HABER AKIŞI

Bölgede savaş çanları! 5.filo hazır kıta bekliyor

 Tarih: 09-07-2018 10:00:00
ABD'nin İran'dan petrol ihraç eden ülkelere yaptırım uygulama tehdidine karşı, İran'ın dünya genelinde deniz üzerindeki petrol ticaretinin yüzde 30'unun gerçekleştiği Hürmüz Boğazı'nın kapatma tehdidinde bulundu. Bu durum, ABD'nin bölgede konuşlu 5'inci filosuyla çatışma ihtimaline dair senaryoları beraberinde getirdi.

İran'da muhafazakâr kanadın ABD ve bölge ülkelerine karşı 2011 yılından beri kullandığı 'Hürmüz Boğazı'nın kapatırız tehdidi, ilk kez ılımlı tarafta yer alan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından dile getirildi. Uzmanlar, İran'ın Hürmüz Boğazı'na yönelik bir hamlesinin ABD'nin Bahreyn'de konuşlu 5'inci filosuyla sıcak bir çatışma ihtimali yaratacağını belirtiyor.

Dünyadaki deniz kaynaklı petrol ticaretinin yüzde 30'unun gerçekleştiği Hürmüz Boğazı'nın kapatılmasının petrol fiyatlarında ani bir yükselme yaratacağı, boğazın birkaç gün bile kapalı kalmasının petrol piyasasında tahmin edilemez dalgalanmalara yol açacağını düşünüyor.

 

 

The Washington Examiner için makale kaleme alan Tom Rogan, "İran daha önce Hürmüz Boğazı'nın kapatarak Batılı ülkeleri müzakere masasına çekebileceğini hesap ediyordu ancak bu durum değişti. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'ın Hürmüz Boğazı'nın kapatması durumda bölgedeki güvenli geçiş noktaları yaratma planları üzerinde çalışıyor" yorumunda bulundu. Pentagon'un söz konusu planı 2010-2013 yılları arasında CENTCOM komutanı olan ABD Savunma Bakanı Jim Mattis tarafından hazırlanmıştı. ABD, 4 Kasım tarihinden itibaren İran'dan petrol satın almaya karşı yaptırım getireceğini açıklamıştı.

ABD'nin Hürmüz Boğazı'na yakın konumda çok önemli iki askeri üssü bulunuyor. Bunlar, Katar'da bulunan ve ABD'nin Ortadoğu en büyük askeri üssü olarak bilinen Al Udeid Hava Üssü ve Bahreyn'deki Beşinci Filo Deniz Üssü. Bölgedeki ABD ordusunun neredeyse her gün Hürmüz Boğazı'nın kapatılması durumunda verilecek tepkiye ilişkin hazırlık yaptığı ifade ediliyor.

ABD Kara Kuvvetleri Merkez Komutanlığı Sözcüsü Bill Urban, "ABD ve müttefikleri bölgede güvenlik ve istikrarı sağlıyor. Birlikte uluslararası hukukun izin verdiği kadar ticaret serbestliğini garanti etmeye devam edeceğiz" açıklamasında bulundu. 

İran'ın bölgedeki askeri gücünün birkaç günlüğüne dahi olsa, Hürmüz Boğazı'nda Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Katar'dan gelen petrol ve doğalgaz ihracatını engellemeye yetecek askeri güce sahip olduğu ifade ediliyor. Suudi Arabistan'ın diğer ülkelerin aksine elindeki petrolü Kızıl Deniz'deki limanlarına aktararak Hürmüz Boğazı'nı bypass etme şansı bulunuyor.

İran'ın boğazı kapatma tehdini gerçekleştirmesi durumunda ABD ile gireceği askeri çatışmayı göze alması gerekiyor. İran Devrim Muhafızları lideri Ali Caferi, "Hürmüz Boğazı ya herkes için ya da kimse için değil" açıklamasıyla Ruhani'nin tehdidine destek verdi. Ruhani, İran'ın ihraç ettiği petrolü uluslararası arenadan silinme çalışmaları karşısında, 'İran'ın petrolünü bölgeden kesmeye çalışmak bölgenin petrolünü kesmek anlamına gelir" demişti.

