HABER AKIŞI

PKK'nın kabusu oldu! 170 sözde sorumlu öldürüldü

 Tarih: 20-07-2018 16:00:00
Güvenlik güçlerince terör örgütü YPG/PKK'ya yönelik 1 Eylül 2016-19 Temmuz 2018 tarihlerinde düzenlenen operasyonlarda, İçişleri Bakanlığının "Aranan Teröristler Listesi"nde yer alanların da aralarında bulunduğu yaklaşık 170 sözde sorumlu terörist etkisiz hale getirildi.

Türkiye'nin barış ve huzur ortamını bozmayı hedefleyen ve hain  saldırılarında sivilleri de katleden terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarını  aralıksız sürdüren güvenlik güçleri, PKK'nın üs olarak kullanmak istediği  Hakkari, Bitlis, Tunceli, Şırnak ve Diyarbakır kırsalı başta olmak üzere Doğu ve  Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile sınır ötesinde yoğun şekilde operasyon yürütüyor.

Teröristleri amansız takibe alan güvenlik güçleri, havadan savaş  uçakları, helikopterler, silahlı ve silahsız insansız hava araçları, karadan da  top atışları, termal kameralar ve zırhlı araçlarla örgüte yönelik başarılı operasyonlar düzenliyor.

 

 

Terör örgütü, kanlı eylemlerini sürdürmek ve tükenmişliklerini  yansıtmamak adına genç ve tecrübesiz mensuplarını ölüme terk ederken, durumun  farkına vararak örgüt elebaşlarına karşı çıkan birçok terörist ise bu süreçte infaz edildi.

Örgütün sözde grup sorumlularının telsiz konuşmalarında da  operasyonlarda çok zayiat verdikleri ve yeni katılımların olmadığını söyledikleri  belirlendi.

170 SÖZDE SORUMLU ÖLDÜRÜLDÜ

Katılımın azalması ve üst üste çok sayıda kayıp verilmesiyle örgüt  içinde panik yaşandı. Eylemlerini gerçekleştirecek eleman bulamayan terör örgütü,  uzun yıllar silahlı çatışmaya girmeyen sözde sorumlularını sahaya sürdü.

Şehir ve kırsalda operasyonlarını kararlılıkla sürdüren güvenlik  güçleri, gece gündüz, şehir merkezi kırsal demeden hem yurt içi hem de yurt  dışında PKK'lı teröristleri amansız takibe aldı.

Haftalarca arazide kalarak operasyonlara devam eden güvenlik güçleri,  1 Eylül 2016-19 Temmuz 2018'de terör örgütü PKK'ya son yılların en ağır darbesini  indirerek, örgütün sözde bölge, cephe, alan ve grup sorumlularından oluşan,  aralarında İçişleri Bakanlığının "Aranan Teröristler Listesi"nde yer alanların da  bulunduğu yaklaşık 170 sözde sorumluyu etkisiz hale getirdi.

ARANANLAR LİSTESİNDEKİLER TEK TEK ÖLDÜRÜLDÜ

Güvenlik güçleri, 23 aylık süreçte, öldürülen sözde sorumluların  yerine getirilen teröristlerin de birçoğunu yakaladı.

Şırnak Bestler-Dereler'de Kasım 2017'deki operasyonda, "Aranan  Teröristler Listesi"nde adına 4 milyon lira ödül konulan kırmızı kategorideki  sözde PKK/KCK Beşli Yürütme Konseyi üyesi "Gülbahar" kod adlı Hülya Eroğlu'nun da  aralarında bulunduğu 31 teröristi etkisiz hale getirdi. Eroğlu'nun söz konusu  dönemde kırmızı kategoride yer alıp yurt içinde bulunan tek terörist olduğunu  belirlendi.

Tunceli'nin Kutudere bölgesinde Mart 2017'deki operasyonda etkisiz  hale getirilen teröristlerden birinin, gri kategoride yer alan, 6 yıl önce kent  merkezindeki halı sahada futbol oynayan komiser Cem Kerman ile eşi Dilay Turan  Kerman'ın şehit edilmesi, 8 polisin yaralanması ve bir vatandaşın kaçırılmasının  faili olduğu saptandı.

