HABER AKIŞI

'TRT World Citizen Ödülleri' sahiplerini buldu

 Tarih: 05-10-2018 02:00:00
TRT World'den yapılan açıklamaya göre, TRT bünyesinde 2017 yılında kurulan ve dünyada "pozitif değişime ilham olmak" sloganıyla yola çıkan sosyal sorumluluk girişimi TRT World Citizen tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen TRT World Citizen Ödül Töreni dün Raffles İstanbul'da düzenlendi.

Dünyanın dört bir yanından, yaptığı insani çalışmalarla değişime ilham  olan bireylerin onurlandırıldığı ödül töreninde "Eğitim", "İletişim", "Hayat Boyu  Başarı" ve "Yılın Dünya Vatandaşı Ödülü" olmak üzere toplam 4 kategoride ödüller  dağıtıldı.

TEBRİK MESAJI YAYINLADI 

Törene, gönderdiği mesajla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Başkasının derdiyle dertlenmek, iyilik için  yaşamak seçkin ruhların işidir. Dünyayı ancak iyiliğin gücüne inananlar  değiştirebilir." ifadelerini kullandı.

Twitter üzerinden ödül mesajı yayınlayan Erdoğan, "Dünyanın merhametsizlikten can çekiştiği bir çağda, başkasının derdiyle dertlenmek, sorunlara çareler aramak, iyilik için yaşamak bir seçenek değil, sorumluluktur. Trt World Citizen Ödülleri girişimini ve bu kapsamında ödül alan yüce gönüllü insanları tebrik ediyorum" dedi.

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, törende yaptığı konuşmada, yeni medya  dili oluşumunda TRT'nin kurucu ve öncü bir kurum olduğunu hatırlatarak, şunları  kaydetti:

"Medya için yeni bir dilin inşası her zamankinden daha yıkıcı bir  ihtiyaç olarak kendisini dayatıyor. TRT'nin yeni dili bir bakıma bu temel  ihtiyacın küresel ölçekte bize yüklediği misyon ve sorumluluktan doğdu demiştik.  Çünkü Türkiye ve devraldığı tarihi miras Şeyh Galip'in insanı tanımladığı şu  veciz sözün hülasasıdır. 'Hoşça bak zatına kim zübde-i alemsin sen.' Yani,  kendine iyi bak çünkü sen alemin özüsün. Bu açıdan TRT World yeni bir medya dili  inşası sürecinde insanı hikayenin merkezine yerleştirirken, onun sadece bir haber  unsuru değil alemin özü olduğu bilinciyle hareket ediyor."

TRT'nin doğruyu söyleyen bir medya kuruluşu olma arzusunda olduğunu  ifade eden Eren, "TRT katile karşı maktulün yanında, müstekbire karşı mazlumun  yanında olan bir medya kuruluşudur. Büyük bir tarihsel eşikte yeni bir dünyanın  arifesinde duruyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Her kavramın yeniden tanımlandığını, global ölçekte muazzam bir  değişim talebinin söz konusu olduğuna değinen Eren, Türkiye’nin değişim talebini  dile getirenlerden olduğuna dikkati çekerek, "Biz bu değişim talebini dile  getirenler olarak mevcut düzene karşı 'Dünya beşten büyüktür' diyoruz. Türkiye bu  büyük değişim çağrısının merkezindeki ülkedir, adil yeni bir dünyanın öncüsüdür.  TRT ve TRT World ise Türkiye'nin kamu yayıncısı olarak yeni bir medya dili  inşasında bir alternatif olmaya değil kurucu, öncü ve yön veren bir medya  kuruluşu olmaya adaydır." ifadelerini kullandı.

 YERALTI OKULU İLE 30 BİN ÖĞRENCİYE EĞİTİM

Törende, eğitime ulaşamayan nüfuslara en yüksek düzeyde yerel eğitim  sağlayan eğitimci Dr. Sakena Yacoobi'ye "2018 TRT World Citizen Eğitimci Ödülü"  takdim edildi.  

Afganistan'da terör örgütü Taliban ile savaşın en yoğun olduğu dönemde  30 bin kız çocuğu için yerin altında okul inşa eden, bugünse ülke genelinde 350  binden fazla kişiye eğitim imkanı sunan Dr. Yacoobi, teşekkür konuşmasında,  dünyanın savaş hattında yaşayan ya da mülteci olarak hayatlarını sürdüren  çocuklara neler olduğunu bilmediğini hatırlattı.

