HABER AKIŞI

2019 Şaban ayı ne zaman? Bu ayda kılınacak namaz tutulacak oruçlar...

 Tarih: 13-03-2019 16:00:00
Şaban ayı, maneviyat ve faziletlerle yüklü bir ay olması nedeniyle Müslümanlar tarafından son derece önem gösterilmektedir. Peki 2019 yılı itibariyle Şaban ayı hangi güne denk gelmektedir. İbadetlerine yön verecek vatandaşlarımızın merak ettiği Şaban ayı tarihi Diyanet tarafından açıklandı. İşte Şaban ayında yapılacak ibadetler tutulacak oruçlar ve net tarihi...

Ramazan ayının habercisi olan Şaban ayı bu yılda ibadetlerle, dualarla, namazlarla, oruçlarla karşılanacak. Rahmet, merhamet ve mağfiret ayı olan Şaban ayında, her yıl olduğu gibi bu yıl da en verimli bir şekilde geçirilerek faziletinden ve maneviyatından yararlanılacak. “Her kim Şaban ayına değer verir, onda Allahu Teala’dan sakınırsa, taatıyla amel ederse, Allahu Teala onun günahlarını bağışlar ve o sene vuku bulacak tüm belalardan ve hastalıklardan kendini emin kılar.” Böylesine önemli bir ay olan Şaban ayı Müslümanlar tarafından merakla bekleniyor.

 

 

Peki, milyonlarca kişi tarafından yoğun bir şekilde merak duyulan ve sorgulamaya alınan bir konu olan 2019 yılı itibariyle Şaban ayı ne zaman başlıyor? 

Müslümanların en önemli zaman dilimlerinden birisi olan 3 aylar 8 Mart 2019 tarihinde başladı. Üç Aylar'ın ikincisi olan Şaban Ayı 6 Nisan 2019 Cumartesi günü başlayacak.

 

 

2019 KANDİL GÜNLERİ NE ZAMAN?

2 Nisan 2019 salı günü Miraç Kandili.

19 Nisan 2019 cuma günü  Berat Kandili.

8 Kasım 2019 cuma günü Mevlid Kandili.

2019 RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLIYOR NE ZAMAN BİTİYOR?

Ramazan'ın 1. günü ise 5 Mayıs 2019 pazar günü başlayacak. 4 Haziran, Salı 2019 günü ise son gündür.

2019 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

3 Haziran Ramazan Bayramının arefesidir. Ramazan bayramının birinci günü 4 Haziran Salı günüdür. 6 Haziran Perşembe günü ise Ramazan bayramının 3.günüdür.

ŞABAN AYINDA KILINACAK NAMAZ

Şaban ayı Resulullah Efendimizin ayıdır.Bu itibarla bu ayda salevatı şerifeye çok devam etmek gerekir.Yine mümkün oldukça istiğfar,ihlası şerif okunmalı.Teheccüd ve tesbih namazları kılınmalı hatmi enbiya yapılmalıdır.

Bu ayın birinci gecesinde, her rek’atte bir Fatiha ve 3 Ayettül Kürsi ile bir tesbih namazı kılınır.

Şaban’ın 27.gecesi,akşam ile yatsı arasında iki rekat teşekkür namazı kılınır.Zammı sure olarak. ne istenirse o okunur.

Namaza Niyet:

“Ya Rabbi,beni Resuli Zişan Efendimizin ayının sonuna yaklaştırdın.Resulullah Efendimizin ve mübarek ayını bana hem şefi’ ve hem de şahid eyle,Allahü Ekber.”

Namazdan sonra;

70 defa “Estağfirullahe’l-azıym ve etubü ileyk.”
100 defa “Allahümme salli ala ruhi Muhammedin fil-ervah ve salli ala cesedi Muhammedin fil-ecsad ve salli ala kabri Muhammedin fil-kubur”denilir.
Namazdan sonra “Ya Rabbi senin huzurı sırrı ehadiyetine iltica ediyorum”denilir.

ŞABAN AYI ORUCU NEDİR?

Rasülüllah (s.a.v)Efendimiz :" Şaban-ı şerif ayı ,Recebi şerif ve Ramazanı şerif arasında öyle bir aydır ki,İnsanların çoğu bundan gafildir.Sizler bu aya çok oruç tutmakla hürmet ediniz.Ve Bütün Kainatın yaratıcısı olan Yüce Allahı çokça zikredin ki,Selametle Rabbinizin Cennetine giresiniz."

Şaban Ayı oruç ayıdır.Peygamber (s.av.)Efendimiz bu ayda çok oruç tutmuşlardır.Efendimiz (s.a.v.)'in bu ayda tuttuğu kadar başka hiç bir ayda oruç tuttuğunun görülmediği rivayet edilmiştir.Kendisine sebebi sorulunca da 

"Bu ay Amellerin hz.Allaha Yükseltildiği arzolunduğu aydır.Bende amellerimin Hz.Alllaha oruçlu iken aredilmesini isterim buyurmuşlardır.

Şaban ayında gücü yetenlerin bol bol oruç tutması çok faziletlidir.

