HABER AKIŞI

Kulak akıntısı nedir? Kulak Akıntısı nedenleri, belirtileri, tedavisi!

 Tarih: 29-09-2018 15:00:00
Kulak Akıntısı, enfeksiyon ya da tahriş kaynaklı ufak sebeplerden ötürü oluşum gösterebileceği gibi ileri boyutta kulak zarı yırtılmasından da meydana gelebilmektedir. Peki, kulaktan kan, kulak kiri yahut iltihap gelmesi şeklinde tanımlanan Kulak Akıntısı belirtileri nelerdir? Kulak Akıntısının nedenleri ve tedavisi...

Halk arasında ''kulak kiri'' olarak tabir edilen Kulak Akıntısı, ağırlıklı olarak bebek ya da çocuklarda meydana gelmekle birlikte, tüm yaş grubundaki kişilerin yaşayabileceği bir sağlık problemi olmaktadır. Kulak Akıntısı çoğunlukla, vücut mekanizmasının doğal bir sonucu olarak yağ üretmesi ve bu kirin boşaltılması olarak karşımıza çıkmakla birlikte, bazı durumlarda ise dikkate alınması ve akabinde gerekli tedavi yöntemine gidilmesi gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra yaşanan bu duruma en doğru tanıyı koyabilmek açısından ise kulakta akıntının ne kadar sürdüğü, hangi kıvamda olduğu ve akıntının şekli, aynı zamanda eşlik edenler başka belirtilerin olup olmadığı konusu önem teşkil etmektedir. Peki, enfeksiyon yahut tahriş gibi basit nedenlerden dolayı yaşanabileceği gibi ciddi derecede kulak zarı yırtılmasından kaynaklı oluşum gösterebilen Kulak Akıntısı belirtileri nelerdir? İşte, kimi zaman kulaktan gelen berrak bir sıvı biçiminde olan akıntı, kimi zaman da koyu ve kokulu şeklinde görülebilen Kulak Akıntısının nedenleri ve tedavisi...

KULAK AKINTISI NEDİR?

 

 

Kulak akıntısı, aynı zamanda kulak iltihabı olarak da bilinir, kulaktan gelen herhangi bir sıvıdır. Çoğu zaman kulaklarınız kulak kirini boşaltır. Bu vücudun doğal olarak ürettiği bir yağdır. Ancak, yırtılan kulak zarı gibi diğer koşullar, kulağınızdan kan veya diğer sıvıların akmasına neden olabilir. Bu tür akıntı, kulağınızın yaralandığı veya enfekte olduğu ve tıbbi müdahale gerektirdiğinin bir işaretidir.

KULAK AKINTISI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kulak akıntısı genellikle vücudun doğal bir mekanizması olarak kabul edilir. Kulak akıntısı, kulaktan kan, iltihap veya kulak kiri gelmesidir. Bu akıntı enfeksiyonlar ve küçük tahrişler nedeniyle de olabilir. Ayrıca yırtılmış kulak zarı, beyaz, hafif kanlı veya sarı renkli akıntıya neden olabilir. Özellikle sabahları kalktığınızda yastığınızda kuru ve kabuklanmış lekeye rastlıyorsanız bu durumda yırtılmış kulak zarından söz edilebilir.

KULAK AKINTISI NEDEN OLUR? İŞTE, KULAK AKINTISININ NEDENLERİ…

Çoğu durumda kulak akıntısı, kulakta oluşan kirin vücudun dışına çıkmasıdır. Bu son derece normal bir durumdur. Kulak akıntısına neden olabilecek diğer durumlar arasında enfeksiyonlar veya yaralanmalar sayılabilir. Belli başlı nedenlerden bazıları şunlardır:

1)YÜZÜCÜ KULAĞI

Yüzücü kulağı olarak bilinen durum aslında bir dış kulak iltihabıdır. Suya uzun süre temas eden dış kulak yolu, mikroplara karşı daha savunmasız bir hal alarak bakteri ya da mantarlar tarafından enfekte edilir. Bu enfeksiyon kulakta akıntı ve ağrıya neden olur. Yaz sezonunda denize girenlerde kulak akıntısının en sık nedenidir.

