HABER AKIŞI

'TRT World Citizen Ödülleri' sahiplerini buldu

 Tarih: 05-10-2018 02:00:00
TRT World'den yapılan açıklamaya göre, TRT bünyesinde 2017 yılında kurulan ve dünyada "pozitif değişime ilham olmak" sloganıyla yola çıkan sosyal sorumluluk girişimi TRT World Citizen tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen TRT World Citizen Ödül Töreni dün Raffles İstanbul'da düzenlendi.

Dünyanın dört bir yanından, yaptığı insani çalışmalarla değişime ilham  olan bireylerin onurlandırıldığı ödül töreninde "Eğitim", "İletişim", "Hayat Boyu  Başarı" ve "Yılın Dünya Vatandaşı Ödülü" olmak üzere toplam 4 kategoride ödüller  dağıtıldı.

TEBRİK MESAJI YAYINLADI 

Törene, gönderdiği mesajla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Başkasının derdiyle dertlenmek, iyilik için  yaşamak seçkin ruhların işidir. Dünyayı ancak iyiliğin gücüne inananlar  değiştirebilir." ifadelerini kullandı.

Twitter üzerinden ödül mesajı yayınlayan Erdoğan, "Dünyanın merhametsizlikten can çekiştiği bir çağda, başkasının derdiyle dertlenmek, sorunlara çareler aramak, iyilik için yaşamak bir seçenek değil, sorumluluktur. Trt World Citizen Ödülleri girişimini ve bu kapsamında ödül alan yüce gönüllü insanları tebrik ediyorum" dedi.

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, törende yaptığı konuşmada, yeni medya  dili oluşumunda TRT'nin kurucu ve öncü bir kurum olduğunu hatırlatarak, şunları  kaydetti:

"Medya için yeni bir dilin inşası her zamankinden daha yıkıcı bir  ihtiyaç olarak kendisini dayatıyor. TRT'nin yeni dili bir bakıma bu temel  ihtiyacın küresel ölçekte bize yüklediği misyon ve sorumluluktan doğdu demiştik.  Çünkü Türkiye ve devraldığı tarihi miras Şeyh Galip'in insanı tanımladığı şu  veciz sözün hülasasıdır. 'Hoşça bak zatına kim zübde-i alemsin sen.' Yani,  kendine iyi bak çünkü sen alemin özüsün. Bu açıdan TRT World yeni bir medya dili  inşası sürecinde insanı hikayenin merkezine yerleştirirken, onun sadece bir haber  unsuru değil alemin özü olduğu bilinciyle hareket ediyor."

TRT'nin doğruyu söyleyen bir medya kuruluşu olma arzusunda olduğunu  ifade eden Eren, "TRT katile karşı maktulün yanında, müstekbire karşı mazlumun  yanında olan bir medya kuruluşudur. Büyük bir tarihsel eşikte yeni bir dünyanın  arifesinde duruyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Her kavramın yeniden tanımlandığını, global ölçekte muazzam bir  değişim talebinin söz konusu olduğuna değinen Eren, Türkiye’nin değişim talebini  dile getirenlerden olduğuna dikkati çekerek, "Biz bu değişim talebini dile  getirenler olarak mevcut düzene karşı 'Dünya beşten büyüktür' diyoruz. Türkiye bu  büyük değişim çağrısının merkezindeki ülkedir, adil yeni bir dünyanın öncüsüdür.  TRT ve TRT World ise Türkiye'nin kamu yayıncısı olarak yeni bir medya dili  inşasında bir alternatif olmaya değil kurucu, öncü ve yön veren bir medya  kuruluşu olmaya adaydır." ifadelerini kullandı.

 YERALTI OKULU İLE 30 BİN ÖĞRENCİYE EĞİTİM

Törende, eğitime ulaşamayan nüfuslara en yüksek düzeyde yerel eğitim  sağlayan eğitimci Dr. Sakena Yacoobi'ye "2018 TRT World Citizen Eğitimci Ödülü"  takdim edildi.  

Afganistan'da terör örgütü Taliban ile savaşın en yoğun olduğu dönemde  30 bin kız çocuğu için yerin altında okul inşa eden, bugünse ülke genelinde 350  binden fazla kişiye eğitim imkanı sunan Dr. Yacoobi, teşekkür konuşmasında,  dünyanın savaş hattında yaşayan ya da mülteci olarak hayatlarını sürdüren  çocuklara neler olduğunu bilmediğini hatırlattı.

