HABER AKIŞI

2. Türk Filmleri Haftası-Kırgızistan Başladı!

 Tarih: 27-06-2018 18:00:00
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla ve Bişkek Büyükelçiliği’nin destekleri ile Yerli Düşünce Derneği’nin organize ettiği “2. Türk Filmleri Haftası-Kırgızistan” etkinliği, Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90. yılı münasebetiyle Atıf Yılmaz’ın Aytmatov’un eserinden uyarladığı, “Selvi Boylum Al Yazmalım” ile başladı.

Galada bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, bir hafta sürecek olan Türk Filmleri Haftası’nın önemine değinerek, bu tür organizasyonlarla birlikte devletlerin bir birlerine daha çok yakınlaşacağını ifade etti.

Kültürel Faaliyetler, Devletlerin Birbirine Yakınlaşmasında Sihirli Bir Anahtarıdır 

Topçu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bin yıl önce sizden ayrılan ve Anadolu topraklarına giden ve bugün sayıları 82 milyon olan Kırgızlardan size selam getirdim. Bu projeyi başlatmış olmaktan çok memnunum. Manas atanın topraklarında, Kurmancan Datka Ana’nın yaşadığı yerlerde aynı zamanda dünyada yaşayan 300 milyon Türk’ün cebindeki pasaport olan Cengiz Aytmatov’un kardeşleriyle birlikte olmaktan çok memnununum. Bu proje, öncelikle evin içini toparlama gayesiyle yapılmış, öyle düşünülmüştür. Ben geçmişte Kültür ve Turizm Bakanı iken istedim ki Tanrı Dağı’ndan inenlerin çocukları sinema yoluyla; dünlerini, bugünlerini, ortak değerlerini ve geleceklerle ilgili hayallerini, aşklarını, üzüntülerini öğrensinler. Bunun yanı sıra aslında kültürel faaliyetler, bütün devletlerin birbirine yakınlaşmasının da sihirli bir anahtarıdır. Kültürel faaliyetlerle birlikte devletler birbiriyle daha çok ekonomi daha çok ticaret ve siyaset yapabilirler.

Birbirini iyi tanıyan milletler birbirine yumruk sıkmazlar; birbirlerinin ellerini sıkarlar, gözlerine bakarlar. Tabii ki arzum bu durum kardeşler arasında olsun. Çünkü biz, Tanrı Dağı’ndan inenler bir araya gelir, tekrar bir ve beraber hareket edersek dünyanın da barışına, güvenliğine, özgürlüğüne, refahına katkıda bulunuruz, tıpkı geçmişte atalarımızın bulunduğu gibi. O bakımdan bu faaliyetlerin yapılmasında başta T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat Bey’e teşekkür ediyorum. Bizim için çok dikkatli bir organizasyon hazırlamışlar. Bunun yanında Manas Üniversitemize teşekkür ediyorum. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde katkıda bulunan herkese tek tek teşekkür ediyorum.

Bir Hayalim Var..

Konuşmasında gerçekleşmesini arzu ettiği hayaline de değinen Topçu, “Bu faaliyetler neticesinde benim bir hayalim var, onun gerçekleşmesini çok isterim. Bir devlet yedi tane de özgür, bağımsız, müstakil ve kıyamete kadar da devam edecek bir milletimiz var bizim. Bir gün bu yedi devlet bir Türk dünyası sinema fonu oluştursa ve o Türk dünyası sinema fonu bizim kendi medeniyetimizin değerlerinden olan Manas Destanı’ndan bütün dünyaya sunabileceği filmler yapsa, Kurmancan Datka Ana’nın Dünya Kadınalar Günü için onun hayatından örneklerini ciddi pahalı yatırımlarla dünyanın önüne koyabilse, Kazak atamız Mağcan Cumabayev’in ‘Uzaktaki Kardeşime’ diye yazdığı şiirlerinden bir sinema filmi yapsa, bir Ahmet Yesevi Hazretlerinin hayatı bütün dünyaya sunulsa, Semerkand’a gitsek oradan Şahı Nakşibend’iyi, İmam Maturidi'yi tekrar dünyaya anlatabilsek, gelsek Azerbaycan’a, şu anda işgal altında olan Karabağ’daki medeniyet beşiğimiz Şuşa’daki Har-ı Bülbül’ün sinemasını yapsak, bütün dünyaya anlatsak, Türkmenistan’da ortak atamız Alparslan’ın hayatını bütün dünyaya anlatabilsek. Benim hayalim budur. İnşallah bu tür faaliyetler önümüzdeki günlerde Türk dünyası sinema fonu oluşturarak devam eder ve bu sanat dalıyla bizim birbirimize yaklaşmamıza daha çok vesile olur diye ümit ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

