkelerde bu alanda çok büyük organizasyonların düzenlendiğini ifade ederek bilim festivallerinin geleceğin inşası için günümüzde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Bilim Seyyahları projesinin sadece kendi ülkemizdeki öğrenciler için değil Balkanlar’daki hatta Afrika’daki kardeşlerimiz için de bir motivasyon kaynağı haline geldiğini görmekten mutlu olduğunu sözlerine ekleyen Ertürk, etkinlik içerikleri ile ilgili bilgi verdi. Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik Atölyelerinde yüzden fazla deney ve atölye çalışmasına ziyaretçilerin katılma şansı yakaladığını söyledi. Etkinlikte Arkeoloji ve Mimarlık gibi özel atölyelere yer verildiğini, Coğrafya, Tarih ve Edebiyat alanlarında uygulamalı eğitim modellerinin de bu projede denendiğini vurguladı. Katılımcıların dokunarak ve yaşayarak öğrenme imkânına kavuştuğu etkinliklerde, fizik deneyleri ile elektronik aletlerin arkasında yatan bilimsel gerçekleri, biyoloji atölyesinde ise hastalıklara sebep olan mikroorganizmaları gözlemleyebilme fırsatı sunuldu. Kimya Atölyesinde ilginç tepkimeleri tanıklık eden ziyaretçiler Matematik atölyesinde Bilim Seyyahları projesi kapsamında özel olarak üretilen akıl oyunları ile sınırları zorladılar. Canlandırma atölyesinde geçmişte bilim dünyasına katkı sağlamış önemli bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar teatral bir ortamda katılımcılarla buluştu. Canlandırma atölyesinin Bilim Seyyahları’nın klasiği haline geldiğini vurgulayan Ertürk, batılı bilim insanlarının yanı sıra Müslüman bilim insanlarının yaptıkları çalışmalarının da deneylerle katılımcılara aktarıldığını vurguladı. El Cezeri’den İbn Firnas’a, Mimar Sinan'dan El Biruni’ye kadar birçok bilim insanını katılımcıların tanıma şansı bulduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı.

Mikro Öykü

Sosyal bilimler alanlarında farklı çalışmaların yer aldığı etkinlikte özellikle Edebiyat atölyesinde gerçekleştirilen ‘Mikro Öykü’ etkinliği büyük beğeni topladı. Yazı yazmanın, hayal gücüyle bir şeyler üretmenin; yaşı, cinsiyeti, zamanı, mekânı yok! diyerek insanları yazmaya davet eden atölye lideri Ümit Yaşar Özkan, düzenledikleri atölyede zaman zaman duygusal anlar yaşadıklarını zaman zamanda çok eğlendiklerini dile getirdi. Tarih atölyesinde geçmişten bugüne fotoğraflarla İstanbul’u tanırken rehberler eşliğinde Haliç üzerinde sanal gezintiyle İstanbul’u öğrenebildiler. Festivalde öne çıkan etkinlikten bir tanesi de sinema atölyesi oldu. Yeşil ekran teknolojisi ile uygulamalara yer verilen atölyede katılımcılar gitme hayali kurdukları ülkelerin ünlü meydanlarında hatıra fotoğrafları çektirirken film endüstrisinde kullanılan teknoloji hakkında da bilgi edindiler.

Bilim Seyyahları Rotası Balkanlar

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür yardımcısı ve projenin dış ilişkiler koordinatörü Büşra Buluş, 3 kıtada 8 farklı ülkede Bilim Seyyahları projesini gerçekleştirmiş olduk, gittiğimiz ülkelerde gördüğümüz ilgiden çok mutluyuz. Bu projede de Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen 30 öğrencimizi ağırladık. Bir haftalık bilim eğitimi alan öğrenciler yoğun ve bir o kadar da keyifli öğrenmenin ardından ülkelerine geri döndü. Ekim 2018’de Bulgaristan ve Yunanistan’da gerçekleştireceğimiz Bilim Seyyahları projesinin ilk aşamasını böylece tamamlamış olduk dedi. Buluş Sözlerini Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen ‘Bilim Seyyahları Bulgaristan Yunanistan’ projesi ile on ülkeye ulaşmış olacağız ve yolculuğumuz farklı rotalarla devam edecek diyerek tamamladı.

