HABER AKIŞI

Skolyoz (Omurga Eğriliği) nedir? Skolyoz belirtileri çeşitleri tedavisi

 Tarih: 15-05-2019 18:00:00
Tıp dünyasında Skolyoz şeklinde isimlendirilen Omurga Eğriliği, son yıllardaki olumsuz yaşam koşullarından ötürü yaygın meydana gelen bir sağlık problemi olarak bilinmektedir. Orta yaşlı yahut yaşlı kimselere nazaran genç nesilde daha sık oluşum gösterebilen Skolyoz nedir? Kişinin yaşına hastalığın derecesine ve çeşidine göre değişkenlik gösteren Skolyoz belirtileri ve tedavisi!

Skolyoz ya da diğer bir adıyla Omurga Eğriliği, oturuş/duruş bozukluğu veya olumsuz hayat şartlarından kaynaklı olarak kendini gösterebileceği gibi doğuştan ortaya çıkabilen ve geçirilen ağır travmalardan sonra da karşılaşılabilmektedir. Erkeklere göre kadın cinsiyetinde daha fazla meydana gelebilen Skolyoz (Omurga Eğriliği), düzenli surette doktor kontrolünde gerçekleştirilecek çeşitli egzersiz programı ve aynı şekilde kilo kontrolünün sağlanmasıyla beraber tedavisi mümkün kılınabilmektedir. Kalıtsal (Genetik) faktörlere bağlı olarak gelişebileceği gibi enfeksiyon durumlarında ya da kimi zaman tümör etkeniyle oluşum gösterebilen Skolyoz (Omurga Eğriliği) nedir? Normal şartlar altında düz bir şekilde olması lazım gelen omurga bölgesinin sağ veya sol tarafa doğru eğrilmesi olarak tanımlanan Skolyoz belirtileri nelerdir? İşte, toplumda görülme sıklığı yüzde iki ila yüzde dört arasında farklılık gösterebilen ve ülkemizde rakamsal olarak iki buçuk milyon kişinin bu hastalığa sahip olduğu tahmin edilen Skolyoz tedavisi...

SKOLYOZ (OMURGA EĞRİLİĞİ) NEDİR?

Normal ve sağlıklı omurgada, omurlar arkadan bakıldığında yukardan aşağıya yani boyun, sırt ve bel bölgelerinde düz bir hat şeklinde uzanır. Skolyozda ise omurlar sağa veya sola doğru yer değiştirir ve aynı zamanda kendi eksenleri etrafında döner. Bu nedenle üç boyutlu bir deformite (şekil bozukluğu) olarak tanımlanır.

 

 

SKOLYOZ (OMURGA EĞRİLİĞİ) BELİRTİLERİ NELERDİR?

Skolyoz (Omurga Eğriliği) belirtileri aşağıda maddeler halinde sıralanan şikayetler/yakınmalar sonucunda ortaya çıkmaktadr.

Sırt ve/veya bel ağrısı

*Omuz ve kalçaların simetrik durmaması

*Omurganın yana doğru eğriliği

*Omurganın yan ve öne doğru eğriliği

*Nefes darlığı, yorgunluk

*Bir omuzun (sağ-sol) öne ilerlemesi

*Birinci eğriliği karşılayıcı ikinci bir eğri varlığı

SKOLYOZ (OMURGA EĞRİLİĞİ) TANI / TEŞHİS NASIL KONULUR?

Skolyoz tanısı ayakta çekilen tüm omurgayı içine alan röntgen bulguları ve hekimin klinik muayenesi ile belirlenir. Omurganın direkt filmleri yeterli olup nadiren MR gereklidir.Omurganın esnekliği test edilir. Ayakta çekilen tüm omurganın ön arka ve yan grafileri tanıyı koymak ve skolyozun eğriliğinin derecesini belirlemek için yeterlidir. Bu grafilerde eğriliğin başladığı ve sonlandığı omurlar arasındaki sapma açısı ölçülür ve vakalar bu açının ilerlemesine göre takip edilir.Bu açıya Cobb açısı denir.Vertebranın dönme derecesi ise yine bu grafilerden belirlenir.

SKOLYOZ (OMURGA EĞRİLİĞİ) DERECELERİ NELERDİR?

