HABER AKIŞI

2. Türk Filmleri Haftası-Kırgızistan Başladı!

 Tarih: 27-06-2018 18:00:00
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla ve Bişkek Büyükelçiliği’nin destekleri ile Yerli Düşünce Derneği’nin organize ettiği “2. Türk Filmleri Haftası-Kırgızistan” etkinliği, Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90. yılı münasebetiyle Atıf Yılmaz’ın Aytmatov’un eserinden uyarladığı, “Selvi Boylum Al Yazmalım” ile başladı.

Galada bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, bir hafta sürecek olan Türk Filmleri Haftası’nın önemine değinerek, bu tür organizasyonlarla birlikte devletlerin bir birlerine daha çok yakınlaşacağını ifade etti.

Kültürel Faaliyetler, Devletlerin Birbirine Yakınlaşmasında Sihirli Bir Anahtarıdır 

Topçu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bin yıl önce sizden ayrılan ve Anadolu topraklarına giden ve bugün sayıları 82 milyon olan Kırgızlardan size selam getirdim. Bu projeyi başlatmış olmaktan çok memnunum. Manas atanın topraklarında, Kurmancan Datka Ana’nın yaşadığı yerlerde aynı zamanda dünyada yaşayan 300 milyon Türk’ün cebindeki pasaport olan Cengiz Aytmatov’un kardeşleriyle birlikte olmaktan çok memnununum. Bu proje, öncelikle evin içini toparlama gayesiyle yapılmış, öyle düşünülmüştür. Ben geçmişte Kültür ve Turizm Bakanı iken istedim ki Tanrı Dağı’ndan inenlerin çocukları sinema yoluyla; dünlerini, bugünlerini, ortak değerlerini ve geleceklerle ilgili hayallerini, aşklarını, üzüntülerini öğrensinler. Bunun yanı sıra aslında kültürel faaliyetler, bütün devletlerin birbirine yakınlaşmasının da sihirli bir anahtarıdır. Kültürel faaliyetlerle birlikte devletler birbiriyle daha çok ekonomi daha çok ticaret ve siyaset yapabilirler.

Birbirini iyi tanıyan milletler birbirine yumruk sıkmazlar; birbirlerinin ellerini sıkarlar, gözlerine bakarlar. Tabii ki arzum bu durum kardeşler arasında olsun. Çünkü biz, Tanrı Dağı’ndan inenler bir araya gelir, tekrar bir ve beraber hareket edersek dünyanın da barışına, güvenliğine, özgürlüğüne, refahına katkıda bulunuruz, tıpkı geçmişte atalarımızın bulunduğu gibi. O bakımdan bu faaliyetlerin yapılmasında başta T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat Bey’e teşekkür ediyorum. Bizim için çok dikkatli bir organizasyon hazırlamışlar. Bunun yanında Manas Üniversitemize teşekkür ediyorum. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde katkıda bulunan herkese tek tek teşekkür ediyorum.

Bir Hayalim Var..

Konuşmasında gerçekleşmesini arzu ettiği hayaline de değinen Topçu, “Bu faaliyetler neticesinde benim bir hayalim var, onun gerçekleşmesini çok isterim. Bir devlet yedi tane de özgür, bağımsız, müstakil ve kıyamete kadar da devam edecek bir milletimiz var bizim. Bir gün bu yedi devlet bir Türk dünyası sinema fonu oluştursa ve o Türk dünyası sinema fonu bizim kendi medeniyetimizin değerlerinden olan Manas Destanı’ndan bütün dünyaya sunabileceği filmler yapsa, Kurmancan Datka Ana’nın Dünya Kadınalar Günü için onun hayatından örneklerini ciddi pahalı yatırımlarla dünyanın önüne koyabilse, Kazak atamız Mağcan Cumabayev’in ‘Uzaktaki Kardeşime’ diye yazdığı şiirlerinden bir sinema filmi yapsa, bir Ahmet Yesevi Hazretlerinin hayatı bütün dünyaya sunulsa, Semerkand’a gitsek oradan Şahı Nakşibend’iyi, İmam Maturidi'yi tekrar dünyaya anlatabilsek, gelsek Azerbaycan’a, şu anda işgal altında olan Karabağ’daki medeniyet beşiğimiz Şuşa’daki Har-ı Bülbül’ün sinemasını yapsak, bütün dünyaya anlatsak, Türkmenistan’da ortak atamız Alparslan’ın hayatını bütün dünyaya anlatabilsek. Benim hayalim budur. İnşallah bu tür faaliyetler önümüzdeki günlerde Türk dünyası sinema fonu oluşturarak devam eder ve bu sanat dalıyla bizim birbirimize yaklaşmamıza daha çok vesile olur diye ümit ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

