HABER AKIŞI

Cilt Hastalığı (Dermatoz) çeşitleri? Cilt Hastalığı belirtileri nedenleri

 Tarih: 17-09-2018 16:00:00
Tıp literatüründe ''Dermatoz'' şeklinde tabir edilen Cilt Hastalığı, ciltte meydana gelen sağlık sorunlarına verilen bir tanımlamadır. Peki, hastanelerde dermatoloji bölümünün ilgilendiği Cilt Hastalığı çeşitleri nelerdir? Pek çok nedenden kaynaklı olarak oluşum gösterebilen Cilt Hastalığı belirtileri ve nedenleri...

Her dönemde sıklıkla karşılaşılan ve tedavi olmak üzere hekim desteği alınan sağlık sorunlarının başını çeken Cilt Hastalığı, adı itibariyle ciltte oluşum göstermektedir. Zamanından önce alanında uzman doktorlar tarafından tedavisinin gerçekleştirilmemesi halinde cilt kanserinin oluşumunu tetikleyebilen bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Cilt Hastalıklarında, hastaların belirtilerini erken evrede iken farkına varabilmesi açısından gözle görülebilen bir nitelik taşımaktadır. Peki, hastalığın tıbbi teriminin Dermatoz şeklinde adlandırıldığı ve teşhisinin ise diğer sağlık sorunlarına nazaran daha kolay bir şekilde yapılabildiği Cilt Hastalıkları çeşitleri nelerdir, neden olur? İşte, çok çeşitli etkenlerden ötürü meydana gelebilen ve birbirinden farklı yapıları içerisinde barındıran Cilt Hastalıkları belirtileri ve nedenleri...

CİLT HASTALIKLARI...

 

 

1)UÇUK

Uçuk, ağırlıklı olarak insanların dudak kenarlarında ve burun deliklerinde meydana gelmektedir. Uçuk olan bölgeye temas edildiği takdirde başka bir kimseye rahatlıkla geçebilmektedir. Bundan ötürü kullanılacak eşyaların ayrı yerlerde olması lazım gelmektedir. Uçukla oynanması halinde de vücudun diğer noktalarına da kolaylıkla geçebilmektedir.

2)AKNE

Akne, herkesin hayatının her döneminde karşılaşabileceği bir cilt hastalığı olma özelliği göstermektedir. Şu anki dönemde akneyi tedavi edebilmek açısından çok çeşitli teknikler geliştirilmiştir. Akne, öteki cilt hastalıklarının bazılarına nazaran meydana gelmesinin kontrolü sağlanabilir özellikte bir hastalık olmaktadır. Akne oluşumunu önleyebilmek ve durdurabilmek için cilt temizliği ve bakımı büyük önem arz etmektedir. Öte yandan beslenme düzeninin de kontrolünün doğru ve etkili bir şekilde sağlanması lazım gelmektedir.

3)EGZAMA HASTALIĞI

Egzamanın ortaya çıkış nedeni net bir şekilde bilinemese de sabun gibi tahriş edici alerjenler, stres ve iklim koşullarının tetiklediği gözlemlenmektedir. Öte yandan egzama kendini deride kuru, kırmızı, iltihaplı ve bulaşıcı olmayan ve kaşıntılı bir deri hastalığı olarak göstermektedir. Tropikal veya oral ilaçlar ile tedavi yönteminin sağlandığı egzama yetişken kimselerde ağırlıklı olarak direk ve ellerin eklem bölgelerinde meydana gelmektedir.

4)BENLER

Benler, kahverengi veya siyah renklerde olmak üzere gerek tek başına gerekse gruplar şeklinde, insan vücudunun herhangi bir noktasında oluşum gösterebilir ve ağırlıklı olarak 20 yaşından önce meydana gelebilir. Ancak kimi benlerde kanser oluşma ihtimali yüksek olmaktadır. Bu sebepten ötürü benlerinizdeki renk değişiklikleri, düzensiz sınırlar, kaşıntı ve kanama gibi değişiklikleri muhakkak göz ardı etmeyin ve bir dermatolog hekime gerekli tedaviyi almak üzere başvurun. 