2)ORTA KULAK ENFEKSİYONU

Orta kulak enfeksiyonu (orta kulak iltihabı), kulaktan akıntıya neden olan yaygın bir nedendir. Orta kulak iltihabı, bakteriler veya virüsler orta kulağa doğru yol alırken, orta kulak arkasındaki kulak zarında ortaya çıkar. Orta kulak iltihabı, kulak zarının arkasında sıvı birikmesine neden olabilir. Çok fazla sıvı varsa, kulak zarında delinme riski vardır, bu da kulak akıntısına yol açabilir.

3)KOLESTEATOM

Kulak kiri veya kulaktaki ölü hücrelerinin orta kulağa geçerek buralarda birikmesidir. Aslında iyi huylu olan bu durum, çevre dokulara zarar verdiği için oldukça önemlidir. Kulak zarı hasarına bağlı olarak gelişen basınç farkı, kolesteatoma zemin hazırlayabilir. Benzer şekilde, östaki borusu sorunları da kolesteatoma neden olabilir.

4)TRAVMA

Kulak kanalındaki bir travma da kulak akıntısına neden olabilir. Kulağınızı pamuklu çubukla temizlerken çok derine girdiğinizde ortaya çıkabilir. Uçak yolculuğunda veya tüplü dalış yaparken basınçtaki herhangi bir değişim de kulağınızda travma ile sonuçlanabilir. Bu durumlar ayrıca kulak zarınızın yırtılmasına neden olabilir. Akustik travma son derece yüksek sesler nedeniyle kulağa zarar verir. Akustik travma, kulak zarınızın yırtılmasına da neden olabilir. Ancak, bu travma açıklanan diğer nedenler kadar yaygın değildir.

5)DAHA AZ YAYGIN NEDENLER

Kulak akıntısı için daha az yaygın bir neden, malign otitis eksternadır. Kafatasının kıkırdağının ve kemiğin hasar görmesine neden olan yüzücü kulağının bir komplikasyonudur. Diğer nadir nedenler arasında, kafatasındaki kemiklerin herhangi birinde kırılma veya kulağınızın arkasındaki kemikte oluşan bir enfeksiyon olan mastoidit yer alır.

– Kanser
– Sedef hastalığı
– Polipler
– Mantar enfeksiyonu

KULAK AKINTISINA NE İYİ GELİR? KULAK AKINTISI NASIL GEÇER?

Her belirtide olduğu gibi kulak akıntısının tedavisi, nedenini bulduktan sonra yapılır. En sık nedenler kulak iltihapları olduğundan, tedavi bu iltihabi durumu geçirmek için verilir. Kulak iltihaplarında doktor muayenesi oldukça önemli olup tedaviyi şekillendirir. Kulak akıntısına şu ilaç iyi gelir demek oldukça yanlış olacaktır. Kulak akıntısının nedenlerinin bulunması tedaviyi şekillendirir.

Alerjik kulak akıntılarında antibiyotikler verilmez. Antihistaminikler(alerji ilaçları) ve kulak ödemini gidermek için ilaçlar verilir. Bakterilerden kaynaklı iltihabi kulak akıntılarında uygun antibiyotik haplar veya kulak damlaları verilir.

Mantar enfeksiyonlarında ise yine mantarlara etkili kulak damlaları verilerek tedavi edilir. Tedavi edilmemiş orta kulak iltihabı, komplikasyonlara neden olarak hayatı tehdit edebilir(mastoidit gibi). Dış kulak iltihabı geçirenler kulağını kuru tutmalı ve su kaçırmamaya özen göstermeliler.

KULAK AKINTISININ TEDAVİSİ NASIL OLUR? TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELER?

Kulak akıntısının tedavisi, diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi, öncelikle ayrıntılı bir muayene sonrasında yapılır. Çünkü, hastalığın tedavisi için öncelikle teşhisi gereklidir. Kulak akıntısına sebep olan etkenler, çok çeşitli olabileceğinden, uygulanacak tedavi yöntemi, çeşitli testlerden sonra belirlenmektedir.

İltihap nedeniyle oluşan kulak akıntıları genelde, antibiyotik ilaçlar ile tedavi edilir. Bazı vakalarda, kulak damlası ve ağrı kesici ilaçlarla kulak akıntısı giderilebilir. İltihap dağılınca, akıntı şikayeti de ortadan kalkar. Kulak zarı delinmelerinde ilaç tedavisi veya doğal yöntemlerle iyileşme gibi bir durum söz konusu değildir. Bölgeye yama ile ufak bir operasyon uygulanabilir.