Diyarbakır ve Bingöl'de 7 bini aşkın güvenlik personelinin katılımıyla  Mart 2017'de düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirilen teröristler arasında  ise "yeşil kategori"de yer alan "Erhan Siser" kod adlı Edip Yetüt'ün de bulunduğu  tespit edildi.

SÖZDE ÇATI ÖRGÜT SORUMLUSU ÖLDÜRÜLDÜ

Kahramanmaraş'ın Nurhak ilçesinde geçen yıl ağustosta 5 teröristin ölü  ele geçirildiği operasyonda yaralı yakalanan "Azat Çüngüş" kod adlı Gürbüz  Topçu'nun, PKK'nın bazı sol örgütlerle kurduğu sözde çatı örgüt HBDH'nin Türkiye  sorumlusu olduğu belirlendi.

Batı medyasınca terör örgütü DEAŞ ile mücadele eden YPJ'li olarak  lanse edilen "Zozan Cudi" kod adlı Zozan Temir'in, 15 Kasım 2017'de Şırnak'taki  hava harekatında ölü ele geçirilen teröristlerden olduğu saptandı. DEAŞ'a karşı  ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon içerisinde faaliyet gösterdiği  belirlenen kadın terörist Temir, Kobani olayları sırasında Avrupa ve ABD  medyasınca "20 yaşında olan Suriye Kamışlı doğumlu 'Zozan Cudi' DEAŞ'ı bitirmeye  yeminli YPJ'li" olarak lanse edilmişti.

Tunceli'nin Pülümür ilçesi kırsalında 16 Aralık 2017'de etkisiz hale  getirilen 8 teröristten birinin, yeşil kategoride yer alan ve 1 milyon lira  ödülle aranan örgütün sözde "Pülümür Bağır Gücü sorumlusu" ve "Ferhat Yılmaz" kod  adlı Murat Dağ olduğu öğrenildi.

ŞEHİTLERİN KANI YERDE KALMADI

Hava ve arazi şartlarındaki olumsuzluklara rağmen terörle mücadeleyi  kararlılıkla yürüten güvenlik güçleri, birçok terör eyleminde yer alan ve çok  sayıda ocağa ateş düşüren teröristleri de etkisiz hale getirerek, şehitlerin  kanını yerde bırakmadı.

Güvenlik güçleri, bu yıl ise 1 Şubat'ta Diyarbakır'ın Lice ilçesinde  otomobille kaçmaya çalışırken beraberinde sözde bölge sorumlusu Veli Taşkıran'ın  da olduğu 3 terörist ile mavi kategoride yer alan PKK'nın sözde "Amed" eyalet  sorumlusu "Eylül" kod adlı Murat Üçer'i etkisiz hale getirerek örgüte bir darbe  daha vurdu.

Batman'ın Sason ilçesinde 22 Mart'ta etkisiz hale getirilen İran  uyruklu "Agit" kod adlı teröristin, örgütün bombacısı olduğu belirlendi. Bu  teröristin, Batman'ın Kozluk ilçesinde öğretmen Şenay Aybüke Yalçın ve Çukurca  Jandarma Karakol Komutanı Jandarma Astsubay Üstçavuş Yakup Akdağ ile 4 asker ve  bir sivilin şehit düştüğü saldırılardaki bomba düzeneklerini hazırladığı tespit  edildi.

KIRMIZI KATEGORİDEKİ TERÖRİSTLERE AĞIR DARBE

Güvenlik güçlerince Tunceli kırsalında 5 Nisan'da düzenlenen  operasyonda etkisiz hale getirilen 7 terörist arasında, "Aranan Teröristler  Listesi"nde kırmızı kategorideki "Panzer Kemal" kod adlı Medeni Sayılgan (40) ile  gri kategoride bulunan "Soro Amed" kod adlı Mehmet Reber Çetin ve "Harun Munzur"  kod adlı Maşallah Malazgirt'in yer aldığı belirtildi.

PKK'nın sözde Erzurum saha sorumlusu olan ve 4 milyon lira ödülle  aranırken etkisiz hale getirilen Sayılgan'ın, örgütün sözde Hatay-Amanos saha  sorumlusuyken 8 yıl önce İskenderun'da 7 askerin şehit düşürülmesi ve  Osmaniye'deki saldırıda 47 gün önce evlenen Teğmen Cumhur Akdağ'ın, lojmanın  balkonundaki eşi Pınar Akdağ'ın (23) şehit edilmesinin de aralarında yer aldığı  16 terör olayına karıştığı belirlendi.

