HABER AKIŞI

ÖNDER'den ortaöğretim tasarımı raporu

 Tarih: 25-05-2019 12:00:00
ÖNDER, MEB'in ortaöğretim tasarımını değerlendirdi.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Eğitim Komisyonu, Milli Eğitim Bakanlığı “Ortaöğretim Tasarımı Çalışması” hakkında bir rapor açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından detayları kamuoyu ile paylaşılan Ortaöğretim Tasarımı Çalışmasının enine boyuna değerlendirildiği raporda, “Eğitimin bütüncül yapısı ve kademeler arası devamlılığın tutarlılığı açısından hazırlanan tasarımın, ilkokul ve ortaokul ayaklarının da birlikte uygulanması elzemdir. Ortaöğretim Tasarımı yapılırken yükseköğretim de dâhil tüm kademeler ile ilgili bir hazırlık sürecinin planlanması hedeflenen iyileştirmelerin gerçekleşmesi açısından önemlidir” ifadelerine yer verildi. 

Raporun tam metni şu şekilde:

Milli Eğitim Bakanlığı “Ortaöğretim Tasarımı Çalışması” Hakkında 

ÖNDER Eğitim Komisyonu Raporu

Milli Eğitim Bakanlığı 2020 yılından itibaren Ortaöğretim kurumlarında kademeli olarak uygulanacak eğitim programı “Ortaöğretim Tasarımı” ile ilgili çalışmasını kamuoyu ile paylaştı. Ders sayılarındaki azalma, portfolyo sistemi, okutulacak yeni dersler, yaparak yaşayarak öğrenme ortamları, sertifikalar, rehberlik sisteminin önemle vurgulanması; ortaöğretimde iyileştirme yapılması planlanan başlıklar olarak yeni programda yer almaktadır. Özellikle ders sayılarının azaltılması, akademik ders yoğunluğunda boğulan, bundan dolayı da kendi gelişimi için zaman bulamayan lise öğrencilerimiz adına olumlu bir karar olarak değerlendirilmektedir.

Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk’un açıkladığı tasarımın sadece ortaöğretim için olmadığı, ilk ve ortaokul dönemleri için de benzer bir çalışma yapılmakta olduğu anlaşılmaktadır. Eğitimin bütüncül yapısı ve kademeler arası devamlılığın tutarlılığı açısından hazırlanan tasarımın, ilkokul ve ortaokul ayaklarının da birlikte uygulanması elzemdir. Ortaöğretim Tasarımı yapılırken yükseköğretim de dâhil tüm kademeler ile ilgili bir hazırlık sürecinin planlanması hedeflenen iyileştirmelerin gerçekleşmesi açısından önemlidir.

Teorik olarak güncel ihtiyaçlara cevap verecek bir tasarımın en büyük açmazı pratikte karşılaşacağı zorluklardır. Milli Eğitim Bakanımız Sn. Selçuk, yaptığı açıklamanın birçok yerinde haklı olarak bu konudaki tedirginliğini dile getirmektedir. Çünkü öngörülen sistemi okullarda uygulayacak öğretmenlerin ve idarecilerin sistemi özümsemesi ve sistemi hayata geçirecek donanımda olması gerekmektedir. Yine on yılların alışkanlıklarının değişmesi ve okulların fiziki şartlarının dönüşmesi hem zaman hem de bütçe isteyen süreçlerdir. Bu altyapılar hazırlanmadan düzenlenecek değişiklikler –daha önce de defalarca görüldüğü üzere – faydadan çok zarar getirme riskini içermektedir.

Açıklanan tasarımda ders sayıları düşerken ders saatlerinde sadece 5 saatlik bir esneme olması, Bakanlığın hâlihazırdaki personel ve işleyişiyle ilgili bir durum olarak değerlendirilebilir. Çünkü eğitimin dört duvar arasından çıkarılması ve daha çok yaparak-yaşayarak öğrenmenin hedeflendiği bir sistemde 35 saatlik ders ortamı fazladır.

Seçmeli derslerin 9. sınıftan sonra sadece 2 saate düşmesi tekrar değerlendirilmelidir. Öğrencilerin beklentilerini karşılayacak seçmeli derslerin; ders saati arttırılarak ya da ders grupları içine yerleştirilerek güncellemeye gidilmesi mümkündür.

Tüm kademelerde ortak ders olarak okutulacak olan Bilgi Kuramı dersi; bilginin kaynağı, değeri ve ulaşma yolları açısından çok önemli ve temel bir konumdadır. Uzun vadede gelecek nesillerin hayatlarının her alanında bakış açılarına ve kararlarına şekil verecek olan bu dersin içeriği oluşturulurken merkeze alınacak felsefî yaklaşım ve kabuller, yapılan bütün değişikliklerin ruhunu oluşturacaktır. Bir tür ruha şekil verme olarak karşımızda duran bu mesele, müfredat içerikleri oluşturulurken de söz konusudur. Tasarımın ön gördüğü, lise öğrencilerinin üniversite yıllarında dünya üniversiteleriyle entegre olmasının hedeflendiği IB (International Baccalaureate – Uluslararası Bakalorya) eğitiminin, millî ve yerli bir ruh olmadan ve diğer alanlardaki gelişmelerle beslenmeden uygulanması durumunda bir tür kültürel erozyonla ve beyin göçüyle sonuçlanması kaçınılmazdır. Zira böyle bir uygulama son iki yüzyıllık tarihimizde çok acı bir şekilde tecrübe ettiğimiz sorunların daha da artarak karşımıza çıkma riskini barındırmaktadır.