2018 TRT World Citizen İletişim Ödülü ise sosyal medyayı yerel ve  küresel düzeyde insanlarla bağlantı kurmak için kullanan ve bu bağlantıyı  başkalarının hayatlarını iyileştirme amacıyla yöneten dünya vatandaşı Jerome  Jarre'ye verildi. Bireysel uyanışların ve farkındalıkların dünyayı  değiştirebileceğine inandığını belirten Diriliş Ertuğrul dizisinin başrol  oyuncusu Engin Altan Düzyatan, Jarre'ye ödülünü takdim etti.

Somali'nin açlık ve kuraklık ile mücadele ettiği, 6 milyon kişinin  suya ve yemeğe muhtaç kaldığı 2017’de, ülkedeki bir kampta çalışan bir gönüllünün  sosyal medya üzerinden Fransız fenomene ulaşarak durumu anlatması her şeyi  değiştirdi. Harekete geçen Fransız fenomen Jarre, çektiği video ile #lovearmy  (#sevgiordusu) yardım hareketinin öncülerinden oldu.

İnsani yardım konusunda yeni bir model denediklerini belirten Jarre,  "Biz mültecilere pirinç ya da bakliyat götürmüyoruz. Onlara imkanı sunuyoruz ve  her ne yapmak istiyorlarsa onlara bırakıyoruz. Çünkü becerileri var ve çalışmak  istiyorlar. Onlardan bir şey alıp götürmeden bir şey yapmanın yolu bu."  ifadelerini kullandı.

Tanıştığı pek çok mültecinin insani yardım kuruluşları tarafından  maruz kaldıkları davranışlardan dolayı çok üzgün olduğunu belirten Jarre,  Türkiye'nin insani yardım kuruluşlarının ise bambaşka bir kaliteyle görevlerini  ifa ettiklerini, buna kendisinin de bizzat şahit olduğunu söyledi.

"2018 TRT World Citizen Yılın Vatandaşı Ödülü" çalışma ve çabaları  örnek teşkil eden, büyük bir fedakarlık ile kendini insanlığa adayarak ölümcül  hastalıkları nedeniyle terk edilmiş çocukları evlat edinerek bakımlarını üstlenen  Amerika'daki Libya asıllı Muhammed Bzeek'e verildi. Bugüne kadar 80 çocuğun  bakımını üstlenen Bzeek, 1,5 aylıkken evlat edindiği ölümcül derecede hasta olan  Samantha’dan uzun süre ayrı kalmak istemediği için törene katılamadı. Kendisi  adına ödülü, Muhammet Bzeek'in hayatını belgeselleştiren TRT World yönetmeni  Ensar Altay aldı. Bzeek, gönderdiği videoda Emine Erdoğan'a ve TRT Genel Müdürü  İbrahim Eren'e teşekkürlerini sundu.

  "2018 TRT World Citizen Hayat Boyu Başarı Ödülü"ne ise hizmet ve  liderlik aracılığıyla topluma ömür boyu katkı sağlamış ve yaşamının çoğunda,  insanlığın hizmetine yönelik işlerle uğraşan ve ismini taşıyan vakfın kurucusu  olan Dr. Havva Abdi layık görüldü. Kendisi yerine törene katılan kızı Dr. Deqo  Mohamed ödülünü, TRT World'ün iyiyi ön plana çıkarmak için gösterdiği çabanın  takdire şayan olduğunu belirten KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan  Bayraktar'ın elinden aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine  Erdoğan'ın Somali'ye geldiği gün dünyanın kendilerine bakışının değiştiğini  belirten Dr. Mohamed, Türk Hava Yolları, TRT'ye ve Türk hükümetine teşekkür etti.

 TRT WORLD CITIZEN KISA FİLM YARIŞMASI

Törende ayrıca mülteci çocukların yaşadıkları sorunların konu alındığı  TRT World Citizen Kısa Film Yarışması'nda 110 ülkeden gelen 4 bini aşkın  başvurusu arasından finale kalan 3 finalist de ödüllerini aldı.

Birincilik ödülünü Irak'ta çalışan bir sağlık görevlisinin kurtardığı  genç kızı konu aldığı kısa filmi "Dreams Under the Rubble" (Yıkıntının Altındaki  Düşler) ile kazanan Iraklı Muhammed Halil, ödülünü, Uluslararası Kızılhaç ve  Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Başkanı Fransesco Rocca'nın elinden aldı.  Rocca, insanların hesap vermesine vesile olması ve dünyayı daha iyi bir hale  getirmek için gerçekleştirdiği çalışmaları için TRT'ye teşekkür etti.