5)VİTİLİGO HASTALIĞI

Vitiligo, tanımsal olarak cildin üzerinde oluşum gösteren beyaz lekelerdir. Ortaya çıkış nedeni olarak ise, insan vücuduna renk veren hücrelerin yok olması sebebiyle karşılaşılmaktadır. Tedavisi mümkün olan bir sağlık problemi olan Vitiligo hastalığının tedavi 4 ay sürmektedir. Vitiligo hastalığının meydana gelmesinde vücutta yer alan hücrelerin kaybolması zararlı olan güneş ışınlarının etkilemesine zemin hazırlamaktadır.

6)ZONA HASTALIĞI

Zona hastalığı tanımsal olarak bir virüsten kaynaklı ortaya çıkmaktadır ve aynı zamanda bulaşıcı bir hastalık olma özelliği göstermektedir. Zonaya sebebiyet veren virüs ise, suçiçeği virüsüdür. Önceki dönemlerde su çiçeği çıkaran kimselerin vücudunda yerleşen bu mikrop bünyenin zayıf düşmesi durumunda atağa geçmektedir. Zona hastalığının en büyük belirtisi ise, vücutta yüksek ateş ve deride kızarıklık olmaktadır. Zona vücutta genellikle karın ve sırt bölgelerinde meydana gelmektedir.

7)KURDEŞEN HASTALIĞI

Kurdeşen hastalığı,tüm vücutta yaygın bir şekilde görülmektedir. Cildin üzerinde meydana gelen kabarıklar ağırlıklı olarak belirli farklı ebatlarda ve kızarık döküntüler biçiminde oluşum göstermektedir. Kurdeşen hastalığının ortaya çıkış nedeni olarak, ilaçlar sebebiyle ve ev içerisindeki tozlardan ve hayvanlardan ötürü gösterilmektedir. Zona hastalığın belirtileri meydana geldiğinde kesinlikle hekim kontrolüne gidilmesi şarttır.

8)İSİLİK HASTALIĞI

İsilik hastalığı, bebeklerde terlemenin fazla olması sebebiyle meydana gelen bir cilt hastalığıdır. Ter bezleri sıcak havalardan ötürü ter bezi gözeneklerinin tıkanması sonucu kendini göstermektedir. Bunun önüne geçebilmek için ise bebek bezlerinin sürekli değiştirilmesi lazım gelmektedir. Aynı zamanda bebeğin bol ve hava alan giysiler giydirilmesi gerekmektedir.

9)MANTAR HATSALIĞI

Bulaşıcı bir cilt hastalığı niteliği taşıyan Mantar, aynı zamanda en çok rastlanılan bir sağlık problemidir. Ağırlıklı olarak ayak parmakları ile tırnaklarda meydana gelen mantar hastalığının en mühim belirtisi ise tahriş olmuş ve kaşınan bir deri yapısının meydana gelmesidir

10)BEHÇET HASTALIĞI

Behçet Hastalığı, hastalığın kendisini keşfeden bilim adamının adıyla anılmaktadır. Behçet hastalığının genel olarak ağızda çıkan yaralar eşliğinde kendini göstermektedir. Behçet Hastalığında aynı zamanda, kol ve benzeri kısımlarda yumuşak kırmızı şişlikler oluşum göstermektedir. Ağırlıklı olarak erkeklerde meydana gelen bu hastalığın ilerleme seyri 30'lu yaşlardan itibaren yavaşladığı aktarılmaktadır. İlaçla kontrol altına alınabilen Behçet hastalığı şayet ihmal edildiği takdirde ilerleyen dönemlerde eklem ve gözlerde kalıcı hasarlara sebebiyet verebilmektedir.