Irak'ın kuzeyine 21 Mart'ta düzenlenen hava harekatında, Bakanlık  listesinde kırmızı kategoride yer alan terör örgütü PKK'nın sözde Hakurk eyaleti  yürütmesinde görevli "Agiri Mazlum Pirdoğan" kod adlı Birdal Burhanlı etkisiz  hale getirildi.

Bitlis'te 28 Haziran'daki operasyonda etkisiz hale getirilen 10  teröristten birinin, kırmızı kategoride aranan Sefer Açar olduğu belirlendi.   Terörist Açar'ın 1998'de jandarma helikopterinin PKK tarafından düşürülmesi  sonucu 15 şehidin verildiği saldırının faili olduğu tespit edildi.

Hatay'ın Dörtyol ilçesi kırsalında 6 Nisan'da düzenlenen hava destekli  operasyonda ölü ele geçirilen 6 teröristten birinin, kırmızı kategoride yer alan  sözde Amanos saha genel sorumlusu "Wedat-Amed" kod adlı Seyithan Sinet olduğu  tespit edildi. Böylece örgütün eski ve yeni sözde Amanos saha sorumluları etkisiz  hale getirilmiş oldu.

ŞEHİT EREN BÜLBÜL'ÜN KANI YERDE KALMADI

Kars'ın Kağızman ilçesi Madur bölgesinde faaliyet gösteren bir grup  teröriste yönelik 22 Mayıs'ta düzenlenen operasyonda, Artvin'de 2016'da CHP Genel  Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna saldırarak jandarma er Fatih Çaybaşı'nı  şehit eden teröristlerden biri etkisiz hale getirildi.

Giresun ve Gümüşhane kırsalında bölücü terör örgütü mensuplarına  yönelik operasyonlarda, PKK'nın Karadeniz açılım grubuna büyük darbe vuruldu. Son  1,5 ayda "Aranan Teröristler Listesi"nde kırmızı ve gri kategoride bulunan örgüt  mensuplarının da aralarında yer aldığı 4 PKK'lı öldürüldü.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde 1 Temmuz’da etkisiz hale getirilen 4  teröristten birinin, örgütün sözde "Kato bölge sorumlusu", "Roni" kod adlı Gazi  Bahadır olduğu saptandı.

Trabzon'un Maçka ilçesinde Ağustos 2017'de çıkan çatışmada 15  yaşındaki Eren Bülbül'ü şehit eden teröristlerden, kırmızı kategoride aranan  PKK'nın sözde Karadeniz bölge sorumlusu "Zeynel" kod adlı Mehmet Yakışır, 15  Temmuz’da düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirildi.

ÖRGÜTÜN YURT İÇİNDEKİ EN AKTİF SORUMLULARI ÖLDÜRÜLDÜ

Ağrı Dağı bölgesinde 7 Nisan'daki operasyonda etkisiz hale getirilen  16 teröristten birinin, 23 ayrı terör eyleminden aranan, terör örgütü PKK'nın  sözde Serhat eyaleti genel sorumlusu "Yaşar" kod adlı Yusuf Şek olduğu  belirlendi.

Kırmızı kategoride yer alan bu teröristin yanı sıra aynı operasyonda  etkisiz hale getirilen örgüt mensuplarından birinin, PYD'nin sözde Kobani genel  sorumlusuyken PKK/KCK üst yönetimince sözde Erzurum eyaleti genel sorumlusu  olarak görevlendirilen Suriyeli Sultan Mahmut, bir diğerinin de örgütün sözde  Serhat eyaleti kadın yapılanması genel sorumlusu Seyran Çomak olduğu anlaşıldı.

Şek, Mahmut ve Çomak'ın, örgütün yurt içindeki en aktif  sorumlularından olduğu tespit edildi.

