HABER AKIŞI

Cilt Hastalığı (Dermatoz) çeşitleri? Cilt Hastalığı belirtileri nedenleri

 Tarih: 17-09-2018 16:00:00
Tıp literatüründe ''Dermatoz'' şeklinde tabir edilen Cilt Hastalığı, ciltte meydana gelen sağlık sorunlarına verilen bir tanımlamadır. Peki, hastanelerde dermatoloji bölümünün ilgilendiği Cilt Hastalığı çeşitleri nelerdir? Pek çok nedenden kaynaklı olarak oluşum gösterebilen Cilt Hastalığı belirtileri ve nedenleri...

Her dönemde sıklıkla karşılaşılan ve tedavi olmak üzere hekim desteği alınan sağlık sorunlarının başını çeken Cilt Hastalığı, adı itibariyle ciltte oluşum göstermektedir. Zamanından önce alanında uzman doktorlar tarafından tedavisinin gerçekleştirilmemesi halinde cilt kanserinin oluşumunu tetikleyebilen bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Cilt Hastalıklarında, hastaların belirtilerini erken evrede iken farkına varabilmesi açısından gözle görülebilen bir nitelik taşımaktadır. Peki, hastalığın tıbbi teriminin Dermatoz şeklinde adlandırıldığı ve teşhisinin ise diğer sağlık sorunlarına nazaran daha kolay bir şekilde yapılabildiği Cilt Hastalıkları çeşitleri nelerdir, neden olur? İşte, çok çeşitli etkenlerden ötürü meydana gelebilen ve birbirinden farklı yapıları içerisinde barındıran Cilt Hastalıkları belirtileri ve nedenleri...

CİLT HASTALIKLARI...

 

 

1)UÇUK

Uçuk, ağırlıklı olarak insanların dudak kenarlarında ve burun deliklerinde meydana gelmektedir. Uçuk olan bölgeye temas edildiği takdirde başka bir kimseye rahatlıkla geçebilmektedir. Bundan ötürü kullanılacak eşyaların ayrı yerlerde olması lazım gelmektedir. Uçukla oynanması halinde de vücudun diğer noktalarına da kolaylıkla geçebilmektedir.

2)AKNE

Akne, herkesin hayatının her döneminde karşılaşabileceği bir cilt hastalığı olma özelliği göstermektedir. Şu anki dönemde akneyi tedavi edebilmek açısından çok çeşitli teknikler geliştirilmiştir. Akne, öteki cilt hastalıklarının bazılarına nazaran meydana gelmesinin kontrolü sağlanabilir özellikte bir hastalık olmaktadır. Akne oluşumunu önleyebilmek ve durdurabilmek için cilt temizliği ve bakımı büyük önem arz etmektedir. Öte yandan beslenme düzeninin de kontrolünün doğru ve etkili bir şekilde sağlanması lazım gelmektedir.

3)EGZAMA HASTALIĞI

Egzamanın ortaya çıkış nedeni net bir şekilde bilinemese de sabun gibi tahriş edici alerjenler, stres ve iklim koşullarının tetiklediği gözlemlenmektedir. Öte yandan egzama kendini deride kuru, kırmızı, iltihaplı ve bulaşıcı olmayan ve kaşıntılı bir deri hastalığı olarak göstermektedir. Tropikal veya oral ilaçlar ile tedavi yönteminin sağlandığı egzama yetişken kimselerde ağırlıklı olarak direk ve ellerin eklem bölgelerinde meydana gelmektedir.

4)BENLER

Benler, kahverengi veya siyah renklerde olmak üzere gerek tek başına gerekse gruplar şeklinde, insan vücudunun herhangi bir noktasında oluşum gösterebilir ve ağırlıklı olarak 20 yaşından önce meydana gelebilir. Ancak kimi benlerde kanser oluşma ihtimali yüksek olmaktadır. Bu sebepten ötürü benlerinizdeki renk değişiklikleri, düzensiz sınırlar, kaşıntı ve kanama gibi değişiklikleri muhakkak göz ardı etmeyin ve bir dermatolog hekime gerekli tedaviyi almak üzere başvurun. 