700 Milyon Dolarlık Bir İhracatımız Var

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat ise, Türkiye’deki büyüyen dizi ve film sektöründeki gelişmeye dikkat çekti. Fırat, konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün göstereceğimiz film aslında Kırgız üstadımızın, Türk dünyasının üstadının değerli eseri olan Selvi Boylum Al Yazmalım olacak. Bugün aynı zamanda değerli yönetmenlerimiz, prodüktörlerimiz, aktörlerimiz sizinle birlikte. Burada biraz Türkiye’deki sinema endüstrisinden bahsetmek istiyorum. Geçtiğimiz sene 2017 yılında Türkiye’de 151 tane film çekildi. Dizi filmlerinde Hollywood’dan sonra en fazla dizi film üreten Türkiye oldu. Burada Diriliş Ertuğrul’un bazı oyuncuları aramızda ki siz de onları seviyorsunuz ve seyrediyorsunuz. Ama Diriliş Ertuğrul, bu 151 dizi filmden sadece bir tanesi. Dizi film piyasasında 700 milyon dolarlık bir ihracatımız var. Dolayısıyla Türkiye, dizi ve sinema alanında önde gelen oyuncular arasında yerini bulmaya başladı. Bu bakımdan da bu hafta boyunca Türkiye ve Kırgızistan sinema sektörleri arasında da toplantılar düzenleyeceğiz ve iki ülkenin sinema alanında yapabilecekleri iş birliklerini ele alacağız. Buna çok önem veriyoruz. Bu bakımdan heyetimizin buraya gelmiş olması bizim açımızdan çok önemli.”

Konuşmaların ardından oyuncu, yönetmen ve etkinliğe katkıda bulunanlara plaket takdim edildi.

Etkinliğe İlgi Büyüktü

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla ve T.C. Bişkek Büyükelçiliği’nin destekleri ile Yerli Düşünce Derneği’nin gerçekleştireceği “2. Türk Filmleri Haftası-Kırgızistan” etkinliğine; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu, AK Parti Ordu Milletvekili ve Yerli Düşünce Derneği Genel Başkanı Metin Gündoğdu, Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, Diriliş Ertuğrul Dizisi oyuncuları Burak Demir ve Sezgin Özdemir, Türk Filmleri Haftası Genel Koordinatörü Öner Kılıç, FİYAP Genel Sekreteri Ahmet Edebali, Kırgızistan Ata-Meken Partisi Milletvekili Sadık Şer-Niyaz, Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakan Yardımcısı Azamat Camankulov, Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı Sinematografi Bölümü Başkanı Muhtalı Bektenaliyev, KKTC Kırgızistan Temsilcisi Atınç Keskin, KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Balcı, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu, Kırgızistan Halklar Asamblesi Başkanı Tokon Mamıtov, Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Raşad Şamilov ve dernek üyelerinin yanı sıra sinema, siyaset, medya ve sanat camiasından çok sayıda davetli katıldı. Manas Sinema Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Kazakistanlı sinemaseverlerin ilgisi büyüktü.

“2. Türk Filmleri Haftası-Kırgızistan” etkinliğine ayrıca; Demirbank, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Manas Kino, TRT AVAZ ve Medya Manas da katkı sunuyor.

Etkinlik Beş Gün Sürecek

30 Haziran’a kadar devam edecek film haftası boyunca sinemaseverler, Selvi Boylum Al Yazmalım, Aile Arasında, Mor Ufuklar, Mezarcı ve Dağ 2 filmlerini ücretsiz izleyebilecek.