ŞABAN AYI’NIN FAZİLETİ

Hazreti Aişe: “Ya Rasülallah, ben seni Şa’ban’da çok saim görüyorun  Bunun hikmeti nedir?” dediğinde cevaben: “Ya Aişe! Şa’ban öyle bir aydır ki, o sene içinde ruhları kabzolunacak kimselerin isimleri deftere çıkarılıp melekü’lmevte teslim olunur  Ben ancak saim olduğum halde ismimin deftere naklolunmasını arzu ve mahabbet ederim! buyurmuştur. 

Allah Teala Hazretleri aylardan Receb, Şa’ban, Ramazan ve Muharrem aylarını ihtiyar etmiş ve bunlardan da Şa’ban ayı Efdali Enbiya sallallahü aleyhi ve sellem Efendimizin şehri olduğu için Şa’ban ayını faziletli kılmıştır  Şakkı Kamer Şa’ban ayında vuku bulmuştur. 

“Şüphesiz ki Allah ve melekleri o peygambere çok salat ederler  Ey iman edenler, siz de ona salat edin tamin bir teslimiyette de selam verin ” (Ahzab; 56) ayeti celilesi de Şa’ban ayında nazil olmuştur.

Enes bin Malik radıyallahu anh’in rivayetine göre Rasuli Ekrem sallallahü aleyhi ve sellem buyurmuştur ki: “Şehri Receb’in sair aylar üzerine fazlı Kur’an’ın sair kelam üzerine fazlı gibidir  Şaban’ın sair aylar üzerine fazlı benim sair enbiya üzerine fazlım gibidir  Ve Ramazan’ın sair aylar üzerine fazlı Allah Teala Hazretlerinin sair halk üzerine fazlı gibidir” buyurmuştur.

Bu Şa’ban ayında Nebiyyi Ekrem sallallahü aleyhi ve sellem Efendimiz Hazretlerine çokça salevatı şerife getirilir.

Şa’ban ayı öyle bir aydır ki hayırlar fetholunur, bereketler nazil olur  Hatalar terkolunur 
Seyyiat setrolunur, Ramazanı Şerif gelmezden önce tevbe ve istiğfarla Ramazanı Şerifi istikbal için hazırlıklı bir vaziyette bulunarak ona göre ibadet ve taatımızı artırmaya sa’y ü gayret etmemiz lazımdır.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER YAŞAM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Halıya sarılıp kaçırılan iş adamına çıplak fotoğrafla şantaj Halıya sarılıp kaçırılan iş adamına çıplak fotoğrafla şantaj Mersin'de dolandırmaya çalıştıkları iş adamlarından B.K.'yi halıya sarıp kaçırdı..
Ahmet Hakan açıkladı: Küfürler, hakaretler, tehditler... Ahmet Hakan açıkladı: Küfürler, hakaretler, tehditler... Sunduğu televizyon programına CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nu konuk eden Ahmet Hakan..
Ve harekete geçildi! Kaftancıoğlu'na kötü haber... Ve harekete geçildi! Kaftancıoğlu'na kötü haber... CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında ‘Halkı kin ve düşmanlığa ale..
Türkiye, Venezuela'ya gönderiyor! Panama üzerinden gidecek... Türkiye, Venezuela'ya gönderiyor! Panama üzerinden gidecek... Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, "İlk etapta Venezuela'ya Panama üzerinde..
  SİYASET HABERLERİ
YSK'nın gerekçeli kararına uzmanlardan ilk değerlendirmeler! YSK'nın gerekçeli kararına uzmanlardan ilk değerlendirmeler! İstanbul'daki yerel seçimlerin iptal edilmesinin ardından YSK gerekçeli kararını..
YSK açıkladı! İstanbul'da şüpheli oy sayısı YSK açıkladı! İstanbul'da şüpheli oy sayısı Yüksek Seçim Kurulu, iptal edilip yenilenmesine karar verilen İstanbul Büyükşehi..
Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitim çalışanlarına düzenlenen iftar programında önemli ..
YSK İstanbul seçiminin iptalinin gerekçeli kararını açıkladı YSK İstanbul seçiminin iptalinin gerekçeli kararını açıkladı YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e ..
  SPOR HABERLERİ
Hırvatlar duyurdu! Beşiktaş'ın istediği rakam Hırvatlar duyurdu! Beşiktaş'ın istediği rakam Beşiktaş'ın Hırvat yıldızı Domagoj Vida için istediği bonservis ücretini Hırvat ..
Ersun Yanal'ın hayal kırıklığı transferi! Ersun Yanal'ın hayal kırıklığı transferi! Beşiktaş'tan Fenerbahçe'ye devre arasında transfer olan Tolgay Arslan beklentile..
Ali Koç, Ersun Yanal için kararını verdi! Ali Koç, Ersun Yanal için kararını verdi! Yönetim ve Ersun Yanal, ayrılık üzerine değil tamamen gelecek sezon üzerine görü..
Avrupa Oyunları'nda atletizm şoku Avrupa Oyunları'nda atletizm şoku Bu yıl 2'ncisi düzenlenecek olan Avrupa Oyunları'na atletizm branşında 6 ülke ka..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Yukarı