700 Milyon Dolarlık Bir İhracatımız Var

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat ise, Türkiye’deki büyüyen dizi ve film sektöründeki gelişmeye dikkat çekti. Fırat, konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün göstereceğimiz film aslında Kırgız üstadımızın, Türk dünyasının üstadının değerli eseri olan Selvi Boylum Al Yazmalım olacak. Bugün aynı zamanda değerli yönetmenlerimiz, prodüktörlerimiz, aktörlerimiz sizinle birlikte. Burada biraz Türkiye’deki sinema endüstrisinden bahsetmek istiyorum. Geçtiğimiz sene 2017 yılında Türkiye’de 151 tane film çekildi. Dizi filmlerinde Hollywood’dan sonra en fazla dizi film üreten Türkiye oldu. Burada Diriliş Ertuğrul’un bazı oyuncuları aramızda ki siz de onları seviyorsunuz ve seyrediyorsunuz. Ama Diriliş Ertuğrul, bu 151 dizi filmden sadece bir tanesi. Dizi film piyasasında 700 milyon dolarlık bir ihracatımız var. Dolayısıyla Türkiye, dizi ve sinema alanında önde gelen oyuncular arasında yerini bulmaya başladı. Bu bakımdan da bu hafta boyunca Türkiye ve Kırgızistan sinema sektörleri arasında da toplantılar düzenleyeceğiz ve iki ülkenin sinema alanında yapabilecekleri iş birliklerini ele alacağız. Buna çok önem veriyoruz. Bu bakımdan heyetimizin buraya gelmiş olması bizim açımızdan çok önemli.”

Konuşmaların ardından oyuncu, yönetmen ve etkinliğe katkıda bulunanlara plaket takdim edildi.

Etkinliğe İlgi Büyüktü

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla ve T.C. Bişkek Büyükelçiliği’nin destekleri ile Yerli Düşünce Derneği’nin gerçekleştireceği “2. Türk Filmleri Haftası-Kırgızistan” etkinliğine; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu, AK Parti Ordu Milletvekili ve Yerli Düşünce Derneği Genel Başkanı Metin Gündoğdu, Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, Diriliş Ertuğrul Dizisi oyuncuları Burak Demir ve Sezgin Özdemir, Türk Filmleri Haftası Genel Koordinatörü Öner Kılıç, FİYAP Genel Sekreteri Ahmet Edebali, Kırgızistan Ata-Meken Partisi Milletvekili Sadık Şer-Niyaz, Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakan Yardımcısı Azamat Camankulov, Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı Sinematografi Bölümü Başkanı Muhtalı Bektenaliyev, KKTC Kırgızistan Temsilcisi Atınç Keskin, KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Balcı, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu, Kırgızistan Halklar Asamblesi Başkanı Tokon Mamıtov, Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Raşad Şamilov ve dernek üyelerinin yanı sıra sinema, siyaset, medya ve sanat camiasından çok sayıda davetli katıldı. Manas Sinema Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Kazakistanlı sinemaseverlerin ilgisi büyüktü.

“2. Türk Filmleri Haftası-Kırgızistan” etkinliğine ayrıca; Demirbank, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Manas Kino, TRT AVAZ ve Medya Manas da katkı sunuyor.

Etkinlik Beş Gün Sürecek

30 Haziran’a kadar devam edecek film haftası boyunca sinemaseverler, Selvi Boylum Al Yazmalım, Aile Arasında, Mor Ufuklar, Mezarcı ve Dağ 2 filmlerini ücretsiz izleyebilecek.