Bilim Seyyahları projesinin eğitimde incelenmesi gereken örnek bir çalışma olduğuna dikkat çeken Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mithat Tekçam, etkinliklerin hazırlanmasından uygulanma sürecine kadar her aşamasında Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin görev aldığını ve böylesine büyük bir organizasyonun öğrencilerinin özgüvenlerini ve öğrenme süreçlerini olumlu etkilediğini söyledi. Mithat Tekçam sözlerine söyle devam etti; hazırlık süreci kendi öğrencilerimiz açısından farklı bir öğrenme ortamı hazırlarken, etkinliği ziyaret eden öğrenciler için farklı branşlarda birçok konu ve kavramla ilgili bilgi edinme fırsatı yakalıyor. Şunu çok net söyleyebiliriz ki İstanbul’da üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Bilim Seyyahları etkinliğine katılan bir lise öğrencisi, eğitim hayatı boyunca okulda görmesi gereken temel bilimlerle ilgili deneylerin neredeyse tamamını burada görme şansına sahip. Buna ek olarak ziyaretçiler okulların programlarında olmayan, arkeoloji, mimarlık, bilim tarihi, mühendislik, uçak, sinema gibi farklı alanlarda bilgi edinme imkânına sahip oluyor. Aileler bu samimi ortamda bir yandan bilgilerini tazelerken diğer yandan bilimin eğlenceli dünyasında keyifli bir yolculuk fırsatı yakalamış oluyor. Tekçam bu çalışma ile sadece kendi ülkemizdeki öğrenciler için değil, artık dünyanın farklı ülkelerdeki insanlar için farklı bir eğitim modeli ortaya koyduklarını, Türkiye’ye öncü dünyaya örnek vizyonuyla farklı eğitim projelerini hayata geçirmeye devam edeceklerini söyleyerek sözlerini tamamladı.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
  URFA HABERLERİ
Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Jandarm..
"Köyü kalkındırmadan ülkeyi kalkındıramayız" Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Tarımı gelişmemiş, kend..
Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi tarafından Pazartesi günü açılışı yapılacak olan Kitap Otağı..
Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde iki aile arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi..
  GÜNDEM HABERLERİ
CIA Başkanı Türkiye'ye geliyor CIA Başkanı Türkiye'ye geliyor CIA Başkanı Gina Haspel, pazartesi günü resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'y..
Havacı astsubay kazada hayatını kaybetti Havacı astsubay kazada hayatını kaybetti Denizli'nin Çivril ilçesinde, şarampole devrilen otomobilin sürücüsü havacı asts..
Ahed Tamimi, Mevlüt Uysal'ı ziyaret etti Ahed Tamimi, Mevlüt Uysal'ı ziyaret etti Filistin'in cesur kızı" olarak tanınan aktivist Ahed Tamimi, İstanbul Büyükşehir..
Karar açıklandı! Köpeği demir çubukla dövmüştü Karar açıklandı! Köpeği demir çubukla dövmüştü Muğla’nın Fethiye ilçesindeki sanayi sitesindeki koltuk döşemecisinin beslediği ..
  SİYASET HABERLERİ
Başkan Erdoğan'dan MHP ve ittifak açıklaması Başkan Erdoğan'dan MHP ve ittifak açıklaması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP ile yerel seçimdeki olası ittifaka ilişk..
İngiltere'den Kaşıkçı açıklaması: Bunan inanmadık! İngiltere'den Kaşıkçı açıklaması: Bunan inanmadık! İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Suudi Arabistan'ın 'Kaşıkçı arbedede öld..
İşte konsolosluk çalışanlarının ifadeleri İşte konsolosluk çalışanlarının ifadeleri İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, Suudi Arab..
Bahçeli'den son dakika 'af' açıklaması Bahçeli'den son dakika 'af' açıklaması MHP Lideri Devlet Bahçeli af teklifi ile ilgili olarak sosyal medya hesabından a..
  SPOR HABERLERİ
Mesut Özil tarihe geçti! Mesut Özil tarihe geçti! Premier League'de Arsenal, sahasında Leicester City'i mağlup ederken, Türk asıll..
Özdilek: 1 puana razı olamıyorsunuz Özdilek: 1 puana razı olamıyorsunuz 0-0 biten Trabzonspor-Erzurumspor maçının ardından teknik direktör Mehmet Özdile..
Özer Hurmacı: Şampiyonluk yolunda başarılar... Özer Hurmacı: Şampiyonluk yolunda başarılar... Büyükşehir Belediye Erzurumspor'un futbolcusu Özer Hurmacı, 0-0 biten Trabzonspo..
Adana Demirspor evinde darbe yedi Adana Demirspor evinde darbe yedi Spor Toto 1. Lig'in 9. haftasında Adana Demirspor evinde Elazığspor ile karşılaş..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
19.10.2018 20:30 Galatasaray 1 - 1 Bursaspor
20.10.2018 16:00 İstanbul Başakşehir 1 - 0 Kayserispor
20.10.2018 13:30 Kasımpaşa 5 - 0 Teleset M. Akhisarspor
20.10.2018 19:00 Demir Grup Sivasspor 0 - 0 Fenerbahçe
21.10.2018 16:00 Ankaragücü 1 - 0 Evkur Yeni Malatyaspor
21.10.2018 13:30 Ç.Rizespor 1 - 1 Atiker Konyaspor
21.10.2018 16:00 Aytemiz Alanyaspor 0 - 1 Antalyaspor
21.10.2018 19:00 Göztepe 2 - 0 Beşiktaş
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
Yukarı