HABER AKIŞI

“Genel Başkanımız ‘Ramazan ayını atlatalım, süreci başlatalım’ talimatı verdi”

 Tarih: 26-04-2017 18:00:00
Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ataş, yaptığı açıklamada, basında yer alan "AK Parti'nin olağanüstü kongre yapacağı" yönündeki iddialara şaşırdıklarını belirterek, partinin yetkili kurullarında bu yönde alınmış bir karar olmadığını bildirdi.

Başbakan Yıldırım'ın olağanüstü kongre kararı alma yetkisi olduğunu hatırlatan Ataş, ancak bugün itibarıyla kendilerine ulaşan böyle bir bilgi ya da haber olmadığını söyledi.

Basında yer alan iddialar üzerine AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül'ü ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'yı aradığını aktaran Ataş, onların da bu konuda bir bilgisi olmadığını aktardı.

AK Parti'nin olağan kongre tarihinin 12 Eylül 2017 olduğunu aktaran Ataş, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Yıldırım'ın ve MKYK'nın kararıyla, olağanüstü kongre kararının da alınabileceğini vurguladı.

"Olağanüstü kongre için 20 günde hazırlıklar yapılır"

Olağanüstü kongre için 20 gün içerisinde hazırlıklarını yapabileceklerini bildiren Ataş, AK Parti'nin bu konuda son derece deneyimli olduğunu, böyle bir karar verildiği takdirde yeni delege seçimi yapılmadan önceki kongrede seçilmiş delegelerin kongreye katılacaklarını söyledi.

Olağan kongre kararı alınması hainde ise bir takvim belirleyeceklerini açıklayan Ataş, referandumdan önce takvimi başlatmayı düşündüklerini ancak Başbakan Yıldırım'ın talimatıyla bu takvimin ertelendiğini dile getirdi.

Başabakan Yıldırım ile AK Parti genişletilmiş il başkanları toplantısında tekrar konuyu istişare ettiklerini bildiren Mustafa Ataş şunları kaydetti:

"Kendimize göre bir takvim belirleyelim ve çalışalım diye düşündük. Benim aklımdan geçen, mayıs ayı içerisinde ilçe delegelerinin seçimlerini yapalım, haziran ve temmuz ayı içerisinde ise ağırlıklı olarak ramazandan sonra ilçe kongrelerimizi yapalım, ilçe kongreleri bittikten sonra da il kongrelerimize başlayalım, yani zamana yayarak rahat bir takvim içerisinde bunları gerçekleştirelim diye düşündüm. Genel Başkanımızın şu talimatı oldu, 'Ramazan ayını atlatalım ondan sonra süreci başlatalım.' Doğru da bir talimat. Yani bizim ilçe kongrelerimizi yapma takvimimiz eylül, ekim, kasım, aralık, buralara kadar yayabiliyoruz. Yani yasal olarak il kongrelerimizi 2018'e sarkıtabiliyoruz. Dolayısıyla 'sıkıştırmamıza gerek yok' talimatı verdi."

"Kongre sürecine ilişkin taslak çalışmamız hazır"

Bu kapsamda haziran ve temmuz ayı içerisinde ilçe delege seçimlerinin yapılabileceğini belirten Ataş, kongre takvimine dair olası planlamalarını ise şöyle anlattı:

 "Temmuz, ağustos ayında aciliyet tespit edilen yerler varsa, bunların kongrelerini yaparız. Eylül, ekim gibi de yoğun bir takvimle 970 ilçemizin kongrelerini yapar tamamlarız. O takvim bittikten sonra da il kongrelerinin takvimini planlayarak onların kongrelerini yaparız. İlçe kongreleri 2017 içerisinde bitirilecek, il kongreleri 2017'nin sonunda başlayıp 2018 olağan kongremize kadar sürecek. Zamana yayarak o aralıklarda yapacağız diye düşündük. Ama henüz bunları partimizin yetkili kurullarında konuşmuş değiliz, sadece genel başkanımızla kendi aramızda konuştuğumuz, istişare ettiğimiz bir hususu sizinle paylaştım. Yoksa partimizin kongre süreçleri, takvimi vesaire bütün bunlara karar verecek merci MKYK'dır. Biz teklif olarak oraya sunarız, orada çıkacak karara göre de uygulamayı yaparız."

