HABER AKIŞI

MCV değeri nedir? MCV kan tahlili düşüklüğü ve yüksekliği

 Tarih: 19-11-2018 19:00:00
Tam kan sayımı içerisinde yapılan Ortalama Corpuscular Hacim olarak da adlandırılan MCV kan tahlili, kırmızı kan hücrelerinin boyutu ve hacmini belirler. Peki, MCV kan tahlili değeri düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelir? İşte, merak edilen detaylar...

CBC veya FBC adları ile anılan tam kan sayımı içerisinde yapılan kan tahlillerinden biri olan MCV kan testi diğer adı ile Ortalama Corpuscular Hacim kırmızı kan hücrelerinin boyutu ve hacmini ölçer. Açılımı Mean Corpuscular Volume olan MCV kan tahlili değerleri çocuklarda ve yetişkinlerde farklılık arz eder. Peki, MCV kan tahlili değerleri düşüklüğü veya yüksekliği ne anlama gelir? Normal olmayan değerler hangi hastalıkların habercisi olabilir? İşte, MCV kan tahliline dair merak edilen tüm detaylar haberimizde...

 

 

MCV DEĞERİ NEDİR?

Açılımı Mean Corpuscular Volume olan MCV kan tahlili, Ortalama Eritrosit Hacmi olarak da adlandırılır. Alyuvarların hacmi ve ortalama boyutunu ölçen MCV kan testindeki değer yaş, cinsiyet gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yetişkin bireylerde ideal MCV oranı 79-98 fL arasındadır. MCV, hemoglobin, beyaz kan hücresi sayısı ve trombosit düzeyleri tam kan sayımının en bilgilendirici bileşenleridir.

 

 

Tam kan sayımındaki hemoglobin seviyesi (Hb) anemik olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olurken, MCV kan testi bundan daha ileriye gider. Anemi tipine göre daha fazla bilgi sağlamak veya hemoglobin seviyesi testinin tek başına gösteremediği problemlere işaret etmek çok yararlıdır.

MCV DEĞERLERİ HANGİ ARALIKTA NORMALDİR?

Kanımız beyaz kan hücrelerini (WCB), kırmızı kan hücrelerini (RBC) ve plateletleri ve ayrıca plazma bileşenlerini içerir. Kırmızı kan hücreleri tabla şekillidir ve hemoglobin adı verilen ve akciğerlerimizden oksijenin gerekli olduğu vücut hücrelerine taşınmasına yardımcı olan molekülü içerir. Kırmızı hücrelerin etkili olması için doğru hacimde veya büyüklükte olması gerekir.

*Bir yetişkinde normal bir kırmızı kan hücresi hacmi yaklaşık 80 -100 fL’dir

(fL, MCV’nin ölçüldüğü birim olan Femtoliter’dir. Güç, eksi 15 Litre veya 0.000000000000000001 Litre’ye yükseltilmiş 10 ile aynıdır).

MCV değeri ortalama bir kırmızı kan hücresinde şöyle olmalıdır:

* 18 yaş üstündeki yetişkinlerde: 78-98 fL

* 12-18 yaş arasındaki erkekler: 78-98 fL

* 12-18 yaş arasındaki kızlar: 78-102 fL

* Bebekler (6 aylık-2 yaş): 70-86 fL

* Yeni doğan bebeklerde: 95-121 fL

MCV YÜKSEKLİĞİ NE ANLAMA GELİR?

Kırmızı kan hücrelerinin normalden büyük olduğu anlamına gelir ve ‘makrositik anemi’ diye adlandırılır. Değerin yüksek olması bize kırmızı kan hücrelerimizin büyük olduğunu gösterir. Hücreler çok büyük olduğunda, vücut hücrelerine kan dağıtan minik kılcal damarları geçtikçe kolayca kırılabilirler.

Makrositik anemi aşağıdaki durumlarla ortaya çıkabilir:

• Folik asit eksikliği anemisi

• B12 eksikliği anemisi

• Karaciğer hastalığı (örneğin siroz)

• Hemolitik anemi

• Hipotiroidi

• Aşırı alkol tüketimi

• Aplastik anemi

• Miyelodisplastik sendrom

• Bazı ilaçların yan etkileri

MCV DÜŞÜKLÜĞÜ NE ANLAMA GELİR?