5)VİTİLİGO HASTALIĞI

Vitiligo, tanımsal olarak cildin üzerinde oluşum gösteren beyaz lekelerdir. Ortaya çıkış nedeni olarak ise, insan vücuduna renk veren hücrelerin yok olması sebebiyle karşılaşılmaktadır. Tedavisi mümkün olan bir sağlık problemi olan Vitiligo hastalığının tedavi 4 ay sürmektedir. Vitiligo hastalığının meydana gelmesinde vücutta yer alan hücrelerin kaybolması zararlı olan güneş ışınlarının etkilemesine zemin hazırlamaktadır.

6)ZONA HASTALIĞI

Zona hastalığı tanımsal olarak bir virüsten kaynaklı ortaya çıkmaktadır ve aynı zamanda bulaşıcı bir hastalık olma özelliği göstermektedir. Zonaya sebebiyet veren virüs ise, suçiçeği virüsüdür. Önceki dönemlerde su çiçeği çıkaran kimselerin vücudunda yerleşen bu mikrop bünyenin zayıf düşmesi durumunda atağa geçmektedir. Zona hastalığının en büyük belirtisi ise, vücutta yüksek ateş ve deride kızarıklık olmaktadır. Zona vücutta genellikle karın ve sırt bölgelerinde meydana gelmektedir.

7)KURDEŞEN HASTALIĞI

Kurdeşen hastalığı,tüm vücutta yaygın bir şekilde görülmektedir. Cildin üzerinde meydana gelen kabarıklar ağırlıklı olarak belirli farklı ebatlarda ve kızarık döküntüler biçiminde oluşum göstermektedir. Kurdeşen hastalığının ortaya çıkış nedeni olarak, ilaçlar sebebiyle ve ev içerisindeki tozlardan ve hayvanlardan ötürü gösterilmektedir. Zona hastalığın belirtileri meydana geldiğinde kesinlikle hekim kontrolüne gidilmesi şarttır.

8)İSİLİK HASTALIĞI

İsilik hastalığı, bebeklerde terlemenin fazla olması sebebiyle meydana gelen bir cilt hastalığıdır. Ter bezleri sıcak havalardan ötürü ter bezi gözeneklerinin tıkanması sonucu kendini göstermektedir. Bunun önüne geçebilmek için ise bebek bezlerinin sürekli değiştirilmesi lazım gelmektedir. Aynı zamanda bebeğin bol ve hava alan giysiler giydirilmesi gerekmektedir.

9)MANTAR HATSALIĞI

Bulaşıcı bir cilt hastalığı niteliği taşıyan Mantar, aynı zamanda en çok rastlanılan bir sağlık problemidir. Ağırlıklı olarak ayak parmakları ile tırnaklarda meydana gelen mantar hastalığının en mühim belirtisi ise tahriş olmuş ve kaşınan bir deri yapısının meydana gelmesidir

10)BEHÇET HASTALIĞI

Behçet Hastalığı, hastalığın kendisini keşfeden bilim adamının adıyla anılmaktadır. Behçet hastalığının genel olarak ağızda çıkan yaralar eşliğinde kendini göstermektedir. Behçet Hastalığında aynı zamanda, kol ve benzeri kısımlarda yumuşak kırmızı şişlikler oluşum göstermektedir. Ağırlıklı olarak erkeklerde meydana gelen bu hastalığın ilerleme seyri 30'lu yaşlardan itibaren yavaşladığı aktarılmaktadır. İlaçla kontrol altına alınabilen Behçet hastalığı şayet ihmal edildiği takdirde ilerleyen dönemlerde eklem ve gözlerde kalıcı hasarlara sebebiyet verebilmektedir.

11)SEDEF HASTALIĞI

Sedef Hastalığı, ciltte oluşum gösteren ve cilt değişikliği biçiminde meydana gelen bir deri hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sedef hastalığı ağırlıklı olarak  el, ayak, diresek ve yüz bölgesinde oluşum göstermektedir. Hiçbir şekilde bulaşıcı bir hastalık olmayan Sedef hastalığının tedavisi şu anki dönemde ilaç, krem ya da lazer tedavi yöntemleri ile sağlanmaktadır. Öte yandan hayat standartlarını ve kişinin psikolojisini oldukça etkileyen bir hastalıktır. 