İran'ın dış politikadaki kılıcı Kudüs Güçleri'nin komutanı Kasım Süleymanı Süleymani'nin açıklamalarını destekleyen bir mektup kaleme almıştı. 

Londra merkezli Al Avsat gazetesine yazan Salman El Dossary, İran'ın Hürmüz Boğazı'nın kapatmanın riskini alamayacağını savunurken, böyle bir hamlenin petrolün varil fiyatının 400 dolar seviyesine çıkarabileceğini belirtti. Bu, petrol fiyatlarının şimdiki seviyesinden en az 4 kat daha fazla hale gelmesi anlamına geliyor.

Hürmüz Boğazı'ndan en çok petrol ihraç edilen ülkeler:

Çin
Japonya
Hindistan
Güney Kore
Singapur

İRAN'IN TEHDİDİ ÇİN'DE YANKI BULDU

İran'ın tehdidi dünyanın birçok ülkesi tarafından tepkiyle karşılandı. Hürmüz Boğazı tehdidinin ardından açıklama yapan Çin, "İran Ortadoğu'daki istikrar katkı sağlamak ve komşularıyla iyi geçinmek için daha fazla çaba göstermeli" açıklamasında bulundu. Çin'in en çok petrol ihraç ettiği ülkeler arasında Suudi Arabistan, Irak ve Kuveyt bulunurken, ülkenin Katar'da yüksek miktarda doğalgaz temin ettiği de biliniyor. ABD Enerji Departmanı'nın 2016 yılında hazırladığı rapora göre, Hürmüz Boğazı'ndan 2016 yılında günde 18.5 milyon varil petrol geçti. Hürmüz Boğazı'ndan geçen petrol ihracatının yüzde 80'in Güney Doğu Asya ülkelerine dağıtılıyor.

TEHDİT NE KADAR GERÇEKÇİ?

İran'da muhafazakâr kanat özellikle 2011-2015 yılları arasında Avrupa ülkeleri ve ABD'nin yaptırım tehditlerinin ardından Hürmüz Boğazı'nın kapatma tehdidini sık sık dile getirmişti. ABD ile benzer bir yaptırım geriliminde savrulan bu tehdidin öncekilere göre iki farklı yanı bulunuyor. Bunlardan en önemli, İran'ın petrol ihracatının engellenmesiyle uğrayacağı kaybın diğer yaptırımlara göre çok büyük olması... İkincisi ise daha önce aşırıcılar tarafından dile getirilen tehdidin bu kez reformist Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından gündeme taşınması. Katar merkezli El Cezire, tehdidin Ruhani tarafından dile getirilmesinin bir 'umutsuzluk' göstergesi olduğu yorumunda bulundu. 

ABD, Kazım 2018 tarihinden itibaren İran petrolünü dünya sahnesinden silmek için formülü Suudi Arabistan'ın dünyaya daha fazla petrol ihraç etmesinde bulmuştu. Suudi Arabistan ise İran'ın dünya piyasasında yaratacağı boşluğu dolduracağı birçok yetkili isim tarafından yapılan açıklamayla doğrulamıştı. Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan İran'ın Hürmüz Boğazı tehdidini boşa çıkarmak ve hâlihazırda kullanılan rotayı bypass etmek için petrol boru hattı projeleri üzerinde uzun süredir çalışıyordu.

NE ZAMAN YAŞANMIŞTI?

Hürmüz Boğazı, 1980-88 yılları arasında gerçekleşen İran-Irak savaşında iki taraf da karşı tarafın petrol ihracatını engellemek için 'Tanker Savaşı' ismi verilen mücadelenin içine girmişti. İran, 8 yıllık savaşın sonlarına doğru Fars Körfezi'ne mayın koymaya ve uluslararası ticareti zorlamaya başladı. Buna karşılık olarak ABD ordusunun bölgede düzenlediği operasyonda İran'ın bölgedek filosunun yarısı ya batırıldı ya da ağır hasar gördü.