1)Hafif düzeyde eğrilik: 20 dereceden az olan eğriliklerdir. 10 derece altındaki eğrilikler spinal asimetri olarak adlandırılır. Eğriliğin skolyoz olarak tanımlanması için 10 derecenin üstünde olması gerekir. Hafif eğriliklerde tedavi gereksinimi yoktur; fakat ilerleme olup olmadığını tespit etmek için belirli aralıklarla takip gerektirir.

2)Orta derecede eğrilik: Skolyoz derecesi 20 ile 40 derece arasındadır. Genellikle ergenlik döneminde tespit edilir. Tedavide korse ve fizik tedavi uygulamaları yapılır.

3)Şiddetli eğrilik: Omurgadaki eğrilik 40 derecenin üzerindedir.

SKOLYOZ (OMURGA EĞRİLİĞİ) NEDENLERİ NELERDİR?

*Skolyoz (Omurga Eğriliği) neden olur?

Skolyoz vakalarında nedenler tam olarak bilinmemektedir. Araştırmalar sonucunda bazı hastalıkların skolyozu tetiklediği öğrenilmiştir. Bunun dışında günlük hayatta vücudun yanlış kullanılması da hastalığa neden olabilir. Ağır çanta taşımak, ağır yüklenmek, duruş bozuklukları, çevresel etkenler, uzun süreli bilgisayar kullanımları vakaların görülmesinde altta yatan nedenler olarak kabul edilmiştir. Romatizmal hastalıklar, tümörler, omurga kırıkları, metabolik rahatsızlıklar, kemikte oluşan deformasyonlar skolyoz hastalığının oluşumunda risk faktörleridir.

SKOLYOZ (OMURGA EĞRİLİĞİ) GÖRÜLME SIKLIĞI VE RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Skolyoz, toplumda yaklaşık yüzde 2 - 4 oranında görülür. Bunlardan çok büyük bir kısmı düşük dereceli eğriliklerdir. Kız çocuklarda erkek çocuklara göre yaklaşık 8-10 kat daha sık görülebilir. Omurgasında eğriliği olan kişilerin ancak yüzde 10’unda skolyoz, tedavi gerektirecek dereceye ilerler. Düzenli egzersiz yapma, sırt kaslarını güçlü tutma, kondisyonu artırma ve daha fit olma skolyoz takibinin ve tedavisinin hemen her basamağında yer alan vazgeçilmez öğelerdendir.

SKOLYOZ (OMURGA EĞRİLİĞİ) TÜRLERİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

-Nöromusküler skolyoz: Temel nedenleri arasında kas veya sinir hastalıkları yer alabilir. Sinir --hastalıkları beyin ve omurilikten kaynaklanabilir, kas hastalıklarıysa çocukluk ve daha ileriki dönemlerde görülebilir. Nöromusküler skolyozda, idiyopatik skolyozun aksine, solunum sıkıntısı ve duyu kusurlarına daha çok rastlanabilir.

-İdiopatik skolyoz (Nedeni bilinmeyen tür): En sık görülen skolyoz çeşididir. Sebebi tam olarak aydınlatılamayan, ‘idiopatik’ türdür. Omurgada yana doğru eğilme, ‘S’ veya ‘C’ şekilli olabilir. Yana doğru eğilme dışında, omurların kendi etraflarında dönmesi de en hafif formlar dahil olmak üzere tüm idiopatik skolyozlarda görülür. Omurlardaki bu dönme, sırtta veya belde asimetrik çıkıntılar oluşmasına yol açar.

-Konjenital skolyoz: Anne karnındaki çocuğun gelişimi sırasında ortaya çıkan omurga anomalilerine bağlı bir skolyoz türüdür. İlk yıllarda hızlı bir ilerleme gösterir.

SKOLYOZ (OMURGA EĞRİLİĞİ) TEDAVİSİ…

Skolyoz (Omurilik Eğriliği) tedavisi; rahatsızlığı yaşayan bireyin yaşı, skolyozun boyutu ve türüne göre yapılmaktadır. Bireyin omurga eğriliği 1 veya 2. seviyesindeyse cerrahi işlem uygulanmadan tedavi yapılır. Bu tedaviyle yanaşı bireyin düzenli olarak beslenmesi gerekli vitamin, mineral, kalsiyum ve proteinleri alması çok önemlidir. Aynı zamanda spor yapmak hayatının bir parçası haline getirilir ve yumuşak yataklardan ziyade sert bir yatakta uyuması gereklidir. Oturulan sandalyeler, kullanılan masalar boyunuza uyum sağlamalıdır. Ayrıca uzman kontrolünde korse kullanılmalıdır.