İkincilik ödülünü, terörist saldırı sonrası köyünden kaçmak zorunda  kalan Mary ve oyuncak bebeğini konu alan "The Doll" (Oyuncak Bebek) isimli kısa  filmiyle Serdal Altun kazandı. Altun ödülünü, Türkiye İşbirliği ve Kalkınma  Ajansı Başkanı Dr. Serdar Çam'ın elinden aldı.

Üçüncülük ödülünü ise, Türkiye'de yaşayan genç mülteci Muhammed'in  hayatını konu alan kısa filmi ile Ömer Dişbudak kazandı. Dişbudak'a ödülünü  Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık takdim etti. Kınık, "Sessiz çığlıkları insanlara  duyurmak için çaba gösteren TRT'ye ve aracılığıyla çocukları bir nesne,  istatistik olmaktan çıkarıp insan olarak anlatan belgesel ve yapımcılarını  kutluyorum." diye konuştu.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER MEDYA HABERLERİ
  URFA HABERLERİ
Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Jandarm..
"Köyü kalkındırmadan ülkeyi kalkındıramayız" Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Tarımı gelişmemiş, kend..
Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi tarafından Pazartesi günü açılışı yapılacak olan Kitap Otağı..
Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde iki aile arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi..
  GÜNDEM HABERLERİ
Dikkat! İDO ve BUDO'da seferler iptal Dikkat! İDO ve BUDO'da seferler iptal İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ve BURSA Deniz Otobüsleri'nin (BUDO) bazı seferl..
Bakan ilk kez açıkladı: Zehirli silah vermiş... Bakan ilk kez açıkladı: Zehirli silah vermiş... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde, AK Parti'nin Se..
Karabük'te tavuklu pilav yiyen 74 kişi zehirlendi Karabük'te tavuklu pilav yiyen 74 kişi zehirlendi Karabük'te 74 kişi bir restoranda yedikleri yemekten sonra rahatsızlanarak hasta..
Türklerin DNA'larını topladılar! Çin neyin peşinde? Türklerin DNA'larını topladılar! Çin neyin peşinde? Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yürüttüğü 'baskı kampanyası' kapsamında, A..
  SİYASET HABERLERİ
Trump'tan Suriye açıklaması Trump'tan Suriye açıklaması ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de "küçük bir" ABD birliğinin kalmasını olumlu ..
Saylak’ın Rozetini Cumhurbaşkanı Erdoğan taktı Saylak’ın Rozetini Cumhurbaşkanı Erdoğan taktı 2014 yerel seçimlerinde CHP’den Milas Belediye Başkan aday adayı olan ve aday gö..
Bodrum halkının 'tanzim' isteğine Erdoğan'dan dikkat çeken cevap Bodrum halkının 'tanzim' isteğine Erdoğan'dan dikkat çeken cevap Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bodrum'da vatandaşlara hitap etti. Erdoğan, ..
Cumhur İttifakı'nda yeni gelişme: Adaylığı düşürüldü! Cumhur İttifakı'nda yeni gelişme: Adaylığı düşürüldü! Cumhur İttifakı MHP Dikili Belediye Başkan adayı Buğra Akın’ın adaylığı İlçe Seç..
  SPOR HABERLERİ
Hakanlı Milan'dan rahat galibiyet Hakanlı Milan'dan rahat galibiyet Serie A'da 25. haftada Milan, Hakan Çalhanoğlu'nun asist yaptığı maçta Empoli'yi..
Karaman'dan Göztepe taraftarına teşekkür Karaman'dan Göztepe taraftarına teşekkür Spor Toto Süper Lig’de Trabzonspor’un deplasmanda Göztepe’yi yendiği maçın ardın..
Rizespor gümbür gümbür! Farkla 3 puan... Rizespor gümbür gümbür! Farkla 3 puan... Süper Lig'in 23 .haftasında Çaykur Rizespor evinde ağırladığı Yeni Malatyaspor'u..
Martin Skrtel milli takımı bıraktı Martin Skrtel milli takımı bıraktı Fenerbahçe'nın Slovak yıldızı Martin Skrtel, milli takım kariyerini sonlandırdığ..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Yukarı