2018 TRT World Citizen İletişim Ödülü ise sosyal medyayı yerel ve  küresel düzeyde insanlarla bağlantı kurmak için kullanan ve bu bağlantıyı  başkalarının hayatlarını iyileştirme amacıyla yöneten dünya vatandaşı Jerome  Jarre'ye verildi. Bireysel uyanışların ve farkındalıkların dünyayı  değiştirebileceğine inandığını belirten Diriliş Ertuğrul dizisinin başrol  oyuncusu Engin Altan Düzyatan, Jarre'ye ödülünü takdim etti.

Somali'nin açlık ve kuraklık ile mücadele ettiği, 6 milyon kişinin  suya ve yemeğe muhtaç kaldığı 2017’de, ülkedeki bir kampta çalışan bir gönüllünün  sosyal medya üzerinden Fransız fenomene ulaşarak durumu anlatması her şeyi  değiştirdi. Harekete geçen Fransız fenomen Jarre, çektiği video ile #lovearmy  (#sevgiordusu) yardım hareketinin öncülerinden oldu.

İnsani yardım konusunda yeni bir model denediklerini belirten Jarre,  "Biz mültecilere pirinç ya da bakliyat götürmüyoruz. Onlara imkanı sunuyoruz ve  her ne yapmak istiyorlarsa onlara bırakıyoruz. Çünkü becerileri var ve çalışmak  istiyorlar. Onlardan bir şey alıp götürmeden bir şey yapmanın yolu bu."  ifadelerini kullandı.

Tanıştığı pek çok mültecinin insani yardım kuruluşları tarafından  maruz kaldıkları davranışlardan dolayı çok üzgün olduğunu belirten Jarre,  Türkiye'nin insani yardım kuruluşlarının ise bambaşka bir kaliteyle görevlerini  ifa ettiklerini, buna kendisinin de bizzat şahit olduğunu söyledi.

"2018 TRT World Citizen Yılın Vatandaşı Ödülü" çalışma ve çabaları  örnek teşkil eden, büyük bir fedakarlık ile kendini insanlığa adayarak ölümcül  hastalıkları nedeniyle terk edilmiş çocukları evlat edinerek bakımlarını üstlenen  Amerika'daki Libya asıllı Muhammed Bzeek'e verildi. Bugüne kadar 80 çocuğun  bakımını üstlenen Bzeek, 1,5 aylıkken evlat edindiği ölümcül derecede hasta olan  Samantha’dan uzun süre ayrı kalmak istemediği için törene katılamadı. Kendisi  adına ödülü, Muhammet Bzeek'in hayatını belgeselleştiren TRT World yönetmeni  Ensar Altay aldı. Bzeek, gönderdiği videoda Emine Erdoğan'a ve TRT Genel Müdürü  İbrahim Eren'e teşekkürlerini sundu.

  "2018 TRT World Citizen Hayat Boyu Başarı Ödülü"ne ise hizmet ve  liderlik aracılığıyla topluma ömür boyu katkı sağlamış ve yaşamının çoğunda,  insanlığın hizmetine yönelik işlerle uğraşan ve ismini taşıyan vakfın kurucusu  olan Dr. Havva Abdi layık görüldü. Kendisi yerine törene katılan kızı Dr. Deqo  Mohamed ödülünü, TRT World'ün iyiyi ön plana çıkarmak için gösterdiği çabanın  takdire şayan olduğunu belirten KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan  Bayraktar'ın elinden aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine  Erdoğan'ın Somali'ye geldiği gün dünyanın kendilerine bakışının değiştiğini  belirten Dr. Mohamed, Türk Hava Yolları, TRT'ye ve Türk hükümetine teşekkür etti.

 TRT WORLD CITIZEN KISA FİLM YARIŞMASI

Törende ayrıca mülteci çocukların yaşadıkları sorunların konu alındığı  TRT World Citizen Kısa Film Yarışması'nda 110 ülkeden gelen 4 bini aşkın  başvurusu arasından finale kalan 3 finalist de ödüllerini aldı.

Birincilik ödülünü Irak'ta çalışan bir sağlık görevlisinin kurtardığı  genç kızı konu aldığı kısa filmi "Dreams Under the Rubble" (Yıkıntının Altındaki  Düşler) ile kazanan Iraklı Muhammed Halil, ödülünü, Uluslararası Kızılhaç ve  Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Başkanı Fransesco Rocca'nın elinden aldı.  Rocca, insanların hesap vermesine vesile olması ve dünyayı daha iyi bir hale  getirmek için gerçekleştirdiği çalışmaları için TRT'ye teşekkür etti.