Seanslar sonrasında yapımcı, yönetmen ve oyuncular, izleyiciler ile söyleşiler gerçekleştirecek. Hafta kapsamında yapımcı, yönetmen ve oyuncular, üniversitelerde düzenlenecek söyleşilere katılacak.

Etkinlik, 30 Haziran Cumartesi günü “Mezarcı” filmiyle sona erecek.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER MEDYA HABERLERİ
  URFA HABERLERİ
Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Jandarm..
"Köyü kalkındırmadan ülkeyi kalkındıramayız" Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Tarımı gelişmemiş, kend..
Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi tarafından Pazartesi günü açılışı yapılacak olan Kitap Otağı..
Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde iki aile arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi..
  GÜNDEM HABERLERİ
Son dakika uyarısı: Kutup soğukları geliyor Son dakika uyarısı: Kutup soğukları geliyor Karadeniz Bölgesi önümüzdeki Salı gününden itibaren kutuplardan gelen soğuk hava..
İstanbul'da operasyon! 21 kişi gözaltında İstanbul'da operasyon! 21 kişi gözaltında İstanbul'da Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) yönelik yapılan operasyonda, Bylock..
Suikasttan 10 saat 16 dakika önce Suikasttan 10 saat 16 dakika önce RUSYA’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldüren polis Mevlüt Mert Altıntaş’..
İstanbul'da korku dolu anlar! İstanbul'da korku dolu anlar! İstanbul'da madde bağımlısı olduğu ileri sürülen 23 yaşındaki E.B.'nin intihar ..
  SİYASET HABERLERİ
MHP'nin af teklifi Meclis'te MHP'nin af teklifi Meclis'te Milliyetçi Hareket Partisi af teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu.
Erdoğan'dan Rusya'ya çağrı Erdoğan'dan Rusya'ya çağrı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'daki "Kommersant" gazetesi için Türkiye-Rusya ilişk..
Başkan Erdoğan konuşuyor Başkan Erdoğan konuşuyor Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Turken Vakfı geleneksel yemeğinde konuşuyor
Başkan Erdoğan ABD'de konuşuyor Başkan Erdoğan ABD'de konuşuyor Başkan Erdoğan, New York'ta Türk ve Müslüman toplumuna hitap ediyor.
  SPOR HABERLERİ
'İnşallah hamile değildir' demişti özür diledi 'İnşallah hamile değildir' demişti özür diledi Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Adanspor'un hocası Cihat Arslan, futbolcusu Kone'd..
Arif Özen dünya şampiyonu oldu! Arif Özen dünya şampiyonu oldu! Şampiyonanın son gününde Arif Özen 86 kiloda altın madalya kazanırken, Erhan Yay..
'Bunu nereye gidersem gideyim anlatıyorum' 'Bunu nereye gidersem gideyim anlatıyorum' Beşiktaş maçını izlemek için geldiği Türkiye'de 5 yıl formasını terlettiği eski ..
Yuto Nagatomo'dan 3-0 yorumu! Yuto Nagatomo'dan 3-0 yorumu! Galatasaray'ın Japon oyuncusu Yuto Nagatomo, Akhisarspor maçının ardından açıkla..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
21.09.2018 20:00 Erzurum BB 0 - 1 Ankaragücü
21.09.2018 20:00 Bursaspor 0 - 0 İstanbul Başakşehir
22.09.2018 19:00 Trabzonspor 1 - 2 Göztepe
22.09.2018 13:30 Evkur Yeni Malatyaspor 1 - 0 Ç.Rizespor
22.09.2018 16:00 Kayserispor 0 - 2 Atiker Konyaspor
23.09.2018 16:00 Kasımpaşa 1 - 2 Aytemiz Alanyaspor
23.09.2018 19:00 Antalyaspor 2 - 1 Demir Grup Sivasspor
23.09.2018 19:00 Teleset M. Akhisarspor 3 - 0 Galatasaray
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
Yukarı