Kongre sürecine ilişkin taslak çalışmalarının hazır olduğunu ifade eden Ataş, "Kongrede izlenecek yöntem, delege seçimleriyle ilgili konular, öncelik vereceğimiz yerler, illeri kafamızda biz şekillendiriyoruz, dersimize çalışıyoruz. Bunların nihai kararını verecek olan MKYK'dır." dedi.

Cumhurbaşkanının parti üyeliğine özel program

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'ye üyeliğiyle alakalı Yüksek Seçim Kurulu kararının Resmi Gazete'de yayınlanmasını beklediklerini dile getiren Ataş, "Tüzüğümüze göre, genel merkezin de MKYK kararıyla dilediği kişiyi üye kaydetme yetkisi var. Dolayısıyla burada yapılacak bir programla Sayın Cumhurbaşkanımızın üyelik kaydı gerçekleşebilir. Burada beyannamesi hazırlanır. Teklif götürülüp kendisine arz edildikten sonra üye beyannamesi imzalanır ve gerçekleşmiş olur. Ondan sonraki prosedür işletilir." diye konuştu.

Ataş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üyeliğinin özel bir programla gerçekleşebileceğine değinerek, "Genel Başkanımızın da eğiliminin bu yönde olduğunu tahmin ediyorum. Kendisiyle kamuya açık olmayan bir yerdeki istişaremizde böyle bir program olabileceği, tabii ki burada kurucu Genel Başkanımızın, Cumhurbaşkanımızın da takdirleri önemli." dedi. Ataş, bu programın Ankara'da mı, İstanbul'da mı yapılacağının henüz kararlaştırılmadığını söyledi.

 "17-25 Aralık'tan sonra çalışmalarımızı yaptık"

"AK Parti'de FETÖ/PDY bağlantıları olduğu gerekçesiyle yeni tasfiyeler olacağı" yönündeki iddialara Ataş, şu karşılığı verdi:

"Bunlar biraz dedikodudan ibaret. AK Parti normal il ve ilçe kongrelerini, 30 Mart 2014 yerel seçimlerini yaparken FETÖ ile ilgili konuların hassas olarak gündemde olduğu zaman dilimiydi. Yani 17-25 Aralık'tan sonra yapıldı bunların hepsi. Dolayısıyla hem ilçe kongrelerinde hem il kongrelerinde bu hassasiyet göz önünde bulundurularak teşkilatlarımız kongrelerini yaptılar. Yani gerekli ayıklamalar oralarda zaten yapıldı. Yerel yönetim seçimleri sürecinde adaylar belirlenirken, belediye başkanları, meclis üyeleri yine o süreçlerde de bunlar çok hassas bir şekilde değerlendirildi. Ama AK Parti çok büyük bir camia, sadece il, ilçe yönetimleri seviyesinde aktif görev yapan insan sayısı 60 bin civarında. Belediye meclis üyesi, il genel meclis üyesi ve belediye başkanları düzeyinde baktığımız zaman da bunların sayısı da binlerin üzerinde seyrediyor. Dolayısıyla ola ki bu hassasiyetlere rağmen yanlış verilmiş kararlar olabilir düşüncesiyle, 17-25 Aralık'tan hemen sonra biz çok hassas çalışmalar yaptık."

Ataş, AK Parti'nin Yerel Yönetim ve Teşkilat Başkanlıklarının bu konuda detaylı çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, parti içinde oluşturdukları komisyonda, belirlenen 5-6 maddelik kriterler ölçüsünde, bazı isimleri ihraç ettiklerini, bazılarının ise istifalarını istediklerini belirtti.

"FETÖ'den dolayı 130'un üzerinde kişinin istifasını aldık"

AK Parti içinde şu an böyle bir çalışma yapılmadığını ifade eden Ataş, "Bütün bunlara rağmen hala birileriyle ilgili yakıştırmalar yapılıyorsa, eğer birilerinin elinde müdellel belgeler, bilgiler varsa tabi savcılıklarımız bu hizmetlere açıklar. Diledikleri yerlere bu tür müracaatları yapabilirler. Ayrıca bize de müdellel olan belge, bilgi varsa müracaat edebilirler." diye konuştu.