Kırmızı kan hücrelerinin normalden küçük olduğu anlamına gelir ve ‘mikrositik anemi’ diye adlandırılır. Düşük bir MCV bize kırmızı kan hücrelerinizin hacminin normal olandan daha az olduğunu söyler, bu durum Microcytosis (küçük hücreler) olarak adlandırılır. Çok küçük hücreler, hücrelere daha az oksijen taşınması anlamına gelir ve bu da yorgunluğa yol açar.

Mikrositik anemi aşağıdaki durumlarla ortaya çıkabilir:

• Demir eksikliği anemisi

• Talasemi

• Kurşun zehirlenmesi

• Kan kaybı (adet, ülser gibi nedenlerle)

• Kronik bir hastalık

• B6 vitamini eksikliği

• Yeme bozukluğu – anoreksiya nervoza, bulimia

MCV TESTİNİN ÖNEMİ NEDİR?

MCV testi yaptırmak için bir dahiliye (iç hastalıkları) uzmanına başvurmanız gerekmektedir. MCV kan testi kişiden kan alınarak uygulanır. MCV değerlerinin biraz yüksek veya düşük çıkması sıra dışı bir durum değildir. Bu durumlarda genelde bir dahaki testte MCV normal aralığına geri döner. Ama yine de MCV değerlerindeki anormallikler ciddiyetle dikkate alınmalıdır. Doktorunuz altta yatan nedeni bulmak için diğer sonuçları değerlendirir ve ek testler isteyebilir.

MCV DEĞERLERİNİN NORMAL DÜZEYE GELMESİ İÇİN...

Tam kan sayımı testi sonucu MCV değerlerinizin normalden düşük yahut yüksek olduğunu öğrenmeniz takdirinde doktorunuzun çizdiği yol haritasına göre hareket etmeniz gerekir. Ancak MCV değerinin düşüklüğü ve yüksekliği için bazı tedavi yolları da sizler için süreci hızlandırabilir. 

Demir seviyenizi yükseltin!

MCV değerinin anormal çıkmasının en önemli nedenlerinde biri demir eksikliğidir. Bunu da bazı beslenme alışkanlıkları ile düzeltebilirsiniz. Demir içeren besinler ile demir emilini artırabilirsiniz. Demir için en iyi kaynaklar, kırmızı et, kümes hayvanları ve deniz ürünleridir. Vejeteryan iseniz önerimiz fasülye ve koyu yeşil yapraklı sebzeler mesela ıspanaktır. Bağırsaklarda demir emilinini artırmak için ise C vitamini içeren besinlere ağırlık vermeniz gerekmektedir.

Böbrek sağlığına dikkat!

MCV değerinin normal düzeyde olması için böbrek hastalıklarına neden olacak alışkanlıkları bırakmanız gerekmektedir. Böbreklerin sağlıklı olması için günlük 6-8 bardak su muhakkak içilmesi gerekir. Bunun dışında yapılacak düzenli egzersiz ile birlikte vitamin ve mineral beslenmesi sağlanması ve sigaranın acil olarak bırakılması gerekir.

B9- B12 vitamin değerlerine dikkat!

MCV değerinin anormal çıkmasının en büyük nedenlerinden biri de B12 vitaminidir. Zaten B9 veya B12 vitaminleri eksikliği ile MCV değeriniz yüksek çıktı ise doktorunuzun tavsiyesi bu vitaminlerin düzeyinin yükseltilmesi olacaktır.

Tiroid sağlığına önem verin!

Tiroid bezi sağlıklı değil ise MCV değerinin anormal çıkması kaçınılmaz olur. Bu yüzden vitamin ve mineral içieren sağlık bir yemek diyeti ile tiroid bezi sağlığı korunursa MCV değeriniz normal düzeye iner.

Karaciğer sağlığına dikkat: yeşil çay, sarımsak...