11)SEDEF HASTALIĞI

Sedef Hastalığı, ciltte oluşum gösteren ve cilt değişikliği biçiminde meydana gelen bir deri hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sedef hastalığı ağırlıklı olarak  el, ayak, diresek ve yüz bölgesinde oluşum göstermektedir. Hiçbir şekilde bulaşıcı bir hastalık olmayan Sedef hastalığının tedavisi şu anki dönemde ilaç, krem ya da lazer tedavi yöntemleri ile sağlanmaktadır. Öte yandan hayat standartlarını ve kişinin psikolojisini oldukça etkileyen bir hastalıktır. 

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  URFA HABERLERİ
Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Jandarm..
"Köyü kalkındırmadan ülkeyi kalkındıramayız" Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Tarımı gelişmemiş, kend..
Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi tarafından Pazartesi günü açılışı yapılacak olan Kitap Otağı..
Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde iki aile arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi..
  GÜNDEM HABERLERİ
PKK'ya bir darbede Ankara'da vuruldu! PKK'ya bir darbede Ankara'da vuruldu! Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ekiplerince Kandil’e ilaç gönderen şebekeye y..
Fırat'ın doğusunda neler olacak? Fırat'ın doğusunda neler olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan Fırat’ın doğusunda operasyonun başlayacağını duyurdu. Peki..
O hain adliyeye böyle götürüldü O hain adliyeye böyle götürüldü Rize’de Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’yi makamında şehit eden trafik polisi İsmail ..
Kızılay'a kayyum atandı! Kızılay'a kayyum atandı! Ankarar 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi, Türk Kızılayı'nı olağanüstü genel kurula gö..
  SİYASET HABERLERİ
Topçu Bağımsızlık Günü resepsiyonuna katıldı Topçu Bağımsızlık Günü resepsiyonuna katıldı Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu Kazakistan’ın bağımsızlığını ilan edişin..
Erdoğan: Birkaç güne operasyona başlıyoruz Erdoğan: Birkaç güne operasyona başlıyoruz Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merk..
Kılıçdaroğlu'dan ittifak mesajı Kılıçdaroğlu'dan ittifak mesajı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti ile ittifak sürecinde gelinen so..
Kılıçdaroğlu'ndan işçilere sokak çağrısı Kılıçdaroğlu'ndan işçilere sokak çağrısı Bütün meydanların dolması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Sokağa çıkmayan iş..
  SPOR HABERLERİ
Şenol Güneş açıkladı! 'İçime sindiremiyorum...' Şenol Güneş açıkladı! 'İçime sindiremiyorum...' Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş ve Mustafa Pektemek, Malmö maçı öncesi bas..
Sadık Çiftpınar: Belki o golü yemesek... Sadık Çiftpınar: Belki o golü yemesek... Evkur Yeni Malatyasporlu oyuncular Sadık Çiftpınar ve Mitchell Donald, antrenman..
Trabzonspor'a Yargıtay'dan şok haber! Trabzonspor'a Yargıtay'dan şok haber! Tolunay Kafkas'ın 5,5 yıl önce Trabzonspor'da sözleşmesinin tek taraflı feshedil..
Galatasaray'dan Onur Kıvrak sürprizi! Galatasaray'dan Onur Kıvrak sürprizi! Ocak ayında yapacağı transferler için çalışmalara başlayan Galatasaray'da gündem..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
07.12.2018 20:00 Aytemiz Alanyaspor 0 - 0 Beşiktaş
08.12.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor 2 - 0 Göztepe
08.12.2018 16:00 Trabzonspor 3 - 0 Atiker Konyaspor
08.12.2018 19:00 Galatasaray 2 - 2 Ç.Rizespor
09.12.2018 19:00 Teleset M. Akhisarspor 3 - 0 Fenerbahçe
09.12.2018 13:30 Erzurum BB 1 - 3 Evkur Yeni Malatyaspor
09.12.2018 16:05 Bursaspor 0 - 2 Antalyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
Yukarı