Bunun asla affedilmeyecek bir konu olduğunun altını çizen Ataş, parti olarak yapılması gerekenlerin yapıldığını, bu noktadan sonra konuşulanları dedikodu olarak gördüklerini ve itibar etmediklerini söyledi.

Mustafa Ataş, teşkilatlarda yönetim düzeyinde FETÖ'den dolayı 130'un üzerinde kişinin istifasını aldıklarını, ihraçların yapıldığını açıkladı.

Halk oylamasına ilişkin de Ataş, "Türkiye'de bir yönetim değişikliğini milletimiz onayladı. Artık bundan sonra ülkemiz koalisyonların konuşulmayacağı, milletin iradesini sadece milletin ancak müdahale edebileceği bir yönetim sistemiyle tanışmış olacak. Vesayet odaklarının dilediği zaman keyfi uygulamalarla milletin iradesine, yönetim sistemine müdahale etmeyeceği bir yönetimin başlayacağı bir süreç olacak. Bunun da ne kadar olumlu sonuçlar doğuracağını inşallah önümüzdeki süreçte, 2019'dan sonra hep birlikte izleyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER AKPARTİ HABERLERİ
  URFA HABERLERİ
Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Jandarm..
"Köyü kalkındırmadan ülkeyi kalkındıramayız" Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Tarımı gelişmemiş, kend..
Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi tarafından Pazartesi günü açılışı yapılacak olan Kitap Otağı..
Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde iki aile arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi..
  GÜNDEM HABERLERİ
Faciaya yaşanırken o canlı yayındaydı! Faciaya yaşanırken o canlı yayındaydı! Trabzon’un Arsin ilçesinde dün bir yolcu minibüsünün yol kenarındaki çöp kamyonu..
CHP seçim başlamadan sonuçları açıkladı CHP seçim başlamadan sonuçları açıkladı 56 milyon seçmenin, Cumhurbaşkanı ve milletvekillerini seçeceği seçimler başladı..
24 Haziran Tunceli seçim sonuçları! YSK tüm ilçelerin anlık seçim sonuçları... 24 Haziran Tunceli seçim sonuçları! YSK tüm ilçelerin anlık seçim sonuçları... Tüm Türkiye'nin merakla beklediği 24 Haziran erken seçimi sonuçları anlık olarak..
24 Haziran Adana seçim sonuçları! YSK tüm ilçelerin anlık sonuçları... 24 Haziran Adana seçim sonuçları! YSK tüm ilçelerin anlık sonuçları... Tüm Türkiye'nin merakla beklediği 24 Haziran erken seçimi sonuçları anlık olarak..
  SİYASET HABERLERİ
'Herkes oylarını huzur içerisinde kullanıyor' 'Herkes oylarını huzur içerisinde kullanıyor' Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Şu ana kadar seçimle ilgili bize herhangi bir olu..
İçişleri Bakanlığı'ndan seçim açıklaması İçişleri Bakanlığı'ndan seçim açıklaması İçişleri Bakanlığı'ndan seçim açıklaması geldi.
Teröristbaşı boş durmuyor! Almanlar resmen duyurdu Teröristbaşı boş durmuyor! Almanlar resmen duyurdu Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden sonra..
YSK Başkanı seçim sonuçları için saat verdi YSK Başkanı seçim sonuçları için saat verdi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, yarın yapılacak seçimle ilgili "İn..
  SPOR HABERLERİ
Trabzonspor İstanbul'a getirdi, Göztepe alıyor! Trabzonspor İstanbul'a getirdi, Göztepe alıyor! Göztepe, Trabzonspor'un İstanbul'a getirdiği Damien Da Silva ile görüşmelere baş..
G.Saray ilk transferine imza attırıyor! G.Saray ilk transferine imza attırıyor! Galatasaray transferde ilk imzayı Muğdat Çelik'e attırıyor.
Fatih Terim karar verdi! Geri dönüyor... Fatih Terim karar verdi! Geri dönüyor... Galatasaray’ın altyapısından yetiştikten sonra geçtiğimiz sezonun başında sözleş..
Türk futbolcuya ölüm tehditleri! Türk futbolcuya ölüm tehditleri! İsveç Milli Takımı'nın Türk asıllı futbolcusu Jimmy Durmaz'a yönelik, Almanya ma..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Yukarı