Seanslar sonrasında yapımcı, yönetmen ve oyuncular, izleyiciler ile söyleşiler gerçekleştirecek. Hafta kapsamında yapımcı, yönetmen ve oyuncular, üniversitelerde düzenlenecek söyleşilere katılacak.

Etkinlik, 30 Haziran Cumartesi günü “Mezarcı” filmiyle sona erecek.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER MEDYA HABERLERİ
  URFA HABERLERİ
Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Jandarma Genel Komutanı ORG. Arif Çetin Şanlıurfa’da Birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Jandarm..
"Köyü kalkındırmadan ülkeyi kalkındıramayız" Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Tarımı gelişmemiş, kend..
Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı, Ülke Genelinde Örnek Proje Olacak Eyyübiye Belediyesi tarafından Pazartesi günü açılışı yapılacak olan Kitap Otağı..
Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'da silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde iki aile arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi..
  GÜNDEM HABERLERİ
Şehrin ortasında trafiğe 'sandalyeli' koruma Şehrin ortasında trafiğe 'sandalyeli' koruma İzmir'in Konak ilçesindeki Şair Eşref Bulvarı'nda altyapı çalışmaları nedeniyle ..
Çamaşır kurutma makinesi bomba gibi patladı! Çamaşır kurutma makinesi bomba gibi patladı! Kocaeli'nin Derince ilçesinde, 6 katlı binanın en üst katında bulunan evde, çama..
İki bakan İstiklal Caddesi'nde yürüyüş yaptı İki bakan İstiklal Caddesi'nde yürüyüş yaptı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank eşi Esra Varank ve Çalışma, Sosyal Hiz..
Manalı Mevlid Kandili Mesajları resimli 2018! Özel Mevlid Kandili sözleri Manalı Mevlid Kandili Mesajları resimli 2018! Özel Mevlid Kandili sözleri İslamiyeti gönülden bağlılıkla yaşayan Müslümanlar, Mevlid Kandili Mesajlarını m..
  SİYASET HABERLERİ
Lezgin Botan'dan alçak tweet! Cevabını aldı Lezgin Botan'dan alçak tweet! Cevabını aldı HDP'li eski vekil Lezgin Botan, terör ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar'ı fena kı..
Cumhurbaşkanı Erdoğan nikah şahitliği yaptı Cumhurbaşkanı Erdoğan nikah şahitliği yaptı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver'in kızını..
Yıldırım savunmada yerlilik oranını açıkladı Yıldırım savunmada yerlilik oranını açıkladı TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin (MAKÜ) 20..
İşte MHP'nin aday adaylarından isteği İşte MHP'nin aday adaylarından isteği MHP yönetimi, "üretken belediyecilik" vizyonu çerçevesinde yerel seçimde aday ol..
  SPOR HABERLERİ
İsviçre Belçika'yı parçaladı! 2-0'dan 5-2 İsviçre Belçika'yı parçaladı! 2-0'dan 5-2 İsviçre, UEFA Uluslar Ligi'nde Belçika karşısında 2-0 geriye düştüğü mücadeleyi ..
Galatasaray uzatmalarda yıkıldı Galatasaray uzatmalarda yıkıldı Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 7'nci hafta mücadelesinde Afyon Belediyespor, n..
Feghouli ve Benzia'lı Cezayir farklı kazandı Feghouli ve Benzia'lı Cezayir farklı kazandı Afrika Uluslar Kupası Elemeleri D Grubu 5'inci maçında deplasmanda Togo ile karş..
Aykut Kocaman izdihamı! Aykut Kocaman izdihamı! Atiker Konyaspor’la 2,5 yıllık anlaşmaya sağlayan Teknik Direktör Aykut Kocaman’..
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.11.2018 20:30 Galatasaray - Atiker Konyaspor
24.11.2018 19:00 Ankaragücü - Beşiktaş
24.11.2018 16:00 Aytemiz Alanyaspor - Kayserispor
24.11.2018 13:30 Erzurum BB - Antalyaspor
25.11.2018 19:00 Trabzonspor - Fenerbahçe
25.11.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor - Ç.Rizespor
25.11.2018 16:00 Teleset M. Akhisarspor - Bursaspor
25.11.2018 19:00 Kasımpaşa - Evkur Yeni Malatyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
Yukarı