Muhtemelen yakın zamanda kamuoyu ile paylaşılacaktır ama meslek liseleri ve imam hatip liseleri için “nasıl bir program” tasarlandığı da önemlidir. Çünkü söz konusu okul türlerinin kendilerine özgü ders çeşitliliği bulunmaktadır. Öğrenim gören lise öğrencilerinin neredeyse yarısının bu okul türlerinde okuduğu gerçeği göz önüne alındığında, benzer bir çalışmanın konunun muhatapları ile birlikte ele alınması gerekmektedir.

Öğrencilerin ders yükünü hafifletmeyi ve sınavı amaç olmaktan çıkarmayı hedefleyen ortaöğretimin yeni tasarımının aceleye getirilmeden tedrici olarak hayata geçirilmesi kıymetlidir. Tasarımın süreç içinde güncellenmesine ve ortaya çıkacak sorunların giderilmesine imkân tanıyacak bu süre zarfında, eğitimin tüm paydaşlarıyla konuların alt raporlarının ayrıntılı olarak kritik edilmesi ve görüşlerinin alınması, planlanan değişimlerin daha hızlı uygulanmasına ve kabulüne yardımcı olacaktır.

Eğitim ile ilgili yeni bir düzenlemenin başladığı bu süreçte, ortaöğretimin “zorunlu” olmasının tekrar düşünülmesi ve esnek hâle getirilmesinin tartışılması gerekmektedir. Ders ve okul ortamlarında yaşanan olumsuzlukların büyük bir kısmının “akademik bir eğitim almak istemediği hâlde zorla okul ortamında tutulan öğrencilerle” ilgili olduğu gerçeği gözardı edilmemelidir.

Yine ortaöğretimden üniversiteye geçişte hesaplanan Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP), okullarımız arasındaki ölçme değerlendirmede ortaya çıkan tutarsızlık ve subjektiflik sebebiyle mağduriyetler meydana getirmektedir. Bu konuyla ilgili de bir düzenlemenin yapılması kaçınılmazdır. Ya ülke genelinde objektif bir ölçme değerlendirme sistemine geçilmelidir ya da OBP ile ilgili mevcut uygulama sona erdirilmelidir. En azından OBP’nın etki oranı çok daha aşağılara çekilmelidir.

Bu duygularla eğitim modelimizde yapılması planlanan değişimlerin ülkemiz ve tüm öğrencilerimiz için hayırlı olmasını temenni ederiz.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Esenler'de 5 katlı binanın çatısı alev alev yandı Esenler'de 5 katlı binanın çatısı alev alev yandı Esenler'de gece saatlerinde 5 katlı bir binanın çatı katında henüz bilinmeyen bi..
Eski belediye başkanı trafik kazasında hayatını kaybetti Eski belediye başkanı trafik kazasında hayatını kaybetti Bursa’da meydana gelen feci kazada, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Tepe..
Çaya düşen kuzenini kurtarmak isterken kendi boğuldu! Çaya düşen kuzenini kurtarmak isterken kendi boğuldu! Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde, Habur Çayı'na düşen kuzeni Jehat Ecer'i (11) ku..
Türk Yıldızları'nın Isparta'daki gösterisi iptal edildi Türk Yıldızları'nın Isparta'daki gösterisi iptal edildi Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının akrobasi ekibi Türk Yıldızları'nın Isparta'd..
  SİYASET HABERLERİ
Türkiye’den iki ülkedeki terör saldırılarına kınama! Türkiye’den iki ülkedeki terör saldırılarına kınama! Dışişleri Bakanlığı, sekiz polis memurunun hayatını kaybettiği Kenya’nın Wajir e..
Binali Yıldırım'dan BBC'nin İmamoğlu sorusuna tarihi cevap! Binali Yıldırım'dan BBC'nin İmamoğlu sorusuna tarihi cevap! Cumhur İttifakı'nın AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıld..
Başkan Erdoğan İstanbul'da nikah törenine katıldı Başkan Erdoğan İstanbul'da nikah törenine katıldı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir günde iki nikah törenine katıld..
Devlet Bahçeli: Dev uyandı ve meydan okuyor Devlet Bahçeli: Dev uyandı ve meydan okuyor MHP lideri Devlet Bahçeli, İstanbul STK buluşmasında önemli açıklamalar yaptı. "..
  SPOR HABERLERİ
Başkan açıkladı: Fenerbahçe'den talep gelmedi Başkan açıkladı: Fenerbahçe'den talep gelmedi Ümraniyespor Kulübü Başkanı Recep Yoğurtçu, 23 yaşındaki sol bek oyuncusu Yasir ..
Milliler, Sırbistan'a mağlup oldu Milliler, Sırbistan'a mağlup oldu 2019 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası'nda mücadele edecek olan A Milli Kadın Bas..
Çağla Büyükakçay İspanya'da finale yükseldi Çağla Büyükakçay İspanya'da finale yükseldi Bu haftaki mücadelesini Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) tarafından İspanya'..
F.Bahçe maçı sonrası Ataman'dan flaş karar! F.Bahçe maçı sonrası Ataman'dan flaş karar! Fenerbahçe Beko - Anadolu Efes serisindeki beşinci maçın ardından Anadolu Efes k..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Yukarı