- Hürmüz Boğazı'nda iki yaka arasındaki en yakın mesafe 34 kilometre
- Dünyanın en kritik petrol giriş noktası
- Bölgeden geçen petrolün yaklaşık yüzde 80'i Güney Doğu Asya'ya gidiyor.
- Bölge ülkelerinin gönderdiği petrolün yanı sıra Katar'ın doğalgazı bölgeden geçiyor.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER DÜNYA HABERLERİ
  URFA HABERLERİ
Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Jandarm..
"Köyü kalkındırmadan ülkeyi kalkındıramayız" Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Tarımı gelişmemiş, kend..
Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi tarafından Pazartesi günü açılışı yapılacak olan Kitap Otağı..
Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde iki aile arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi..
  GÜNDEM HABERLERİ
Hakkari'de yıldırım düştü! 6 asker yaralı Hakkari'de yıldırım düştü! 6 asker yaralı Hakkari'nin Çukurca ilçesinde, 3 üs bölgesine yıldırım isabet etmesi sonucu yara..
Eski vali Hüseyin Avni Mutlu tahliye oldu Eski vali Hüseyin Avni Mutlu tahliye oldu FETÖ/PDY davasında hakkında verilen 3 yıl 1 ay 15 günlük hapis cezasının onanmas..
Mersin'de evden 22 kamyon çöp çıktı Mersin'de evden 22 kamyon çöp çıktı Mersin'in Tarsus ilçesinde, vatandaşların ihbarı üzerine belediye ekiplerince te..
Yalanları ortaya çıktı! İsrail gerçeği... Yalanları ortaya çıktı! İsrail gerçeği... FETÖ/PDY'nin medya yapılanmasına ilişkin soruşturmada tutuklanan tarihçi yazar T..
  SİYASET HABERLERİ
Erdoğan açık açık uyardı: Yapanın canını yakarız Erdoğan açık açık uyardı: Yapanın canını yakarız İkinci 100 Günlük Eylem Planı açıklayan Başkan Erdoğan, 'Devlet hastanesinde, ü..
Bakan Koca'dan tren kazası hakkında açıklama Bakan Koca'dan tren kazası hakkında açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren'in (..
Kılıçdaroğlu İstanbul adayının evinde! Kılıçdaroğlu İstanbul adayının evinde! CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı aday..
Gül'den Kılıçdaroğlu'na akılalmaz HDP tavsiyesi! Gül'den Kılıçdaroğlu'na akılalmaz HDP tavsiyesi! Star gazetesi yazarı Yahya Bostan bugün kaleme aldığı "Gül'den Kılıçdaroğlu'na i..
  SPOR HABERLERİ
Bakanlık açıkladı! 33 milyon 600 bin lira destek Bakanlık açıkladı! 33 milyon 600 bin lira destek Gençlik ve Spor Bakanlığının ikinci 100 günlük eylem planı açıklandı. Spor kulüp..
Pique kulüp başkanı oluyor! Pique kulüp başkanı oluyor! Barcelona'nın İspanyol futbolcusu Gerard Pique, İspanya'da bölgesel ligde mücade..
Ümraniyespor'un yeni hocası belli oldu Ümraniyespor'un yeni hocası belli oldu Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Ümraniyespor, teknik direktör Ahmet Taşyürek ile s..
PSG attı, Borussia Dortmund tuttu PSG attı, Borussia Dortmund tuttu UEFA Şampiyonlar Ligi 2018-19 sezonunda fileleri 17 kez havalandıran Paris Saint..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
14.12.2018 20:30 Göztepe - Bursaspor
15.12.2018 13:30 Ç.Rizespor - Aytemiz Alanyaspor
15.12.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor - Ankaragücü
15.12.2018 19:00 İstanbul Başakşehir - Galatasaray
15.12.2018 16:00 Atiker Konyaspor - Kasımpaşa
16.12.2018 16:00 Kayserispor - Teleset M. Akhisarspor
16.12.2018 13:30 Evkur Yeni Malatyaspor - Antalyaspor
16.12.2018 19:00 Beşiktaş - Trabzonspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
Yukarı