Kulak zarı delinmesi haricinde, kulak akıntısının tedavisi için uygulanacak yöntem genellikle ilaç tedavisidir. Antibiyotik içerikli ilaçlarla, iltihabın yayılması önlenir. Belirli bir süre sonra hasta tekrar muayeneye çağrılarak kontrol edilir. Bu dönemde önemli olan, kulağa herhangi bir cisimle yanlış bir müdahalede bulunmamaktır. Aksi takdirde, daha farklı sorunlar ortaya çıkar ve tedavi süreci zorlaşır.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  URFA HABERLERİ
Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Jandarm..
"Köyü kalkındırmadan ülkeyi kalkındıramayız" Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Tarımı gelişmemiş, kend..
Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi tarafından Pazartesi günü açılışı yapılacak olan Kitap Otağı..
Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde iki aile arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi..
  GÜNDEM HABERLERİ
Patlama sesiyle uyandılar: Kendimizi dışarı zor attık... Patlama sesiyle uyandılar: Kendimizi dışarı zor attık... İSTANBUL Bağcılar'da bir sokakta sabaha karşı doğalgaz hattında oluşan gaz kaçağ..
FETÖ'nün 'Maceracısı' itiraf etti! Yakalandı FETÖ'nün 'Maceracısı' itiraf etti! Yakalandı FETÖ’nün medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Murat Yeni..
Türkiye orada askeri üs kurabilir Türkiye orada askeri üs kurabilir Türkiye'nin bugüne kadar gerginliği daha da tırmandırmamak için sürekli olarak d..
Tarihi mağarada suçüstü yakalandılar! Tarihi mağarada suçüstü yakalandılar! Başakşehir'de bulunan tarihi mağaralara baskın düzenleyen polis, kaçak kazı yapt..
  SİYASET HABERLERİ
CHP ile İP arasındaki kriz daha çözülemedi CHP ile İP arasındaki kriz daha çözülemedi CHP ile İP arasındaki görüşmelerde kriz henüz çözülemedi. Hafta sonu biraraya ge..
Kılıçdaroğlu'nun sözlerine AK Parti sıralarından tokat gibi cevap Kılıçdaroğlu'nun sözlerine AK Parti sıralarından tokat gibi cevap Bütçe görüşmelerinde konuşan Kılıçdaroğlu'nun "Ben ölürüm, bu ülkenin çakılını d..
Bahçeli'den 'Erdoğan ile görüşme' açıklaması Bahçeli'den 'Erdoğan ile görüşme' açıklaması MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bu haft..
Başkan Yardımcısı Oktay'dan önemli açıklamalar Başkan Yardımcısı Oktay'dan önemli açıklamalar TBMM Genel Kurulunda, 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2017 Yı..
  SPOR HABERLERİ
F.Bahçe'de sıcak dakikalar! Ersun Yanal... F.Bahçe'de sıcak dakikalar! Ersun Yanal... Fenerbahçe'de yönetim, teknik direktörlük görevine getirmek istediği Ersun Yanal..
Fenerbahçe Süper Lig'de 17. sıraya düştü Fenerbahçe Süper Lig'de 17. sıraya düştü Süper Lig'in 15. haftasında Kayserispor, deplasmanda Kasımpaşa'yı 3-0 mağlup et..
Lider Başakşehir kritik sınavda! Tek gol Lider Başakşehir kritik sınavda! Tek gol Spor Toto Süper Lig'in 15. haftasında lider Medipol Başakşehir, Afyonkarahisar'd..
Türkiye Kupası'nda 5. tur rövanş programı Türkiye Kupası'nda 5. tur rövanş programı Türkiye Futbol Federasyonu, Ziraat Türkiye Kupası'nda 5. eleme turu rövanş maçla..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
07.12.2018 20:00 Aytemiz Alanyaspor 0 - 0 Beşiktaş
08.12.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor 2 - 0 Göztepe
08.12.2018 16:00 Trabzonspor 3 - 0 Atiker Konyaspor
08.12.2018 19:00 Galatasaray 2 - 2 Ç.Rizespor
09.12.2018 19:00 Teleset M. Akhisarspor 3 - 0 Fenerbahçe
09.12.2018 13:30 Erzurum BB 1 - 3 Evkur Yeni Malatyaspor
09.12.2018 16:05 Bursaspor 0 - 2 Antalyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
Yukarı