İkincilik ödülünü, terörist saldırı sonrası köyünden kaçmak zorunda  kalan Mary ve oyuncak bebeğini konu alan "The Doll" (Oyuncak Bebek) isimli kısa  filmiyle Serdal Altun kazandı. Altun ödülünü, Türkiye İşbirliği ve Kalkınma  Ajansı Başkanı Dr. Serdar Çam'ın elinden aldı.

Üçüncülük ödülünü ise, Türkiye'de yaşayan genç mülteci Muhammed'in  hayatını konu alan kısa filmi ile Ömer Dişbudak kazandı. Dişbudak'a ödülünü  Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık takdim etti. Kınık, "Sessiz çığlıkları insanlara  duyurmak için çaba gösteren TRT'ye ve aracılığıyla çocukları bir nesne,  istatistik olmaktan çıkarıp insan olarak anlatan belgesel ve yapımcılarını  kutluyorum." diye konuştu.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER MEDYA HABERLERİ
  URFA HABERLERİ
Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Jandarm..
"Köyü kalkındırmadan ülkeyi kalkındıramayız" Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Tarımı gelişmemiş, kend..
Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi tarafından Pazartesi günü açılışı yapılacak olan Kitap Otağı..
Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde iki aile arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi..
  GÜNDEM HABERLERİ
Muğla'da korkutan deprem! Muğla'da korkutan deprem! Muğla, Gökova Körfezi açıklarında, Richter ölçeğine göre 4.0 büyüklüğünde deprem..
Kaşıkçı düğümü!  iPhone şifresi kırılamıyor... Kaşıkçı düğümü! iPhone şifresi kırılamıyor... Suudi Arabistan'un İstanbul'daki başkonsoluk binasına girdikten sonra kendisinde..
Futbolcu Arda Turan ne kadar ceza alacak? 5 yıldan 15 yıla hapis cezası... Futbolcu Arda Turan ne kadar ceza alacak? 5 yıldan 15 yıla hapis cezası... Geçtiğimiz günlerde bir mekanda şarkıcı Berkay ile kavga eden ve burnunu kıran a..
Kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı kimdir? Cemal Kaşıkçı'nın biyografisi... Kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı kimdir? Cemal Kaşıkçı'nın biyografisi... Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girm..
  SİYASET HABERLERİ
Erdoğan'dan çok sert sözler: Cahil, soytarı... Erdoğan'dan çok sert sözler: Cahil, soytarı... il müftüleri toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, isim vermeden Adnan Ok..
Meral Akşener'den Bahçeli'ye suç duyurusu Meral Akşener'den Bahçeli'ye suç duyurusu İP Genel Başkanı Meral Akşener, MHP lideri Devlet Bahçeli hakkında suç duyurusun..
Kral Selman'dan Erdoğan'a telefon Kral Selman'dan Erdoğan'a telefon Suudi Arabistan Kralı Selman, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aradı. Kral Selman, Türkiy..
Haddini aşan Suriyeli vekile tokat gibi cevap Haddini aşan Suriyeli vekile tokat gibi cevap İsviçre'nin Cenevre kentinde Asya Parlamenter Asamblesi (APA) Koordinasyon Topl..
  SPOR HABERLERİ
Yücel İldiz resmen imzaladı! Yücel İldiz resmen imzaladı! Spor Toto 1'inci Lig'de Denizlipor, Osman Özköylü'nün yerine Cuma günü anlaşmaya..
İddianame hazır! İşte Arda Turan'a istenen ceza İddianame hazır! İşte Arda Turan'a istenen ceza İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Arda Turan'a 12,5 yıl, kavga ettiği şarkıcı Be..
Beşiktaş'tan sakatlık açıklaması! Beşiktaş'tan sakatlık açıklaması! Beşiktaş, Adriano'nun sağlık durumu hakkında açıklama yaptı.
Arda Turan için çok ağır sözler! Arda Turan için çok ağır sözler! İspanyol gazeteciden Arda Turan yorumu: "Kötü karakterli milyoner Arda Turan, ye..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
19.10.2018 20:00 Galatasaray - Bursaspor
20.10.2018 16:00 İstanbul Başakşehir - Kayserispor
20.10.2018 13:30 Kasımpaşa - Teleset M. Akhisarspor
20.10.2018 19:00 Demir Grup Sivasspor - Fenerbahçe
21.10.2018 16:00 Ankaragücü - Evkur Yeni Malatyaspor
21.10.2018 13:30 Ç.Rizespor - Atiker Konyaspor
21.10.2018 16:00 Aytemiz Alanyaspor - Antalyaspor
21.10.2018 19:00 Göztepe - Beşiktaş
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
Yukarı