Yüzde yirminin altında skolyozu olanlar gözlem altında tutulur ve tedavi için bazı egzersizler verilir. Kasları güçlendirmek için pilates, yüzme vs. önerilir. Yüzde otuz ve üzerinde olan skolyozlara problemin ilerlememesi için korse önerilir. Yüzde kırk ve üzerinde olan skolyozlarda, ayrıca ergenlik döneminde omurgası büyümekte olan çocuklarda için de cerrahi yöntem kaçınılmaz olabilir.

20 derecenin altındaki eğriliklerde hasta yakından izlenir. Aynı zamanda sırt ve bel egzersizleri ile yüzme önerilir. Herhangi bir girişim (korse tedavisi ya da cerrahi) yapılmaz.

Skolyoz derecesi 20-40 derece arasında ve büyüme potansiyeli olan kişilerde korse tedavisi tercih edilebilir

Skolyozun derecesi 40 dereceden fazlaysa ise skolyoz ameliyatı gündeme gelir.

SKOLYOZ TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Skolyoz ve kifoz, doğuştan olabileceği gibi sonradan gerçekleşen nedenlerle de meydana gelebilen omurga rahatsızlıklarıdır. Dr. Feridun Kunak, skolyozun bel kemiğinde S şeklindeki eğrilik olduğunu, kifozun ise kamburluk olduğunu belirtti. Kunak, böyle durumlarda doktora gidilmesini tavsiye etti.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
KHK’lılar sandığa böyle sızmış KHK’lılar sandığa böyle sızmış Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimlerini iptal gerekçesinde terör iltisakı n..
Başkan Erdoğan'dan 11 üniversiteye atama Başkan Erdoğan'dan 11 üniversiteye atama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 11 üniversiteye rektör atamasına ilişkin k..
Yeni askerlik sistemi teklifi kabul edildi Yeni askerlik sistemi teklifi kabul edildi AK Parti'li milletvekillerince TBMM Başkanlığına sunulan yeni askerlik sistemine..
Polisi alarma geçiren olay Polisi alarma geçiren olay Antalya Düden Şelalesi'nin denize döküldüğü alanda tişörtünü ve ayakkabısını çık..
  SİYASET HABERLERİ
Erdoğan'a kafayı takan İsveç partisine muhteşem kapak! Erdoğan'a kafayı takan İsveç partisine muhteşem kapak! Avrupa Parlamentosu için Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtlığı ile oy topl..
YSK'nın gerekçeli kararına uzmanlardan ilk değerlendirmeler! YSK'nın gerekçeli kararına uzmanlardan ilk değerlendirmeler! İstanbul'daki yerel seçimlerin iptal edilmesinin ardından YSK gerekçeli kararını..
YSK açıkladı! İstanbul'da şüpheli oy sayısı YSK açıkladı! İstanbul'da şüpheli oy sayısı Yüksek Seçim Kurulu, iptal edilip yenilenmesine karar verilen İstanbul Büyükşehi..
Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitim çalışanlarına düzenlenen iftar programında önemli ..
  SPOR HABERLERİ
Ozan'lı Stuttgart play-out maçında avantajı kaybetti Ozan'lı Stuttgart play-out maçında avantajı kaybetti Stuttgart, Bundesliga play-out mücadelesinde ağırladığı Union Berlin ile 2-2 ber..
Fenerbahçe Beko yarı final için avantajı aldı Fenerbahçe Beko yarı final için avantajı aldı Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off çeyrek final ilk maçında Fenerbahçe Be..
Anlaşma sağlandı! G.Saray'a Süper Lig'den kaleci Anlaşma sağlandı! G.Saray'a Süper Lig'den kaleci Fernando Muslera'nın yanına uzun süredir bir yerli kaleci arayan Galatasaray'ın,..
Ajax'tan genç Türk futbolcuya profesyonel sözleşme Ajax'tan genç Türk futbolcuya profesyonel sözleşme Hollanda ekibi Ajax, altyapıda forma giyen 2003 doğumlu Türk futbolcu Naci Ünüva..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Yukarı