LOJİSTİK SORUMLUSU ÖLDÜRÜLDÜ, İSKANDİNAVYA SORUMLUSU YAKALANDI

Bakanlığın "Aranan Teröristler Listesi"nde yeşil kategoride bulunan  "Serdar" kod adlı Serkan Tan'ın 8 Temmuz’da etkisiz hale getirildiği bildirildi.  Bu teröristin sözde "Botan Saha Van Eyaleti 5'li Yürütme Sorumlusu" olduğu, daha  sonra örgütün üst yönetimi tarafından sözde "Van Eyaleti Halkla İlişkiler ve  Maliye Birimi Sorumlusu" olarak tayin edildiği belirlendi.

Terör örgütü PKK'nın sözde "İskandinavya sorumlusu" olan ve kırmızı  bültenle aranan C.D. ise Türkiye'ye iade edilmek üzere 14 Temmuz’da Danimarka'da  yakalandı.

Irak'ın kuzeyine 13 Temmuz'da düzenlenen hava harekatında öldürülen 3  teröristten birinin, PKK'nın lojistik sorumlusu Hasan Çakmak olduğu tespit  edildi.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  URFA HABERLERİ
Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Jandarm..
"Köyü kalkındırmadan ülkeyi kalkındıramayız" Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Tarımı gelişmemiş, kend..
Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi tarafından Pazartesi günü açılışı yapılacak olan Kitap Otağı..
Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde iki aile arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi..
  GÜNDEM HABERLERİ
Marmaray'da teknik arıza! Seferler durdu Marmaray'da teknik arıza! Seferler durdu Marmaray'da yaşanan teknik arıza nedeniyle seferler yapılamıyor.
Trabzon'da büyük heyecan! TSK hareket geçti Trabzon'da büyük heyecan! TSK hareket geçti Türk Deniz Kuvvetleri 9. deniz üssünü Doğu Karadeniz’e kuruyor. 60 dönümlük araz..
Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Rize' açıklaması Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Rize' açıklaması Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Rize Emniyet Müdürü Verdi'nin vurulmasıyla ilgil..
Jandarma ve Sahil Güvenlik KPSS puanı ile açıktan memur alımı yapıyor! Başvuru.. Jandarma ve Sahil Güvenlik KPSS puanı ile açıktan memur alımı yapıyor! Başvuru.. Jandarma Genel Komutanlığı ve Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı bü..
  SİYASET HABERLERİ
Skandal çağrı için ilgili AK Parti'den açıklama! Skandal çağrı için ilgili AK Parti'den açıklama! AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK),Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti..
Binali Yıldırım: Benim de korumalığımı yapmıştı Binali Yıldırım: Benim de korumalığımı yapmıştı TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Rize Emniyet Müdürülüğüne yapılan saldırıda şehit ..
AK Partili Muş küfürbaz vekile dava açacak AK Partili Muş küfürbaz vekile dava açacak AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM Genel Kurulu'nda çıkan tartışmada ke..
CHP'li belediyeler borç batağında CHP'li belediyeler borç batağında Kılıçdaroğlu dünkü bütçe görüşmelerinde "asgari ücret 2 bin 200 TL" sözü verirke..
  SPOR HABERLERİ
Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi aşkına! Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi aşkına! Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu 6. ve son hafta maçında bu akşam Port..
F.Bahçe genç futbolcuyla sözleşme imzaladı F.Bahçe genç futbolcuyla sözleşme imzaladı Fenerbahçe, 17 yaşındaki altyapı oyuncusu Cenk Alptekin ile 3 yıllık profesyonel..
Ahmet Ağaoğlu'na PFDK'dan şok ceza! Ahmet Ağaoğlu'na PFDK'dan şok ceza! Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Trabzonspor Kulüb..
Trnava maçında hoca kim olacak? F.Bahçe açıkladı Trnava maçında hoca kim olacak? F.Bahçe açıkladı Fenerbahçe'de Ersun Yanal'ın açıklanması beklenirken, Spartak Trnava maçının haz..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
07.12.2018 20:00 Aytemiz Alanyaspor 0 - 0 Beşiktaş
08.12.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor 2 - 0 Göztepe
08.12.2018 16:00 Trabzonspor 3 - 0 Atiker Konyaspor
08.12.2018 19:00 Galatasaray 2 - 2 Ç.Rizespor
09.12.2018 19:00 Teleset M. Akhisarspor 3 - 0 Fenerbahçe
09.12.2018 13:30 Erzurum BB 1 - 3 Evkur Yeni Malatyaspor
09.12.2018 16:05 Bursaspor 0 - 2 Antalyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
Yukarı