Kırmızı kan hücrelerinin üretimi ile alakalı olan karaciğer sağlığı direkt olarak MCV değerine etki eder. Yüksek miktarda alkol tüketimi karaciğerde fonksiyon bozukluğuna yol açacağından MCV seviyesini etkiler ve anemiye sebep olabilir. Karaciğeri güçlendirmenin en kolay kolay yolu ise antioksidan zengin yeşil çay içmektir. Aynı zamanda bir diğer antioksidan sarımsağı da diyetinize ekleyebilirsiniz.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  URFA HABERLERİ
Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Jandarm..
"Köyü kalkındırmadan ülkeyi kalkındıramayız" Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Tarımı gelişmemiş, kend..
Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi tarafından Pazartesi günü açılışı yapılacak olan Kitap Otağı..
Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde iki aile arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi..
  GÜNDEM HABERLERİ
Meteoroloji'den İstanbul için kar uyarısı Meteoroloji'den İstanbul için kar uyarısı Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre İstanbul'un yüksek kesimleri ..
Acil Durum Yönetim Merkezi uyardı! 20 saat sürecek... Acil Durum Yönetim Merkezi uyardı! 20 saat sürecek... Doğu Akdeniz'in doğusu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli rüzgar ve fırt..
Mahalle karıştı! Dehşete düşüren görüntüler Mahalle karıştı! Dehşete düşüren görüntüler Antalya’da iki grup arasında alacak verecek meselesi yüzünden çıktığı iddia edil..
Seyir halindeki otomobil tünelde yandı Seyir halindeki otomobil tünelde yandı İzmit'te, TEM yolu Korutepe Tüneli'nde motoru alev alan otomobil yanarak kül old..
  SİYASET HABERLERİ
CHP ve HDP'lilere uyarı! 'Sakın ha yeltenmeyin' CHP ve HDP'lilere uyarı! 'Sakın ha yeltenmeyin' Fransa’daki ‘Sarı Yelekliler’ kalkışması seçimle iktidara gelemeyen muhalefeti h..
Kritik görüşme bugün! Tüm gözler orada Kritik görüşme bugün! Tüm gözler orada Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli, bugün saat 16.00'da Cumhurbaşkanlı..
MHP'nin Büyükşehir Belediye adayı geri çekildi MHP'nin Büyükşehir Belediye adayı geri çekildi MHP Denizli İl Başkanı Birtürk, partisinin Büyükşehir Belediye Başkan adayının i..
CHP ve İYİ Parti arasında 'Yavaş' belirsizliği CHP ve İYİ Parti arasında 'Yavaş' belirsizliği İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 'Mansur Yavaş ile bugün konuştum. Ortak a..
  SPOR HABERLERİ
Atletico'ya şok! Liderlik gitti! Atletico'ya şok! Liderlik gitti! UEFA Şampiyonlar Ligi A Grubu son haftasında grup liderliği yarışı veren Atletic..
Tottenham Nou Camp'ta istedğini aldı Tottenham Nou Camp'ta istedğini aldı UEFA Şampiyonlar Ligi B Grubu son maçında Tottenham deplasmanda Barcelona ile 1-..
Mustafa Cengiz'den Rize'ye gönderme! 'İnşallah...' Mustafa Cengiz'den Rize'ye gönderme! 'İnşallah...' Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Porto maçı öncesi Portekiz ekibi yöneticiler..
Menajerinden G.Saraylıları heyecanlandıran sözler Menajerinden G.Saraylıları heyecanlandıran sözler Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in geçtiğimiz gün basın toplantısında '..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
07.12.2018 20:00 Aytemiz Alanyaspor 0 - 0 Beşiktaş
08.12.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor 2 - 0 Göztepe
08.12.2018 16:00 Trabzonspor 3 - 0 Atiker Konyaspor
08.12.2018 19:00 Galatasaray 2 - 2 Ç.Rizespor
09.12.2018 19:00 Teleset M. Akhisarspor 3 - 0 Fenerbahçe
09.12.2018 13:30 Erzurum BB 1 - 3 Evkur Yeni Malatyaspor
09.12.2018 16:05 Bursaspor 0 - 2 Antalyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
Yukarı