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  URFA HABERLERİ
Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Jandarm..
"Köyü kalkındırmadan ülkeyi kalkındıramayız" Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Tarımı gelişmemiş, kend..
Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi tarafından Pazartesi günü açılışı yapılacak olan Kitap Otağı..
Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde iki aile arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi..
  GÜNDEM HABERLERİ
Trump'tan Kaşıkçı yorumu: Bana öyle geliyor ki... Trump'tan Kaşıkçı yorumu: Bana öyle geliyor ki... ABD Başkanı Donald Trump, Cemal Kaşıkçı'yla ilgili yaptığı yeni açıklamada, 'Kaş..
23 kişi hayatını kaybetmişti! Yeni gelişme 23 kişi hayatını kaybetmişti! Yeni gelişme İzmir'de 23 düzensiz göçmenin hayatını kaybettiği trafik kazasına ilişkin 11 kiş..
Moldova nerede, nasıl gidilir? Pasaport olmadan seyahat edilebilecek! Moldova nerede, nasıl gidilir? Pasaport olmadan seyahat edilebilecek! Başkan Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirdiği Moldova ziyaretinin akabinde müjde..
İŞKUR'dan bay - bayan danışma memuru alımı! En az ortaokul mezunu... İŞKUR'dan bay - bayan danışma memuru alımı! En az ortaokul mezunu... İŞKUR tarafından yayımlanan en güncel ilanlara göre, çok sayıda bay - bayan Danı..
  SİYASET HABERLERİ
Macron: Bazı ziyaretleri askıya aldık Macron: Bazı ziyaretleri askıya aldık Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Kaşıkçı konusunda olayın aydınlatılmasını bekledikl..
İYİ Parti'de toplu istifa! İYİ Parti'de toplu istifa! İYİ Parti İzmir Teşkilatı'nda 17 ilçe başkanı, il gençlik kolları başkanı ve yön..
Erdoğan: Stratejik ortaklık kararı aldık Erdoğan: Stratejik ortaklık kararı aldık Cumhurbaşkanı Erdoğan Gagavuzya'da halka hitap etti ve önemli açıklamalarda bulu..
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İki taneyi getirdik Cumhurbaşkanı Erdoğan: İki taneyi getirdik Cumhurbaşkanı Erdoğan Gagavuz'da Erdoğan, Dodon ve Vlha ile ortak açıklamalarda ..
  SPOR HABERLERİ
Barcelona siftah yaptı! Barcelona siftah yaptı! THY Avrupa Ligi'nde Barcelona, Bayern Münih'i 83-73 mağlup ederek ilk galibiyeti..
Pana yara sardı Pana yara sardı Turkish Airlines Euroleague'de sürpriz Bayern Münih yenilgisiyle ilk mağlubiyeti..
Fenerbahçe'nin eski yıldızı tutuklandı Fenerbahçe'nin eski yıldızı tutuklandı İSTANBUL Organize polisince Rize'de yapılan operasyonda eski ünlü Gürcü basketbo..
Beşiktaş zorlu maça hazırlanıyor Beşiktaş zorlu maça hazırlanıyor Beşiktaş, Spor Toto Süper Lig’in 9. haftasında deplasmanda karşılaşacağı Göztepe..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
19.10.2018 20:30 Galatasaray - Bursaspor
20.10.2018 16:00 İstanbul Başakşehir - Kayserispor
20.10.2018 13:30 Kasımpaşa - Teleset M. Akhisarspor
20.10.2018 19:00 Demir Grup Sivasspor - Fenerbahçe
21.10.2018 16:00 Ankaragücü - Evkur Yeni Malatyaspor
21.10.2018 13:30 Ç.Rizespor - Atiker Konyaspor
21.10.2018 16:00 Aytemiz Alanyaspor - Antalyaspor
21.10.2018 19:00 Göztepe - Beşiktaş
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
Yukarı